Środkowa Dalmacja

ŚRODKOWA DALMACJA – REGION CZARUJĄCYCH ZATOK

Najczęściej odwiedzana przez turystów i wybierana na wakacje, pełna atrakcji, zabytków, z mnóstwem ciekawych wysp i spokojnych, malowniczych zatok – Środkowa Dalmacja, bo o niej jest właśnie mowa.
Środkowa Dalmacja to region Chorwacji ciągnący się od zabytkowego miasta Trogir do małej miejscowości Gradac położonej za Riwierą Makarska.

Zaczynając od lądu i miasta Trogir, które jest konieczne do odwiedzenia. Miasto uważane jest za „perłę regionu Dalmacji” i nie trudno się z tym nie zgodzić. Starówka Trogiru, która wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO stanowi główny cel podróży do Trogiru. Zabytki miasta to – twierdza Kamerlengo, pałac Čipiko, katedra św. Wawrzyńca, ratusz miasta i inne.
Kolejnym miastem i za razem głównym w regionie Środkowej Dalmacji jest Split – miasto cesarza Dioklecjana, założyciela miasta. Największą atrakcją są przede wszystkim pozostałości pałacu cesarza w skład którego wchodzi kilka innych ciekawych zabytków.
Omiš. Kolejne miasto na mapie Chorwacji. Urokliwe, otoczone górskim masywem, położone tuż przy ujściu rzeki Cestina do Adriatyku. Najnowszą atrakcją Omiša jest Zipline – zjazd na linie usytuowanej tuż nad kanionem i rzeką. Osobiście, jeszcze nie skosztowałam tego szaleństwa, aczkolwiek postaram się nadrobić zaległości i wszystko opisać na blogu.

Środkowa DalmacjaMiasto Omiš na mapie google

Przesuwając się dalej dotrzemy do miejscowości – Brela, Baška Voda, Makarska, Tučepi i Podgora. Miasteczka te są częstym kierunkiem wakacyjnym przede wszystkim Polaków. Co mają zatem w sobie takiego pięknego?

Środkowa Dalmacja – miasta:

Brela

Pierwsza miejscowość na Riwierze Makarskiej. Zachwyca przede wszystkim ładną plażą Punta Rata. Plaża ma kształt małego cypla porośniętego sosnowym lasem. W pobliżu znajduje się też Špilja Medvidina – grota niedźwiedzia.

Baška Voda

To również piękna i malownicza plaża, ale także wspaniałe zabytki. W miasteczku znajduje się kilka pozostałości po starożytnych miastach w tym nagrobki z urnami dawnych mieszkańców czy chociażby kościół św. Mikołaja z końca XIX wieku.

Makarska

Największa miejscowość na Riwierze Makarskiej, posiadająca długą plażę oraz dwa nadmorskie bulwary porośnięte palmami. Do zabytków miasta zalicza się Klasztor Franciszkański, Katedra św. Marka a także miejskie muzeum z eksponatami etnograficznymi.
Będąc w Makarskiej warto udać się do pobliskiego Parku Przyrody Biokovo, z którego roztacza się malowniczy widok na pobliskie wyspy Dalmacji.

Środkowa DalmacjaMakarska

Tučepi

Z najdłuższą, 3 kilometrową plażą na Riwierze Makarskiej. Miasteczko bardziej przeznaczone dla osób lubiących odpoczynek i plażowe lenistwa niż zwiedzanie i odkrywanie zabytków.

Podgora

Miasto z historią. Na małym pagórku obok portu znajduje się wysoki pomnik Galebova Krila (skrzydła mewy) upamiętniający założenie antyfaszystowskiej marynarki dalmatyńskiej podczas II wojny światowej.

Środkowa DalmacjaWidok na część miasta Podgora

Do najpopularniejszych wysp regionu zalicza się:

Brač

Zielona wyspa pełna winorośli i gajów oliwnych. Górzysta, pokryta lasami, z najwyższym szczytem wysp Dalmacji o nazwie Vidova Gora 778 m. n. p. m.
Najczęściej odwiedzane miasta: miasto Supetar, miasto Pučišća, miasteczko Bol ze znaną w całej Chorwacji plażą Zlatni Rat, a także miasto Sumartin.

Hvar

Lawendowa wyspa krętych i niebezpiecznych dróg. Wyspa z największym nasłonecznieniem w całej Chorwacji.
Najczęściej odwiedzane miasta: miasto Hvar z wieloma zabytkami i atrakcjami, Miasto Jelsa, miasto Milna, miasto Stari Grad.

Vis

Najdalej oddalona od lądu wyspa Dalmacji Środkowej. Bogata w różne gatunki roślin z czego najbardziej dominujące są drzewa – dąb pospolity i sosna alpejska.
Najczęściej odwiedzane miasta: miasto Vis, miasto Komiža.

Przebywając na wyspach dobrze jest zaopatrzyć się w łódkę i udać się na małą wycieczkę wzdłuż linii brzegowej wyspy. Wyspy Dalmacji posiadają bowiem wiele malowniczych, spokojnych zatoczek w których można zacumować, odpocząć czy oddać się przyjemności morskiej kąpieli. Takie zatoki są praktycznie puste, zawsze można znaleźć jaką prywatna plażę tylko dla siebie i rozkoszować się w ciszy pięknem Chorwacji.
Warto również odwiedzić małą wysepkę Biševo położoną tuż przy wyspie Vis. Na wyspie znajduje się Modra Špilja – jaskinia oświetlona bardzo intensywnym, niebieskim światłem. Jaskinię najlepiej zwiedzać między 11.00 a 12.00, kiedy to promienie słoneczne docierają do jej wnętrza poprzez otwór w sklepieniu i jednocześnie odbijając się od piaszczystego podłoża wypełniają jaskinię niebieską barwą.

Środkowa DalmacjaWidok z drogi na szczyt sv. Jure – Biokovo – w tle wyspa Brač

One Reply to “ŚRODKOWA DALMACJA – REGION CZARUJĄCYCH ZATOK”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *