Twierdza Klis

TWIERDZA KLIS I „GRA O TRON”

Twierdza Klis to miejsce, które mijałam wielokrotnie podczas wakacyjnych podróży samochodem z Polski do Chorwacji. Przez kilka dobrych lat, gdy tamtędy przejeżdżałam zawsze zerkałam w kierunku położonej na wzgórzu twierdzy zastanawiając się, co skrywają jej stare mury. Hmm… i pewnie robiłabym to do dnia dzisiejszego, gdyby nie fakt, że w końcu wybrałam się do Klisu i zwiedziłam to historyczne i jakże ważne dla tutejszych okolicy miejsce.

Do twierdzy dojeżdża się główną ulicą a bilet wstępu nabywa się już na jej obszarze przy głównym wejściu. Ja zanim udałam się na zwiedzanie twierdzy obeszłam również całą okolicę i zajrzałam w najmniejsze zakamarki miejscowości.

Najbardziej zaciekawiła mnie malutka dróżka prowadząca w całkowite zarośla. Oczywiście musiałam pójść w tym kierunku, bo przecież takie mało wydeptane miejsca lubię najbardziej! Powiem Wam, że to był strzał w dziesiątkę, bo kamienną dróżką również dotarłam do twierdzy ale za to, po drodze mogłam cieszyć się cudowną przyrodą. Co ciekawsze znalazłam później na tablicy informacyjnej, że dawno, dawno temu była to najkrótsza droga łącząca dolną część Klisu z górną. 

Droga do twierdzy

Droga do twierdzy

Moja droga do twierdzy. Fajnie, że udało mi się znaleźć taką boczną dróżkę

Twierdza Klis i jej historia

Twierdza Klis wznosi się na stromym wzgórzu pomiędzy górami Kozjak i Mosor. Miejsce w którym została ona wzniesiona było niezwykle strategiczne. Wybrana lokalizacja zapewniała kontrolę wojskową nad całym Klisem, Saloną oraz Splitem. Ze względu na swoje obronne znaczenie, Klis bardzo często nazywany był „kluczem Dalmacji” i „sercem średniowiecznego chorwackiego królestwa”.

Twierdza Klis istniała już od czasów imperium rzymskiego i z wielkim powodzeniem strzegła przełęczy łączącej wnętrze kontynentu z wybrzeżem Adriatyku. Przez wieki twierdza stanowiła największą i najważniejszą fortyfikację obronną w tym regionie.
Najburzliwszy okres twierdzy przypada na początek XVI wieku, kiedy Dalmację zaatakowali Turkowie. Przez całe 25 lat twierdza odpierała ataki wroga, a dopiero w 1537 roku Klis został zajęty przez wojska osmańskie.
W roku 1596 twierdzę odbili Chorwaci ale rok później ponownie przejęła ją armia turecka i pozostawała w ich rękach aż do 1797 roku. Przez kilka kolejnych lat twierdza Klis była pod panowaniem Francuzów, a po I wojnie światowej Klis wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, po czym Jugosławii. W roku 1990 twierdza Klis staje się własnością mieszkańców niepodległej Chorwacji.

 

Rozmiary i wygląd twierdzy

Twierdza położona jest na wysokości około 360 metrów, ma 204 metrów długości i 53 szerokości w jej najwęższym miejscu.
Do dnia dzisiejszego zachowały się wszystkie bramy wjazdowe twierdzy, niewielki kościół św. Wita na najwyższym poziomie twierdzy, wieże oraz stanowiska obronne dla strzelców. 

Twierdza Klis

Twierdza Klis

Twierdza Klis

Twierdza Klis

Twierdza Klis (prawie) w całej okazałości

Twierdza Klis

Twierdza Klis

Kościół i jego wnętrze

Twierdza Klis

Twierdza Klis

Widok z twierdzy Klis

Twierdza zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jak tylko przeszłam przez główną bramę i moim oczom ukazały się pokaźne mury fortyfikacji pomyślałam sobie „wow”! Twierdza jest w bardzo dobrze zachowanym stanie i widać, że jej konstrukcja jest naprawdę solidna i mocna. Z najwyższego poziomu twierdzy podziwiać można piękną panoramę na Split i pobliskie góry.
Zwiedzając twierdzę warto mieć w zapasie trochę więcej czasu, gdyż jest tutaj co oglądać. Ja sama spędziłam na twierdzy ponad 2 godziny i wiem, że przez kolejne dwie wcale bym się nie nudziła.

W trakcie zwiedzania twierdzy można wejść również do dwóch pomieszczeń. W jednym z nich znajdują się wojenne eksponaty: miecze, strzelby oraz zbroje. Drugie pomieszczenie poświęcone jest tematyce serialu „Gra o Tron” do którego wiele scen zostało nakręconych właśnie w tym miejscu.

Informacje praktyczne:

  • twierdza znajduje się około 13 kilometrów od miejscowości Split
  • w sezonie letnim bilet do twierdzy kosztuje 60kn osoba dorosła, 30kn dziecko do lat 15
  • razem z biletem do twierdzy otrzymuje się również bilet wstępu do małej etno wioski z ekologicznymi przetworami Stella 
  • twierdza Klis otwarta jest każdego dnia od godziny 9:00 do 19:00
  • do twierdzy dojedziemy autobusem z głównego dworca w Splicie (przy porcie Jadrolinija)
  • autobusy w sezonie letnim jeżdżą praktycznie co godzinę, a rozkład możecie sprawdzić tutaj poprzez wybranie z listy miejscowość Klis
  • wybierając się na twierdzę dobrze mieć na sobie wygodne obuwie sportowe

Panorama z twierdzy

Panorama z twierdzy

Panorama z twierdzy

Panorama z twierdzy

Panoramy z twierdzy Klis


Buy coffee

4 Replies to “TWIERDZA KLIS I „GRA O TRON””

  1. Przejeżdżałam obok tej twierdzy w tym roku… i nawet chciałam zaryzykować zmianę planów i spontaniczne wejście, ale niestety towarzystwo było niezainteresowane.. W przyszłym roku zmieniam towarzystwo! ???

  2. Związałam w kwietniu 2021. No cóż, dla mnie ta twierdza okazała się wielkim rozczarowaniem. Cena 60 kun jest nieporozumieniem za to, co dostaje się w środku. Wszędzie kable, rurki, rusztowania, gruz, wszystko na wierzchu, nic nie jest posprzątane. Materiały interaktywne to tablety ze stronami z topornej książki, a do toalety od wejścia trafia się po zapachu. Nie ma tu opcji dołączenia zdjęć w komentarzach, a szkoda..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *