Północna Dalmacja

PÓŁNOCNA DALMACJA

Na południe od regionu Kvarner rozciąga się urokliwa i jakże słoneczna kraina Dalmacji. Cały jej region dodatkowo podzielić można na Dalmację Północną o której będzie mowa w dzisiejszym poście, Dalmację Środkową oraz Południową.
Północna Dalmacja to region z licznymi zatoczkami, wyspami oraz półwyspami skąpanymi w falach Adriatyku. W regionie tym nie brakuje bujnej zieleni roślinności, pięknych gajów oliwnych, figowców oraz dużych obszarów winorośli. Tereny Północnej Dalmacji pochlubić się mogą dużą ilością parków narodowych z wiecznie zieloną i kwitnącą roślinnością.

Wzdłuż całego wybrzeża rozciągają się urokliwe miasteczka a każde z nich ma swoją historię, swój klimat i nieodparte piękno. Architektoniczne zabytki występują we wszystkich miejscowościach, jednak największe skarby historyczne skrywają się w Zadarze i Šibeniku.

Co warto zobaczyć w regionie Północnej Dalmacji:

  • miasto Zadar – będące centrum kulturalnym i gospodarczym regionu. W mieście znajduje się wiele ciekawych zabytków w tym kościoły, pałace, ruiny budowli rzymskich a także morskie organy, które wydobywają dźwięk przy pomocy fal Adriatyku.
  • miasto Šibenik – położone tuż nad ujściem rzeki Krka do morza. Ciekawą atrakcją miasta jest Katedra św. Jakuba, której konstrukcja składa się praktycznie z samego kamienia a na jej fasadach umieszczonych jest 74 kamiennych głów. Katedra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
  • miasto Nin – niewielkie miasteczko położone na małej wyspie, która połączona jest z lądem dwoma mostami. Nin słynie z błotnych równin oraz zdrowotnych kąpieli w „czarnej mazi”. W miasteczku znajduje się kościół św. Krzyża, który wcześniej uważany był za najmniejszą katedrę na świecie.
  • Park Narodowy KornatyNacionalni park Kornati –  to skupisko 89 wysp kamiennych, jałowych i niezamieszkałych przez społeczeństwo.
  • Park Narodowy Krka – piękny teren górzysty z licznymi kaskadami i potokami. Park położony jest przy środkowym i dolnym brzegu rzeki Krka.
  • Park Przyrody Telašćica – nieopodal wyspy Dugi Otok. Park jest zatoką liczącą 13 wysepek i ponad 25 pięknych plaż. Na terenie parku jest możliwość nurkowania. Częstym gośćmi tego terenu są delfiny.
  • Dugi Otok – największa wyspa Północnej Dalmacji o długości 43 kilometrów. Na wyspie znajduje się naturalne, słone jezioro.

Miłośnicy jachtingu będą mogli bez problem oddać się swojej przyjemności. W regionie znajduje się bowiem wiele portów jachtowych posiadających bogatą ofertę swoich usług. Największym i najbardziej znanym portem Północnej Dalmacji jest Marina Dalmacija znajdująca się na obrzeżach miasta Zadar.

Północna DalmacjaWidok na Primošten wieczorową porą

Północna DalmacjaPlaża w miasteczku Nin (fot. źródło: croatia.hr)

Północna DalmacjaPark Narodowy Krka

2 Replies to “PÓŁNOCNA DALMACJA”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *