Klasztor Franciszkanów

KLASZTOR FRANCISZKANÓW W OREBIĆU – WSPANIAŁY PUNKT WIDOKOWY

Jest takie miejsce w Orebiću, z którego można podziwiać przepiękne widoki na okoliczne wyspy. Mowa tutaj o wzgórzu św. Eliasza, na którym wznosi się klasztor Franciszkanów. To miejsce odwiedziłam podczas swojej podróży na półwysep Pelješac i byłam nim zachwycona. Spiczaste, stuletnie cyprysy na tle turkusowego morza, niewielkie wysepki skąpane w falach Adriatyku i ta cisza, którą przerywa tylko śpiew cykad. Raj – dla oczu i dla duszy!

Klasztor jest zarazem punktem widokowym na Orebić oraz okolicę. Warto się tutaj udać podczas wizyty w mieście, bo widoki są naprawdę ciekawe. Do klasztoru można swobodnie dojechać autem, ponieważ na wzgórzu mieści się całkiem spory parking. Droga jest przyjemna i łatwa, a sama podróż z Orebića trwa zaledwie 10 minut. Można również wybrać się tutaj pieszo, specjalnie przygotowana do tego ścieżką.

 

 

Klasztor Franciszkanów

Historia miejsca

Klasztor Franciszkanów oraz kościół Matki Bożej Anielskiej położone są na malowniczym wzgórzu św. Eliasza, 150 m n. p. m. Klasztor łącznie z kościołem wybudowany został pod koniec XVI wieku, w stylu gotycko – renesansowym. W klasztorze, znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Anielskiej, wyłowiony z morza w Orebiću, który według opowieści chronił mieszkańców i tutejszych marynarzy przed złym losem. W klasztorze znajdują się zbiory dzieł sztuki, przedmioty etnograficzne oraz dary marynarzy i kapitanów z całego półwyspu Pelješac.
Tuż za kościołem znajduje się cmentarz kapitanów, a na nim mauzoleum rodziny Mimbelli, dzieło słynnego chorwackiego rzeźbiarza Ivana Rendića.

Klasztor Franciszkanów

Klasztor Franciszkanów, kościół i punkt widokowy – trzy w jednym

Widoki i okolica

Tego dnia, gdy przyjechałam na wzgórze, przejrzystość powietrza była dość kiepska, ale pomimo tego, widoki i tak były zachwycające. Z punku widokowego można zobaczyć wyspę Korčula i miasto o tej samej nazwie, znajdujące się dokładnie po przeciwnej stronie. W oddali na morzu widać też okoliczne wysepki: Badija, Majsan, Gojak, Planjak, Vrnik oraz kilka, jeszcze mniejszych. 

Półwysep Pelješac

Klasztor Franciszkanów

Orebić

Klasztor Franciszkanów

Orebić

Nie ma co się rozpisywać.. pięknie!

Klasztor Franciszkanów

„Ktoś zbudował dom na piasku,
Wymarzony, wspaniały dom,
Ale przyszła burza, 
Runął z wielkim trzaskiem
Zbudowany na piasku dom.

Ktoś zbudował dom na skale, 
Wymarzony, wspaniały dom,
Przyszły chmury ciemne, 
Uderzyły fale,
Dom na skale ani drgnął”

Klasztor Franciszkanów

Na koniec jeszcze zielono – niebieska panorama


Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *