Z roku na rok obserwujemy coraz większy rozwój rynku lotniczego. Coraz więcej podróżnych wybiera bowiem samolot jako środek transportu. Po problemach w podróżowaniu związanych z pandemią obserwujemy znaczne ożywienie w tym obszarze. Z tego względu linie lotnicze oferują coraz to nowe połączenia, a ruch na lotniskach zwiększa się. Niesie to także za sobą konsekwencje w postaci odwołanych i opóźnionych lotów.
Co zrobić gdy przytrafi Ci się opóźniony lub odwołany lot?
Zakłócenie lotu zawsze jest przykrą sytuacją. Kiedy dowiadujemy się, że nasz lot nie będzie mógł się odbyć lub też, że zostanie opóźniony możemy nie wiedzieć co ze sobą zrobić. W takim przypadku warto jest znać swoje prawa i wiedzieć jakie działania możemy podjąć.
Prawa pasażera regulowane są przez Rozporządzenie (WE) 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady. Zgodnie z nim w przypadku, w którym Twój lot zostanie odwołany, opóźniony z winy przewoźnika lub też z powodu overbookingu nie będziesz w stanie wsiąść na pokład maszyny, możesz domagać się wysokiego odszkodowania. Ważne jednak, aby zakłócony lot wynikał z bezpośredniej winy przewoźnika, a nie był konsekwencją wystąpienia tzw. okoliczności nadzwyczajnych.
Czym są okoliczności nadzwyczajne?
Za okoliczności nadzwyczajne uznajemy wszystkie zdarzenia, które uniemożliwiły liniom lotniczym realizację rejsu zgodnie z planem, a na które przewoźnik lotniczy nie miał wpływu. Zaliczamy więc do nich trudne warunki pogodowe, zamieszki na tle politycznym, niektóre usterki techniczne, a także strajki obsługi lotniska. Jeśli którakolwiek z zaistniałych okoliczności sprawi, że lot zostanie zakłócony, wówczas pasażerom nie będzie należeć się odszkodowanie.
Warunki niezbędne do uzyskania rekompensaty
Wiemy już, że aby móc domagać się odszkodowania od przewoźnika za zakłócony lot musi on być bezpośrednią konsekwencją jego zaniedbań. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który ma wpływ na możliwość dochodzenia odszkodowania.
Wśród innych warunków umożliwiających dochodzenie roszczenia możemy wymienić następujące okoliczności:
- o odwołaniu lotu przewoźnik lotniczy poinformował pasażerów z wyprzedzeniem krótszym niż 14 dni
- opóźnienie lotu wyniosło więcej niż 3 godziny i jest rozumiane jako opóźnienie w dotarciu do miejsca docelowego
- pasażerom odmówiono wejścia na pokład samolotu z powodu overbookingu
Jaką kwotę odszkodowania za lot możesz uzyskać?
Wysokość odszkodowania za lot jest ściśle powiązana z odległością dzielącą port startowy i lotnisko końcowe.
Dokładne stawki odszkodowania za lot są następujące:
- 250 euro na pasażera – dla lotów na dystansie < 1500 km,
- 400 euro na pasażera – dla lotów w przedziale od 1500 km do 3500 km (a także dla rejsów powyżej 3500 km, jeśli oba lotniska znajdują się na terenie UE),
- 600 euro na pasażera – dla lotów o długości > 3500 km
W jaki sposób możesz domagać się odszkodowania?
W sytuacji, w której przytrafi Ci się odwołany lub opóźniony lot możesz domagać się odszkodowania od linii lotniczych bezpośrednio zgłaszając do nich swoje roszczenie. Warto jednak mieć na względzie, że wnioski indywidualne bardzo często są przez przewoźników odrzucane i konieczne jest wejście na drogę sądową. Z tego względu, aby oszczędzić czas i pieniądze, możesz skorzystać z pomocy firm, które specjalizują się w dochodzeniu odszkodowań lotniczych.
Zachęcamy do skorzystania z usług AirCashBack, który już od ponad 10 lat skutecznie walczy o prawa pasażerów. Aby domagać się rekompensaty finansowej od linii lotniczych, wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszenia szkody dostępny na stronie internetowej, a AirCashBack zajmie się resztą.
Wpis powstał przy współpracy z AirCashBack