Kvarner

KVARNER – ZATOKA PÓŁNOCNEJ CZĘŚCI ADRIATYKU

Kvarner to region Chorwacji rozciągający się pomiędzy półwyspem Istria a północną częścią wybrzeża Adriatyku. Patrząc na jego położenie jest to region z dostępem do morza znajdujący się najbliżej Polski.
Kvarner jest dość często odwiedzanym regionem przez turystów ze względu na zróżnicowane warianty odpoczynku. Czy to wybierzemy odpoczynek na wyspie, czy na lądzie bądź całkowicie w głębi lądu nie będziemy się nudzić.

Klimat

W regionie tym panuje typowy, jak na Chorwację przystało, klimat śródziemnomorski. Lata są bardzo ciepłe natomiast zimy łagodne. Jedyna zmiana klimatu odczuwalna jest w części górzystej Kvarneru, gdzie panuje klimat kontynentalny.

Największe wyspy regionu Kvarner:

  • Cres – wyspa, na której znajduje się ściśle chronione jezioro o nazwie Vransko. Jezioro jest naturalnym zbiornikiem wody słodkiej co jest rzadkością na chorwackich wyspach.
  • Krk – największa wyspa regionu Kvarner, od 1980 roku połączona z lądem stałym mostem o długości 1,430 metrów.
  • Pag – często nazywana „wyspą księżycową” ze względu na swoje białą powierzchnię. Specjalnością wyspy jest Paški sir, ser o niepowtarzalnym i charakterystycznym smaku.
  • Rab – wyspa pagórkowata z rozczłonkowanym wybrzeżem i dużą ilością różnorodnych zatok. Wyspa słynąca z pięknych, piaszczystych plaż.
  • Lošinj – bardzo zielona wyspa na której porasta ponad 1200 gatunków roślin. Symbolem wyspy są delfiny odwiedzające okoliczne zatoki.

KvarnerWyspa Pag (fot. źródło: otok-pag.net)

Atrakcje turystyczne

W regionie Kvarner nie brakuje plaż żwirowatych oraz piaszczystych. Każda z zatok oferuje wiele rozrywek wodnych – nurkowanie, żeglowanie czy nauka windsurfingu. Miłośnicy kultury i zabytków Chorwacji zwiedzić mogą liczne muzea a także wziąć udział w wieczornych wydarzeniach kulturalnych i festiwalach folkloru. Praktycznie na każdym kroku doszukać się można pozostałości po cywilizacjach, jakie zamieszkiwały ten region – Ilirowie, Rzymianie, Słowianie czy Wenecjanie.

Do ważnych atrakcji regionu zalicza się również:


Płyta kamienna – w miejscowości Baška licząca ponad 900 lat, dokument potwierdzający dar chorwackiego króla Zvonimira dla kościoła św. Łucji.
Cztery dzwonnice – z okresu Romantyzmu znajdujące się na wyspie Rab, symbol wyspy.
Park Angiolina – w mieście Opatija wraz z przepiękną rezydencją.

KvarnerPark Angiolina (fot. źródło: tours.adriaday.com)

Miasta

Miasta do jakich warto wstąpić chociaż na chwilę w tym regionie to Rijeka, największe miasto Kvarneru i za razem posiadające największy port w Chorwacji. To tutaj obsługiwane są jedne z największych statków w tym tankowce. Pod uwagę trzeba jednak wziąć to, że duży ruch morski negatywnie wpływa na czystość Adriatyku w tym miejscu i okolicy.
Opatija romantyczne miasto słynące z pięknej roślinności oraz największego w Chorwacji uzdrowiska zimowo – letniego. W mieście znajduje się kilka parków z rzadką roślinnością, którą marynarze przywozili ze swoich podróż po świecie.
Opatija oraz Rijeka zaliczają się do najważniejszych miast regionu Kvraner i położone są w niewielkiej odległości od siebie.
Do innych miejscowości często odwiedzanych w tym regionie zalicza się Krk, Cres, Baška, Novalja, Pag, Veli Lošinj, Mali Lošinj, które położone są na wyspach.

One Reply to “KVARNER – ZATOKA PÓŁNOCNEJ CZĘŚCI ADRIATYKU”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *