Tramontana

TRAMONTANA – POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU W OMIŠU

Marzy Ci się pływanie na desce? Chcesz nauczyć się windsurfingu, ale zazwyczaj brakuje Ci odwagi, by podjąć się tego wyzwania? Teraz, to nic trudnego – z ekipą Tramontana oswoisz się z deską w ciągu jednego dnia.
Tak właśnie było ze mną. Od wielu lat, przyjeżdżając do Chorwacji, obserwowałam zapaleńców windsurfingu śmigających na swoich deskach po wodzie. Podziwiałam ich zwinność, to w jaki sposób walczą z wiatrem i jak sprawnie potrafią zawrócić i płynąć w innym kierunku. Jednak nigdy nie wpadłam na pomysł żeby samemu spróbować nauki windsurfingu. Szczerze, to myślała, że powinno się mieć do tego sportu bardzo, bardzo dużo siły, bo przecież jakoś ten żagiel z wody podnieść trzeba, a ja taka kruszynka 😉

Nic bardziej mylnego! Wystarczy cierpliwość, zapał i duże chęci, żeby nauczyć się pływać na desce. Dzięki szkole Tramontana, przekonałam się o tym na własnej skórze. Już po pierwszym dniu nauki złapałam bakcyla. Windsurfing to niesamowity sport.

 

Tramontana – nauka windsurfingu dla każdego

Szkoła Tramontana położona jest w Omišu, tuż przy kempingu Galeb. Szkołę prowadzi polska ekipa miłośników windsurfingu z różnych stron Polski. Tramontana organizuje kursy dla dzieci i dorosłych, w grupach bądź też indywidualnie. Każdy uczestnik, po zakończonym kursie otrzymuje dyplom oraz medal z logo szkoły.
Kurs można rozpocząć od podstaw, albo zapisać się na lekcje doszkalające. Bez względu na to czy mieliśmy wcześniej kontakt z windsurfingiem, czy nie, szkoła gwarantuje szybkie postępy w nauce oraz niezapomniane wrażenia.
Tramontana dysponuje nowym sprzętem, dostosowanym do indywidualnych potrzeb. Od małych żagli o powierzchni 1m², które sprawdzają się szczególnie przy dzieciach, po żagle o powierzchni 7,5m² dla ambitnych. Jeśli natomiast chodzi o deski, ich wyporność zaczyna się od 125 litrów, a kończy na 220. Wszyscy uczestnicy kursu, na własne życzenie mogą otrzymać też kamizelki asekuracyjne.

TramontanaPunkt szkoły Tramontana

TramontanaTramontana na mapie

Zespół szkoły Tramontana

Tramontana to wesoły i zgrany, kilkuosobowy skład wykwalifikowanych instruktorów. Podczas swojego pobytu w szkole miałam przyjemność poznać 4-kę z nich. Mateusza, jego żonę Magdę, Joannę oraz Kamila.
Moje zajęcia poprowadził Mateusz, niesamowicie sympatyczny i uśmiechnięty absolwent Katowickiej AWF. Poza tym Mateusz poszczycić się może tytułem Doktora Nauk o Kulturze Fizycznej. Posiada duże doświadczenie w pracy, nie tylko z osobami dorosłymi, ale także z młodzieżą i dziećmi. Podczas kursu prowadzonego przez Mateusza, nie ma mowy o nudzie. Mateusz przez cały czas coś opowiada, żartuje, ale co najważniejsze wspiera i dopinguje w nauce. Myślę, że swoją miłością do windsurfingu, bez żadnego problemu, potrafi zarazić każdego.
Informacje o wszystkich instruktorach prowadzących kursy znajdziecie tutaj. 

 

Warunki lokalizacyjne

Szkoła położona jest przy piaszczystej plaży, na której nie ma kamieni i ostrych skał. Nie trzeba się więc martwić o rozbite kolana i zadrapane ręce. Dno morza, również jest piaszczyste i co najważniejsze, panuje tutaj całkowita płycizna. Oddalając się od brzegu, nawet 300 – 400 metrów w głąb morza, woda nie będzie sięgać nam wyżej niż do pasa. Jest to szczególne ważne podczas kursów dla dzieci. Najmłodsi uczestnicy nie mają wtedy lęku przed upadkiem do wody, a rodzice bez obawy o swoje pociechy mogą swobodnie relaksować się na plaży.
Osoby czujące się pewnie na desce, bez problemu mogą szlifować swoje dalsze umiejętności na głębszej wodzie. Każdy z uczestników podczas trwania kursu zawsze jest pod czujnym okiem instruktora, tak więc, nawet gdyby oddalił się za daleko od brzegu w każdej chwili może liczyć na pomoc. Dobre wiatry to kolejny plus lokalizacji Tramontana. Występują tutaj wiatry termiczne, charakteryzujące się dużą regularnością. Rano występuje bura, po południu maestral, a czasami zdarza się jugo i tramontana.

 

Moja wizyta w Tramontana

Do szkoły Tramontana trafiłam dzięki zaproszeniu Mateusza. Przypuszczam, że gdyby nie to spotkanie, to pewnie jeszcze długo nosiłabym się z myślą nauki windsurfingu.
Swoją lekcję rozpoczęłam od teorii – zapoznałam się ze sprzętem, oraz poznałam poszczególne elementy deski i żagla. Następnie, przenieśliśmy się do wody i Mateusz wytłumaczył mi, jak poprawnie wchodzić na deskę żeby z niej nie spadać. O dziwo, jak się okazało na deskę wdrapałam się bez najmniejszego problemu i bez żadnego upadku do wody. Trochę trudniejsze okazały się ćwiczenia na równowagę. Skakanie po desce, chodzenie po niej dookoła własnej osi, do przodu, do tyłu. Tutaj kilka upadków zaliczyłam, ale po chwili poczułam już grunt pod nogami i bez najmniejszego zachwiania powtórzyłam wszystkie ćwiczenia. Kolejnym etapem nauki było już pływanie. Podniosłam żagiel z wody i powoli ruszyłam w kierunku wyspy Brač 🙂 Z minuty na minutę czułam się na desce coraz pewniej, a moje pływanie nabierało tempa.
Po czterech godzinach lekcji wyszłam z wody. Zmęczona, ze spalonymi od słońca plecami (moja wina – nie nasmarowałam ich dobrze), ale jakże szczęśliwa. To było moje pierwsze spotkanie z windsurfingiem, ale już na pewno wiem, że nie ostatnie.
Dzięki Tramontana za wszystkie cenne wskazówki oraz wiedzę jaką mi przekazaliście. Oczywiście nie wspominając już o poświęconym dla mnie czasie. Do zobaczenia!

TramontanaNauka pływania

TramontanaZajęcie teoretyczne dla dzieci

TramontanaNie ma to jak czujne oko instruktora 🙂

TramontanaZajęcia teoretyczne dla dorosłych

TramontanaZadowolone dzieciaki i…

Tramontana… zadowolona Ja

3 Replies to “TRAMONTANA – POLSKA SZKOŁA WINDSURFINGU W OMIŠU”

  1. Wow, podziwiam 😀 Ja się boję wejść do wody, jeżeli jest już ponad moje ramiona, a Ty jak śmigałaś! Niesamowite! Gratuluję, że się zdecydowałaś i zasmakowałaś nowej przygody 🙂 Super!

    1. Dziękuję 🙂 Śmigałam to za dużo powiedziane, ale jakoś dawałam radę 😀 Co najfajniejsze, po jednym dniu już mnie ten sport wciągnął. Nie mogę się doczekać kolejnych lekcji.
      A co do wody, tam jest akurat dość płytko więc jeśli tylko będziesz w Chorwacji, wpadaj do Tramontana 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *