Orebić

OREBIĆ NA PÓŁWYSPIE PELJEŠAC

Orebić jest najbardziej znanym miastem na półwyspie Pelješac. Ten turystyczny kurort, którego popularność z roku na rok cały czas rośnie, położony jest po południowej stronie półwyspu na bardzo malowniczym terenie. Tutejszy łagodny klimat, krystalicznie czyste morze, ładne plaże oraz bujna roślinność są wizytówką nie tylko miasta Orebić, ale całego półwyspu.

Miasto zostało założone na pXV i XVI wieku i przez lata było głównym portem morskim na półwyspie, łączącym Pelješac z sąsiednią wyspą Korčula, jak też z innymi portami w Chorwacji i Europie.

 


W roku 1865 w Orbiću zostało założone Towarzystwo Morskie Pelješac. Szacuje się, że w największym szczycie świetności na obszarze półwyspu zamieszkiwało 2 tysiące marynarzy, oraz 250 kapitanów, którzy byli słynni ze swoich bohaterskich czynów. Stąd też, o półwyspie Pelješac zwykło się mówić, że jest kolebką marynarzy.


 

Legenda głosi, że tutejsi marynarze i kapitanowie wypływając na swoje rejsy, syrenami pozdrawiali Matkę Boską Anielską (Gospa od Anđela) prosząc w ten sposób o opiekę, natomiast ojcowie Franciszkanie, których klasztor po dzień dzisiejszy wznosi się nad miastem, odpowiadali im biciem dzwonów.
Polecam z całego serca udać się w tamtą stronę, ponieważ klasztor jest obecnie punktem widokowym, a z wysokości 152 m n. p. m. na której się on znajduje rozciąga się ładna panorama na kanał Pelješki, Korčulę, a nawet i Lastovo. Zdecydowanie to miejsce zasługuje na oddzielny wpis, więc więcej informacji na ten temat pojawi się w nowym poście.

Orebić

Z miejsca, gdzie znajduje się klasztor rozciąga się piękna panorama na okolicę. Tego punktu nie można pominąć będąc w Orebiću

 

Orebić – atrakcje, plaże, noclegi

Atmosfera w Orebiću jest leniwa i niespieszna. Zamiast pędzącego tłumu turystów, spotkacie tutaj spokojnie spacerujące osoby i rodziny z dziećmi. Wzdłuż całego miasteczka ciągnie się przyjemna promenada, a przy niej, jak to w Dalmacji bywa zlokalizowane są kawiarnie i restauracje. Całe miasteczko subtelnie komponuje się w zielone tło lasów i dumnie spiczastych cyprysów.

Orebić

Orebić

Orebić

Jak sami widzicie na zdjęciach, Orebić jest spokojnym miastem. Nawet w sierpniu nie ma tutaj dużej liczby turystów, a w miasteczku czas płynie niespiesznie

Atrakcje i ciekawe miejsca

W miasteczku nie spodziewajcie się dużej ilości zabytków, bo tak naprawdę praktycznie ich nie ma. Zwiedzając Orebić, warto zwrócić za to uwagę na dawne pałace kapitanów, dodające charakteru tutejszej architekturze. Ogromne kamienne wille, które z pozoru wyglądają na zaniedbane, skrywają w sobie wiele historii i przyciągają wzroki przechodniów. Naprawdę piękne budynki!
Poza tym, chcąc bardziej poznać miasto nie przeoczcie również tych miejsc:

  • Muzeum Morskie
  • Pałac Muzeum Marynarzy
  • Pałac Stowarzyszenia Marynarzy
  • Pałac Sądu
  • Pałac Rektoratów
  • Klasztor Franciszkanów Gospa od Anđela 

Orebić

Orebić

Dawne domy kapitanów i marynarzy – jak dla mnie piękna architektura

Orebić plaże

Tutejsze i okoliczne plaże są żwirowe oraz z drobnymi kamykami. Zazwyczaj wybrzeże bardzo delikatnie schodzi do morza, dzięki czemu plaże cieszą się popularnością wśród rodzin z dziećmi.
Najbardziej znaną plażą w Orebiću jest plaża Trstenica, znajdująca się praktycznie na samym wjeździe do miasta. Tutaj też zatrzymałam się na swoją kąpiel i muszę powiedzieć, że jest ona bardzo przyjemna. Dodam także, że ta plaża spodobała mi się o wiele bardziej, niż plaża Divna (która cieszy się dobrymi opiniami i jest uznawana za najładniejszą na półwyspie).
Trochę dalej, bo około 4 kilometry od miejscowości skrywa się mniejsza i bardziej urokliwa plaża o nazwie Mokalo. Tutaj jednak ciężko jest znaleźć wolne miejsce, szczególnie gdy wybieramy się na plażę w godzinach południowych.

Orebić

Orebić

Orebić

Plaża Trstenica na wjeździe do Orebića

Noclegi

Miejscowość jest fajna bazą wypadową na dalsze podróże po półwyspie Pelješac. Wiele osób decydując się na wakacje w tym regionie wybiera Orebić jako swoje miejsce noclegowe. Jest tutaj spokojnie i przyjemnie. Szukając noclegów polecam Wam kliknąć w poniższy link, w którym znajdziecie bazę noclegową z ciekawymi apartamentami, hotelami i domkami wypoczynkowymi w tej okolicy.

Orebić noclegi

Peljesac

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *