Twierdza Kaštio w Stonie

TWIERDZA KAŠTIO W STONIE

Od mojej wakacyjnej podróży do miasta Ston minęło już trochę czasu, ale dzisiaj chciałabym jeszcze na chwilę powrócić na półwysep Pelješac i zaprosić Was na wspólne zwiedzanie twierdzy. Twierdza Kaštio w Stonie, która będzie głównym tematem tego wpisu wchodziła w skład fortyfikacji obronnej miasta i tak samo jak mury była bardzo ważnym obiektem na tym terenie.

Twierdza Kaštio widniejąca w Chorwacji pod nazwą Veliki Kaštio znajduje się w pobliżu miejskich solanek, czyli w południowo – wschodniej części Stonu. Jeśli zwiedzaliście miasto, to na pewno nie umknęła ona waszej uwadze. Twierdza w starożytności broniła przesmyku od strony morza oraz wjazdu do miasta, dlatego też była uważana za najsilniejszym fortecą Stonu.

Twierdza Kaštio w Stonie

Twierdza Kaštio w Stonie

Z zewnątrz twierdza otoczona jest niewielką fosą i skrawkiem zieleni

Twierdza Kaštio w Stonie – Veliki Kaštio

Budowę twierdzy rozpoczęto w 1384 roku a w roku 1386 twierdza otrzymała miano garnizonu. Początkowo twierdza miała nosić imię św. Hieronima, jednak z powodu jej wielkości została nazwana Veliki Kaštio, czyli wielki zamek.
Twierdza wybudowana została na kształt dużego trapezu. W jej północno – wschodnim narożniku znajduje się półokrągła wieża, a w narożnikach po stronie zachodniej znajdują się dwie wieże w kształcie prostokątów.
W XV wieku twierdza Kaštio w Stonie została dodatkowo wzmocniona przez rozbudowę murów oraz koronę twierdzy. Za panowania austriackiego dokonano różnych zmian we wnętrzu twierdzy oraz w niewielkim stopniu zmieniono jej zewnętrzny kształt i wygląd.
W 1988 roku Instytut Ochrony Zabytków przeprowadził szerokie badania archeologiczne i konserwatorskie wnętrza twierdzy, stwierdzając iż budynek nadaje się do rekonstrukcji. Przez wiele lat twierdza stała zrujnowana i zaśmiecona przez co była niezbyt ładną wizytówką miasta.
Gruntowa odnowa twierdzy rozpoczęła się w 2013 roku, a pod koniec 2016 roku została ona otwarta dla zwiedzających. Dzisiaj twierdza Kaštio swoim wyglądam nie odstrasza, ale przyciąga uwagę przyjezdnych osób.
Cena biletu na twierdzę wliczona jest w cenę zwiedzania murów.

Twierdza Kaštio w Stonie

Twierdza Kaštio w Stonie

Odnowiona część twierdzy od razu rzuca się w oczy. Piękny kamień na ścianach i nowe drewniane wzmocnienia

Twierdza Kaštio w Stonie

Twierdza Kaštio w Stonie

Twierdza Kaštio w Stonie

Twierdza Kaštio w Stonie

Twierdza Kaštio w Stonie

Twierdza Kaštio w Stonie

Żeby Was nie okłamywać napiszę, że widziałam o wiele ciekawsze twierdze w Dalmacji. Ta nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia, ale też nie mogę powiedzieć, że nie jest warta zobaczenia. Jeśli więc będziecie zwiedzać w Stonie mury i dostaniecie również wejściówkę na twierdzę, to jej nie zmarnujcie!

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *