Wielkanoc w Chorwacji

WIELKANOC W CHORWACJI – USKRS

Wielkanoc w Chorwacji nosi nazwę Uskrs i podobnie jak w Polsce obchodzona jest w tych samych dniach. Triduum Paschalne rozpoczyna dzień Wielki Czwartek, w którym zaczynają się obrzędy przedświąteczne.
W Chorwacji duże znaczenie ma Wielki Post „Korizma” podczas którego następuje oczyszczanie ducha i ciała. Każda z niedziel Wielkiego Postu nosi swoją nazwę i ma zupełnie inny wymiar.

 

Wielkanoc w Chorwacji – obrzędy

Niedziela Wielkiego Postu:

  • Čista – przygotowanie do postu, oczyszczenie domów i obejść
  • Pačista – dalsze oczyszczanie, oczyszczanie ciała
  • Bezimena – cicha niedziela, bez jakichkolwiek zabaw i rozrywek
  • Sredoposna – środek postu
  • Gluha (glušna) – zasłanianie obrazów świętych materiałem
  • Cvjetna – niedziela palmowa, poświęcenie gałązek oliwnych

Po zakończeniu Wielkiego Postu oraz poświęceniu zielonych gałązek rozpoczyna się Triduum Paschalne. Obrzędy w tych dniach niewiele różnią się od obrzędów jakie odbywają się  w polskich kościołach.

 

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek w kościołach milkną dzwony a zamiast nich używane są drewniane kołatki. W tym dniu następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy po czym następuje adoracja.
W regionie Dalmacji, podczas uroczystości Wielkiego Czwartku, zgromadzeni w kościołach uderzają rózgami o ławki do momentu połamania się gałązek. Czynność ta nosi nazwę Tući Barabana czyli biczowaniem Barabasza.

Wielki Piątek

Wielki Piątek jest dniem zadumy nad śmiercią Pana Jezusa. W kościele obchodzona jest Liturgia Słowa Bożego, po chorwacku Služba Božje Riječi oraz Adoracja Krzyża podczas której zgromadzeni wierni całują rany Jezusa.
Tego dnia w większych miejscowościach odbywają się uroczyste procesja wiernych. Jedną z najbardziej znanych jest procesja na wyspie Hvar.
Dawniej w Chorwacji istniał zwyczaj, że w Wielki Piątek po okolicznych miejscowościach chodzili ludzie i pukali do drzwi mieszkańców. Każdy z odwiedzonych domowników dostawał krzyż do ucałowania, a gospodarze obdarowywali przybyłych ludzi pieniędzmi.

Wielka Sobota

Wielką sobotę zaczyna się od poświęcenia pokarmów przygotowanych w odświętnych koszyczkach. Do koszyczków wielkanocnych wkładane są pisanki, chleb, wędlina, cebula, chrzan a także rakija lub wino (oczywiście w małych, symbolicznych buteleczkach). Cały obrzęd odbywa się podobnie jak i w Polsce. Często w tym dniu w chorwackich domach wypiekane są tradycyjne pieczywa a w Dalmacji chałki lub serowe strudle.
Ważnym elementem tego dnia jest także święcenie ognia. Ludzie przygotowują przed swoimi kościołami wysoki stos drewna, który zapalany jest za pomocą krzesiwa. Ogień zostaje pobłogosławiony a zgromadzeni ludzie zanoszą płomień do domów.

Wielkanoc w ChorwacjiPisanka znajdująca się w Zagrzebiu (fot. źródło: zagreb.hr)

Niedziela Wielkanocna

Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna świąteczne śniadanie. Domownicy przy wspólnym stole częstują się poświęconym w sobotę pokarmem. Na śniadanie oprócz pokarmów ze święconki podaje się także upieczone pieczywo i chałki. Według tradycji wszelkie resztki pokarmu ze święconki zostają spalone bądź tez zakopane na podwórku.
Po śniadaniu zaczynają się zabawy pisankami, które są popularne przede wszystkim wśród najmłodszych. Dzieci turlają po stole lub podłodze wielkanocne jajka. Wygrywa ta osoba, której jajko okaże się być najmocniejsze a jego skorupka nie popęka.
Po zabawach i odpoczynku nastaje czas obiadu na którym, królują przede wszystkim dania mięsne w tym jagnięcina a także obowiązkowo podawana jest zupa.
Podczas całych świąt Chorwaci mają zwyczaj picia (w dość dużych ilościach) rozcieńczonego wina z wodą, które ma dodać siły i wzmocnić organizm.

Poniedziałek Wielkanocny

Drugi dzień świąt jest czasem bardzo rodzinnym. W poniedziałek wszyscy udają się w odwiedziny do swoich rodzin i najbliższych. W tym dniu, tak jak i w Polsce obchodzony jest też lany poniedziałek, jednak nie jest on aż tak popularny jak u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *