Bugenwilla w Chorwacji

BUGENWILLA W CHORWACJI. PIĘKNA OZDOBA KRAJOBRAZU

Bugenwilla, oleander i lawenda. Te trzy kolorowe rośliny najbardziej kojarzą mi się z Chorwacją. Bez nich nie wyobrażam sobie Dalmacji i tutejszego lata. Cudownie kwitną, pachną i jeszcze wspanialej prezentują się na wakacyjnych zdjęciach. Każda z nich jest piękna i godna uwagi ale dzisiaj to bugenwilli zostanie poświęcony ten wpis. Zapraszam.

Kto z Was był w Chorwacji latem na pewno miał przyjemność zobaczyć jak dorodnie rośnie bugenwilla. Jest to bardzo popularny krzew w Chorwacji i nie można go nie dostrzec podczas zwiedzania różnych turystycznych miast. Bugenwilla jest nieodzownym elementem chorwackiego (w szczególności dalmatyńskiego) krajobrazu. Latem pięknie przyozdabia podwórka i dodaje uroku każdemu miejscu w którym porasta.


Bugenwilla w Chorwacji

Bugenwilla jest rośliną śródziemnomorską. Rośnie w wielu słonecznych krajach i bardzo lubi gorący klimat. W Chorwacji spotkamy ją przede wszystkim na wybrzeżu. Jej pnącze potrafi osiągać gigantyczne rozmiary, nawet do 12 metrów długości. Kwiaty bugenwilli są tak bardzo efektowne i imponujące, że ciężko odwrócić od nich wzrok. Występują w różnych kolorach, a te najczęściej spotykane w Chorwacji mają kolor fioletu lub purpury.

Przyglądając się z bliska i dokładnie bugenwilli odkryjemy jej tajemnicę. Otóż te piękne dorodne kwiaty goszczące na jej pnączach są tak naprawdę liśćmi! Jej prawdziwe kwiaty stanowią tylko bardzo niepozorne punkciki w kolorach białym lub różowym. Bugenwilla w dobrych i sprzyjających warunkach potrafi kwitnąć cały rok a jej kwiaty porastają praktycznie po całej długości pędu. 

Bugenwilla w Chorwacji porasta mury domów, kamienne ogrodzenia, pnie się po przydomowych altankach i budynkach gospodarczych oraz tworzy kolorowe żywopłoty. Tutejsi mieszkańcy bardzo cenią sobie tę roślinę za to, że zdobi ich podwórka a przy tym nie wymaga jakiejkolwiek interwencji z ich strony.

Bugenwilla w Chorwacji

Bugenwilla w Chorwacji

Bugenwilla w Chorwacji

Bugenwilla w Chorwacji

Bugenwilla

W Chorwacji najczęściej spotykanym kolorem bugenwilli jest fioletowy lub purpurowy. Mało kiedy można natrafić na inne kolory, albo to ja nie miałam takiego szczęścia.

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *