Mury w Stonie

MURY W STONIE, CZYLI NAJDŁUŻSZE MURY OBRONNE W EUROPIE

Ston popularność zyskał przede wszystkim dzięki swoim murom obronnym. To właśnie tutaj znajdują się najdłuższe mury obronne w Europie, które bardzo często nazywane są również „małym murem chińskim”. Śmiem więc przypuszczać, że kto z Was odwiedził miasto Ston nie przepuścił okazji, żeby wejść również na mury i poczuć ich wielkość.

Mury łączą ze sobą Ston i Mali Ston (miejscowość znajdującą się po drugiej stronie wzgórza). Pierwotnie mury miały ponad 7 km długość, a w ich skład wchodziło 41 baszt (okrągłych i kwadratowych). Po silnym trzęsieniu ziemi jakie miało miejsce w 1850 roku, część murów została zniszczona. Do dnia dzisiejszego zachowała się połowa z baszt oraz 5 fortów.

Mury w StoniePoczątek trasy. Tutaj jeszcze pełna energii, ale po przejściu murów nie miałam już na nic siły

Mury powstały w czasie rozkwitu Republiki Dubrownickiej. Miały one na celu chronić miasto przed napadem wroga, ponieważ ogromne dochody z miejscowych solanek sprawiły, że Ston był ważnym regionalnym ośrodkiem. Do ich budowy zaangażowani wielu znanych na tamte czasy architektów, a wśród nich znalazł się sam Juraj Dalmatinac. Mury obronne Stonu pełniły swoją funkcję do końca XIV wieku. Broniły nie tylko miasto Ston, ale także cały półwysep Pelješac.

 


Co roku, we wrześniu na murach obronnym w Stonie organizowany jest maraton. Uczestnicy oprócz wybrania najdłuższej trasy mogą zdecydować się również na bieg rekreacyjny mający 5 lub 10 kilometrów.


 

Mury w Stonie – zwiedzanie

Mury obronne można zwiedzać na dwa, a nawet trzy sposoby. Możemy wybrać zwiedzanie dłuższą trasą, krótszą, lub też jedną i drugą. 
Pokonanie dłuższej trasy czasowo zajmuje godzinę. Bynajmniej taką informację otrzymacie podczas zakupu biletu. Zwiedzając tą część murów dojdziemy aż do miejscowości Mali Ston.
Krótsza trasa zaczyna i kończy się w Stonie, a jej pokonanie zajmuje pół godziny (licząc z małymi przystankami na zdjęcia i odpoczynek). Jest to odcinek murów ciągnący się tylko nad miastem. Tą trasą nie przechodzimy na drugą stronę wzgórza.

Decydując się na krótszą trasę trochę było mi żal, że pominę coś ciekawego, ale upały, które towarzyszyły tego dnia były nie do zniesienia. Głupotą z mojej strony  byłby wybór dłuższej trasy, bo skwar był niemiłosierny i z ledwością udało mi się pokonać ten krótszy odcinek.
Jeśli mogę coś zasugerować, to raczej nie decydujcie się na zwiedzanie murów w przedziale godzinowym 11:00 – 15:00. Zróbcie to rano lub przed wieczorem. I koniecznie pamiętajcie o butelce wody, nakryciu głowy i kremie z wysokim filtrem.

Ceny biletów na mury w Stonie:

  • 70kn – osoby dorosłe
  • 30kn – dzieci i młodzież do lat 18

Mury w Stonie

Mury obronne Stonu

Mury obronne Stonu

Mury obronne Stonu

Mury w Stonie

Mury obronne Stonu

Mury obronne Stonu

Mury obronne Stonu

Mury w Stonie

Mury w Stonie

Mury w Stonie

Mury w Stonie

Mury w Stonie

Jeszcze trochę, jeszcze kilka kroków…

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *