Ston. Niewielkie miasteczko położone na półwyspie Pelješac. Malownicza kraina rozciągająca się wśród zielonych wzgórz tworzących bramę na półwysep. Spokojne miasto, w którym nie ma kurortów turystycznych, ale na pewno nie brakuje w nim atrakcji. Z czego słynie Ston? Co warto zobaczyć w tym mieście? O tym dzisiejszy wpis. Zapraszam serdecznie.
Za nim jednak przejdę do sedna, na wstępie będzie trochę historii! Przedmioty, znalezione w wykopaliskach archeologicznych potwierdzają, że tereny dzisiejszego Stonu zamieszkiwane były już w epoce Neolitu. W czasach rzymskich miasto nosiło nazwę Turris Stagni. Wygląd Stonu nie zmienił się od 1333 roku, kiedy to Republika Dubrownicka przejęła miasto pod swoje skrzydła nadając mu dzisiejszy kształt.
Miasto z racji tego, że znajdowało się w strategicznym miejscu, czyli w przesmyku łączącym ląd stały z półwyspem, narażone było na wiele ataków ze strony wroga. To właśnie położenie Stonu przyczyniło się do wybudowania ogromnych murów, które obecnie są najdłuższymi murami obronnymi w Europie i stanowią najciekawszą atrakcję miasta. Ale to nie wszystko. Oprócz wspomnianych murów, (o których szczegółowo przeczytacie w następnym wpisie), Ston skrywa w sobie jeszcze kilka atrakcji.
Z czego słynie Ston?
Średniowieczne mury obronne
Jak już wymieniłam wcześniej, średniowieczne mury obronne Stonu to największa i najważniejsza atrakcja miasta. Mury znajdują się na zielonych wzgórzach i ciągną aż od Stonu do miejscowości Mali Ston. Pierwotnie mury miały 7 kilometrów. Na dzień dzisiejszy zwiedzać można tylko niewielką ich część. Budowa murów rozpoczęta została w 1358 roku.
Mury są fajnym punktem widokowym. To właśnie z nich rozpościera się ładny widok na całą okolice.
Mury obronne w Stonie. Polecam odwiedzić każdemu, kto przyjedzie na półwysep Pelješac
Solanki
W Stonie znajdują się najstarsze na całą Europę solanki, które funkcjonują od XIV wieku. W czasach świetności zyski ze sprzedaży soli dostarczały 1/3 dochodu Republiki Dubrownickiej. Na obecną chwilę, rocznie produkuje się tutaj około 2 tysiące ton soli.
Widok na solanki z twierdzy Kaštio
Ostrygi
Będąc w Stonie koniecznością jest spróbowanie świeżych ostryg. To właśnie w okolicy miasta znajdują się największe hodowle ostryg w całej Chorwacji. Podobno początki hodowli tych delicji morskich przypadają na XVII wiek, a ich połów rozpoczęto nawet sto lat wcześniej. Ostrygi ze Stonu zaliczane są do ostryg najwyższej jakości, a do ich idealnego smaku przyczyniła się słodkowodna rzeka Neretva.
Ostrygi można podawać na wiele sposób. Może je grillować, smażyć oraz piec, ale najlepiej smakują serwowane surowo na lodzie z kilkoma kroplami cytryny. Polecam Wam spróbować, nawet jeśli na samą myśl macie ciarki na ciele. Być w Stonie i nie zjeść chociaż jednej ostrygi, to tak jakby być na wybrzeżu Chorwacji i nigdy nie wykąpać się w Adriatyku 😉 Konoba Bakus zaprasza!
Długo się przekonywała, ale jak już zjadłam miałam ochotę na więcej! Jak to mówią… „do odważnych świat należy”
Spacerując malutkimi uliczkami miasta zwróćcie uwagę na kościół św. Błażeja, który znajduje się przy miejskim placu, renesansowy Pałac Rektoratów oraz Pałac Biskupów.
Kilka kroków od centrum Stonu, już poza zabudowaniami miasta położony jest kościół św. Mikołaja z 1347 roku. Bardzo łatwo jest go zlokalizować z murów miejskich, więc na pewno bez problemu do niego traficie.
W Stonie, od strony solanek znajduje się bardzo pokaźny fort Kaštio. Jeśli kupicie bilet na mury miejskie, zwiedzanie fortu macie już wliczone w cenę.
Fort Kaštio
Noclegi w Stonie
Dla wielu mieszkańców głównym źródłem utrzymania jest turystyka, czyli wynajmowanie apartamentów dla turystów. W Stonie bez problemu znajdziecie ciekawe prywatne apartamenty. W celu wyszukania noclegów możecie skorzystać z obszernej bazy noclegowej > Wyszukiwarka noclegów <
Ston na zdjęciach
Ston na zdjęciach
Ciekawe miejsce, ładne zdjęcia… 🙂