Trpanj

TRPANJ – SPOKOJNA MIEJSCOWOŚĆ W OTOCZENIU ZIELONYCH WZGÓRZ

Trpanj. Kolejna miejscowość, którą odwiedziłam podczas mojego pobytu na półwyspie Pelješac. Piękne, spokojne miejsce położone u podnóża zielonych wzgórz. Fajna lokalizacja sprawia, że Trpanj jest dobrą bazą wypadową do dalszego zwiedzania półwyspu oraz miłym miejscem do spędzenia sielankowych wakacji z rodziną.

Kiedy zwiedzałam miasteczko był środek sierpnia i powiem Wam, że pomimo szczytu sezonu letniego, wtedy, gdy w Chorwacji jest najwięcej turystów, Trpanj nie był zatłoczony i w żaden sposób męczący. Najwięcej osób można było dostrzec na plażach i to właśnie tam tętniło życie, ale ulice i zakamarki miasteczka świeciły pustkami. Zwiedzanie było dla mnie samą przyjemnością i czułam się tutaj naprawdę dobrze.

Zanim jednak przejdziemy do atutów turystycznych miasteczka chciałam wspomnieć trochę o historii, bo przecież bez niej dzisiejszy Trpanj nie mógłby w ogóle istnieć.
Liczne znaleziska i ceramiczne przedmioty, odkryte na zboczach wzgórza Gradina, świadczą o tym, że pierwsze ślady życia na tych terenach przypadają na czasy prehistoryczne. Ciągłość życia na obszarach miasta została zachowana aż do późnej starożytności, kiedy bizantyjski cesarz Justinijan wybudował fortecę, stanowiącą dzisiaj zabytek kulturowy.
Podczas Chorwackiego Odrodzenia Narodowego, dzięki przepisowi zgodnie z którym język chorwacki stał się urzędowym językiem zamiast dominującego wówczas języka włoskiego, tutejsi mieszkańcy domagali się prowadzenia ksiąg handlowych również w języku chorwackim. Decyzja ta wywołał gniew wśród autonomistów, którzy w sposób sarkastyczny nazwali mieszkańców „Faraonami”. Nazwa tak długo została w pamięci tutejszych ludzi, że w późniejszych latach wybudowany hotel otrzymał nazwę Faraon.

 


Trpanj i jego walory turystyczne

Położenie

Trpanj znajduje się po północnej stronie półwyspu Pelješac, dokładnie po przeciwnej stronie lądowej miejscowości Ploče, z którą połączony jest linią promową. Trpanj, dzięki swojemu położeniu ma bujną roślinność, krystalicznie czyste morze i idealny klimat. Mnóstwo zieleni, która stanowi nieodłączny element tutejszego krajobrazu oraz okoliczne winnice (a jest ich na całym półwyspie naprawdę dużo) jeszcze bardziej zachęcają do przyjazdu w te strony i poznania tutejszych okolic.

Plaże

W miasteczku i na jego obrzeżach znajduje się kilka większych i mniejszych plaż. Plaże są kamieniste ale mają bardzo delikatne zejścia do morza. Główna plaża w miejscowości nosi nazwę Pozora i znajduje się tuż za portem. To właśnie ta plaża jest tutaj najbardziej popularna i cieszy się największym powodzeniem. Nieco mniejsza plaża o nazwie Riba, która mieści się w pobliżu pomostu z patronką miasta, jest znacznie spokojniejsza, ale panują na niej nieco gorsze warunki. Kamienie są tutaj większe i jak w przypadku plaży pierwszej nie ma na niej roślinności.
Nieopodal miasteczka są jeszcze trzy plaże: Garma, Belečica i Trpanj, na których przeważa skalisty teren.

Trpanj

Trpanj

Plaża Pozora i hotel Faraon w tle na pierwszym zdjęciu

Trpanj

Plaża Riba

Miasteczko

Trpanj, jako niewielki wakacyjny kurort, nastawiony jest głównie na to, żeby zaoferować swoim gościom miły i relaksujący odpoczynek. Trzeba przyznać, że się mu to jak najbardziej udaje i spełnia wszelkie oczekiwania turystów szukających wytchnienia w tym zacisznym miejscu.
Cóż, w miasteczku na próżno szukać ciekawych zabytków, bo ich tutaj zwyczajnie nie ma. Zamiast tego proponuję udać się na spacer lub przejażdżkę rowerową jedną z licznych tras, które prowadzą od miasteczka w stronę jego górnych terenów. 

Trpanj

Trpanj

Trpanj

Trpanj

Trpanj

Sierpniowy Trpanj. Przyznajcie sami, że jak na tą porę roku miasteczko jest niezwykle spokojne

Maria Panna Gwiazda Morza

Patronką miasteczka Trpanj jest Maria Panna Gwiazda Morza. Rzeźba patronki znajduje się na niewielkiej skale do której można dojść betonowym deptakiem. Maria Panna Gwiazda Morza błogosławi wszystkich rybaków i czuwa nad nimi podczas ich pracy, na co dowodem są znajdujące się pod rzeźbą słowa: „Ribarima blagoslov udijeli!”

Trpanj

Trpanj

Rzeźba patronki miasta wznosi się na niewielkiej skale wyłaniającej się z Adriatyku. Idąc po kamiennym pomoście uważajcie tylko na skaczące do wody rozbawione dzieci

Noclegi

Chcąc spędzić wakacje w tym małym i uroczym miasteczku możecie skorzystać z poniższej wyszukiwarki aby znaleźć dla siebie ciekawe zakwaterowanie. Trpanj to wspaniałe miejsce i muszę przyznać, że ze wszystkich miejscowości jakie zwiedziłam na półwyspie, to właśnie ta najbardziej przypadła do mojego gustu. Jeśli szukacie sielanki i ciszy, ale zarazem nie chcecie całkowicie odcinać się od całego świata, to miejsce może okazać się dla Was odpowiednim wyborem.Booking.com

Trpanj

Trpanj

Do zobaczenia! 

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *