Zbiory oliwek w Chorwacji

Zbiory oliwek w Chorwacji, czyli słynna berba maslina

Jesienią w Chorwacji rozpoczyna się coroczny zbiór oliwek, na który potocznie mówi się „berba maslina”. Miesiącem rozpoczynającym zbiory oliwek w Chorwacji jest październik, a kończącym nawet styczeń lub luty. Wszystko uzależnione jest od pogody oraz od odmiany i dojrzałości oliwek.

Zarówno w przeszłości jak i po dzień dzisiejszy najbardziej cenione jest  ręczne zbieranie oliwek, bez użycia maszyn gospodarczych. Osoby zbierające oliwki przyczepiają przy swoich pasach specjalne kosze, w które trafiają zerwane oliwki. Pod drzewami rozpościera się również duże płachty, tak aby strącone przez przypadek oliwki w żaden sposób się nie zmarnowały. Szybszym sposobem na zbiory oliwek jest ich delikatne strząchnięcie z drzewa, a później dokładna selekcja.
Co prawda ręczny sposób zrywania oliwek zajmuje więcej czasu i jest o wiele bardziej czasochłonny, ale pozwala on zachować oliwki w stanie nienaruszonym, co znacząco wpływa na smak i wartość wytworzonej z nich oliwy.
Najpopularniejszymi odmianami oliwek w Dalmacji są: Oblica, Levantinka i Drobnica, a jedno średniej wielkości drzewo oliwne daje ponad 25 kilogramów pięknych oliwek.

Berba maslina

Berba maslina

Berba maslina

Zbiory oliwek to jedna z najważniejszych prac w życiu dalmatyńskiego rolnika. Mieszkańcy Dalmacji zbiory oliwek rozpoczynają tuż o świcie, kończąc pracę dopiero przy zachodzie słońca. Do pracy bardzo często zaangażowani są wszyscy członkowie rodziny. Podczas zbioru oliwek przeprowadzane są ważne rodzinne rozmowy, a po pracy rozpoczyna się wspólne biesiadowanie.
Dzień przed rozpoczęciem zbiorów domownicy przyrządzają posiłki, które następnego dnia zabierają ze sobą do gai oliwnych. Posiłki na łonie natury, po męczącej pracy smakują o wiele lepiej niż zjedzone w domu.


Starsi mieszkańcy wysp trzymają się złotej zasady wypływającej z powiedzenia: „Dušni dan, skale van”. Oznacza ono, że zbiory oliwek należy rozpocząć dopiero po dniu Wszystkich Świętych.


Berba maslina

Zbiory oliwek w Chorwacji

Berba maslinaOliwka do oliwki i na kilka litrów oliwy się uzbiera 🙂

Zbiory oliwek w ChorwacjiPosiłek po ciężkiej pracy

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

One Reply to “Zbiory oliwek w Chorwacji, czyli słynna berba maslina”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight − three =