Pelješki most

PELJEŠKI MOST W PEŁNEJ ODSŁONIE + NAGRANIE Z PRZEJAZDU

Długo wyczekiwana chwila dla mieszkańców Chorwacji w końcu doczekała się swojego szczęśliwego finału. Dnia 26 lipca 2022 roku półwysep Pelješac został połączony z lądem ponad dwu kilometrowym mostem. Pelješki most przyciągnął tego dnia do siebie wiele osób. Była telewizja, byli politycy, były znane osobowości. Każdy z nich chciał uczestniczyć w oficjalnym otwarciu i zrelacjonować to ważne wydarzenie w mediach.

Mi udało się zobaczyć Pelješki most w całej okazałości miesiąc po jego oficjalnym włączeniu do ruchu drogowego. Widział go jak powstawał, kiedy rok temu jechałam zwiedzić Ston i już wtedy wyglądał imponująco, ale teraz, po skończonych pracach robi jeszcze większe wrażenie. Wiem, że dużo osób mogłoby powiedź: „Eee, most, jak to most. Nic nadzwyczajnego”. Może i tak, gdyby nie jeden ważny fakt – że od teraz jadąc na półwysep Pelješac nie trzeba już przekraczać granicy z Bośnią i Hercegowiną.

Pelješki most

Widok z lądu na Pelješki most


Pelješki most 

Kontynentalne terytorium Chorwacji przecięte jest niewielkim przybrzeżnym obszarem ziemi należącym do Bośni i Hercegowiny. Żeby dojechać do niektórych miejscowości położonych w Dalmacji południowej jak np. Dubrovnik czy Ston za każdym razem trzeba było przekraczać granicę z wcześniej wspomnianym państwem. Dla niektórych podróżujących było to utrudnieniem i wiązało się z posiadaniem dodatkowych dokumentów. Teraz, kiedy Pelješki most złączył Chorwację, nie ma już potrzeby przekraczania granicy z sąsiednim państwem.


Charakterystyka, wygląd, etapy budowy

Most łączy miejscowość Komarna położoną na wybrzeżu z miejscowością Brijesta na półwyspie Pelješac. Jest to most wantowy mający 2404 metrów długości i 22,5 metrów szerokości. Wysokość mostu wynosi 55 metrów, dzięki czemu umożliwia swobodne przepływanie pod nim statków poruszających się po Adriatyku.
Koncepcja budowy mostu zostało oficjalnie wypowiedziana już w 2005 roku, jednak poprzez protesty ze strony Bośni i Hercegowiny, jego budowa była długo odkładana w czasie. Pierwsze prace budowlane nad mostem zostały rozpoczęte w 2007 roku, ale z powodu kryzysu ekonomicznego prace toczyły się bardzo powoli i uległy kilkuletnim opóźnieniom. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej można było ponownie ruszyć z dalszą pracą. Przetarg na budowę mostu wygrała chińska CRBC (China Road and Bridge Corporation), która na początku 2019 roku rozpoczęła prace budowlane.
Pomimo tego, że most został ukończony już w lipcu 2021 roku, to jego oficjalne otwarcie nastąpiło roku później ze względu na trwającą jeszcze budowy dróg dojazdowych.
Otwarcie mostu było dla Chorwatów wielkim wydarzeniem, przede wszystkim ze względu na to, że dzięki niemu terytorium Chorwacji zostało w całości połączone.

Pelješki most

Pelješki most

Widoki z miejscowości Komarna. Przed wjazdem na most znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać Pelješki most w całej okazałości

Przejazd mostem – podróż na i z półwyspu Pelješac

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *