Bezpieczne podróże

BEZPIECZNE PODRÓŻE: 10 WSKAZÓWEK NA UDANY POBYT W CHORWACJI

Podróże, nawet te najmniejsze zawsze warto zaplanować z “głową” żeby były spokojne i bez późniejszych niemiłych niespodzianek. Bez względu na to, gdzie i na ile czasu wyjeżdżasz dobrze jest gdy wcześniej pomyślisz o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Szczególnie jeśli wybierasz się w podróż na własną rękę pamiętaj o zachowaniu należytej uwagi i ostrożności.

W tym wpisie podzielę się z tobą kilkoma wskazówkami, które pomogą ci zachować bezpieczeństwo podczas podróży oraz w trakcie pobytu za granicą. Pomimo tego, że skupiłam się tutaj głównie na Chorwacji, to myślę, że śmiało możesz wykorzystać niektóre z tych porad podczas planowania wyjazdu do innych krajów.

 

 

10 wskazówek na bezpieczną podróż i pobyt w Chorwacji:

 

1. Sprawdź ważność swoich dokumentów
Zanim dopniesz plany swojej podróży na tak zwany “ostatni guzik” sprawdź ważność swoich dokumentów: dowodu osobistego, paszportu, karty płatniczej. Chyba nie ma nic gorszego, niż konieczność odwołania podróży, gdy zobaczymy że nasze dokumenty utraciły ważność.

2. Zrób kopie najważniejszych dokumentów
Przed wyjazdem warto jest zrobić kopię ważnych dokumentów takich jak: dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy i przekazać je komuś z rodziny lub zaufanej osobie. Gdybyś podczas podróży lub pobytu w Chorwacji zgubił swoje dokumentu bądź też coś by im się stało, będziesz miał dostęp chociaż do ich kopii, które czasami są bardzo pomocne.

3. Odwiedź stronę Ambasady Polski w Chorwacji
Ruszając w kierunku Chorwacji sprawdź wiadomości dotyczące podróży i wakacji na stronie ambasady lub na jej fanpage na facebooku. Śledzenie na bieżąco informacji co dzieje się w kraju do którego wyjeżdżasz daje ci możliwość szybkiej reakcji na wszelkie zdarzenia.
Na takich stronach umieszczone są również ważne numery telefonów, które mogą ci się przydać w razie niebezpieczeństwa: wypadku, pożaru, czy kradzieży.

4. Spakuj podręczną apteczkę
Zawsze w swoim aucie, plecaku lub walizce miej małą apteczkę z podstawowymi środkami medycznymi. Tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, opatrunki, bandaże, woda utleniona – mogą się przydać zarówno w podróży jak i na wakacjach. Mając je w pobliżu nie będziesz musiał szukać apteki i niepotrzebnie się denerwować.

5. Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżniczym
Ważną kwestią podczas wyjazdu jest ubezpieczenie podróżnicze. Niektórzy myślą, że takie ubezpieczenie jest zbędne gdy mają możliwość skorzystania z podstawowej opieki medycznej. Nic bardziej mylnego. Dodatkowe ubezpieczenie podróżnicze jest ważne jeśli chcesz czuć się bezpiecznie na wyjeździe. Nieprzewidziane zdarzenia mogą przytrafić się każdemu.
Bez względu na to, czy wybierasz się w podróż latem czy zimą zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że ubezpieczenie w podróży wcale nie musi być drogie. Najważniejsze jest żeby jego zakres pasował do twoich indywidualnych potrzeb.
Polecam Tobie sprawdzić
ubezpieczenie turystyczne na rankomat.pl. Używając kalkulatora ubezpieczeń podróżniczych będziesz mógł bardzo sprawnie i szybko porównać ceny i zakres ubezpieczenia turystycznego w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych jednocześnie.

6. Poznaj miejsce do którego się wybierasz
Sprawdź blogi podróżnicze, wpisy w internecie i przejrzyj zdjęcia na instagramie żeby dokładniej poznać miejsce do którego się wybierasz. Poczytaj również o czekających Cię na miejscu atrakcjach i zabytkach  – dzięki temu będziesz miał pewność, że miejsce do którego się wybierasz jest na pewno odpowiednie dla ciebie i spełnia twoje oczekiwania.

7. Zachowaj ostrożność podczas korzystania z sieci WI-Fi
Żeby uniknąć kradzieży danych przez internet pamiętaj o bezpiecznym surfowaniu w sieci. Uważaj na niezabezpieczone sieci WI-FI i dokładnie sprawdzaj na jakich stronach udostępniasz swoje dane. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie karty SIM z internetem na miejscu w Chorwacji lub w kraju, w którym będziesz spędzać swój urlop.

8. Trzymaj gotówkę w kilku miejscach
Podróżując nie noś przy sobie całej swojej gotówki. Najlepiej będzie jeśli podzielisz ją na mniejsze kwoty i każdą z nich schowasz w różne miejsca – do plecaka, torby, saszetki. Takim sposobem nawet gdybyś stracił lub zgubił część gotówki to pozostanie ci jakieś zabezpieczenie. Unikaj także noszenia gotówki w tylnej kieszeni. Bardzo często może ona wypaść podczas siadania i wstawania.

9. Naucz się kilku podstawowych chorwackich zwrotów
Chorwaci docenią twój gest jeśli odezwiesz się do nich w ich języku. Czasami wystarczy nauczyć się powitań, pożegnań i pozdrowień żeby wywołać uśmiech na swojej i ich twarzy. Poza tym warto znać podstawowe słowa związane z bezpieczeństwem i obsługą medyczną, które mogą ci pomóc w nagłych wypadkach lub okolicznościach.

10. Ochroń się przed mocnym słońcem
Wyjeżdżając podczas lata do Chorwacji nie zapominaj o ochronie od słońca. Zaopatrz się w dobre kremy z mocnymi filtrami, zadbaj o nakrycie głowy i odpowiednie nawodnienie organizmu. Pamiętaj również o tym, żeby unikać przebywania na słońcu w godzinach południowych.
Chyba nic tak nie psuje wakacji jak czerwona i boląca skóra. Chcąc przywieźć znad morza pamiątkę w postaci pięknej opalenizny korzystaj mądrze z kąpieli słonecznych unikając niepotrzebnego narażanie się na udar słoneczny. 

Pomimo tego, że Chorwacja jest bardzo przyjaznym krajem a jej mieszkańcy są niezwykle życzliwi i serdeczni w stosunku do turystów, nie zapominaj o powyższych wskazówkach. Dobrze zaplanowana podróż to mniej kłopotów i więcej radości z wakacji.

Wpis powstał przy współpracy z porównywarką rankomat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *