Region Istria

REGION ISTRIA – PÓŁWYSEP DROGOCENNYCH TRUFLI

Region Istria położony jest na półwyspie kształtem przypominającym serce, w północno – zachodniej Chorwacji. Istria nazywana jest regionem trzech kolorów – białego, szarego i czerwonego.
Istria biała to obszar białych skał wapiennych położonych w północnej części regionu, Istria szara to środkowa część regionu słynąca z szarych płaskowyżów, a Istria czerwona jest obszarem na południu i swój kolor zawdzięcza glebie mocno spalonej słońcem.

Region Istria przyciąga jak magnes turystów oferując im słoneczna pogodę czyste morze, złociste plaże i piękne widoki. Ale to nie wszystko. Istria to również ciekawa historia, starożytne miasta, zabytki, oraz bogate dziedzictwo kulturowe.

Region IstriaPółwysep Istrii

Co zobaczyć, gdzie się udać

Najczęściej odwiedzanym zabytkiem na półwyspie jest amfiteatr w mieście Pula wybudowany przez rzymskiego cesarza – Wespazjana. Na terenie amfiteatru organizowane były walki Gladiatorów natomiast w dzisiejszych czasach odbywają się tam liczne koncerty i przedstawienia. W mieście Pula znajdują się również inne zabytki warte uwagi takie jak Łuk Sergiusza, Świątynia Augusta i Romy czy chociażby Bliźniacza Brama.
W Poreču do odwiedzenia czeka na nas słynna Bazylika Eufrazjusza, która w roku 1997 została wpisana na światową listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Dużo zabytków podziwiać można w mieście Novigrad w którym do największej atrakcji zalicza się kościół św. Maksymiliana i Pelagiusza. Inne zabytki to fragmenty murów obronnych oraz gotycki pałac Rigo, w którym mieści się lapidarium (miejsce gromadzenia okazów kamieni).
Osoby lubiące astronomię oddać się mogą przyjemności obserwacji nieba w Obserwatorium Višnjan natomiast wszystkich zainteresowanych efektami zjawisk krasowych zaprasza jaskinia Baredine Cave, w której podziwiać można malownicze rzeźby podziemne – stalagmity i stalaktyty.
Miłośnicy przyrody, drzew i zieleni udać się mogą na spacer w region Motovunska Šuma. Na terenie znajduje się około 1.300 hektarów ziem porośniętych lasem. Jest to prawdziwy rezerwat roślinności leśnej.

Na sportowo

Istria jest wymarzonym regionem dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Miasta położone na półwyspie posiadają bogatą ofertę sportową – boiska do gry w piłkę i koszykówkę, korty tenisowe, tereny do minigolfa, liczne szlaki rowerowedla spacerowiczów a także osób uprawiających trekking. Jeden z najstarszych szlaków trekkingowych – szlak Simeon znajduje się w centralnej części regionu oferując niezapomniane widoki i przeżycia.
Dla osób, które preferują więcej adrenaliny i ekstremalnych przeżyć, region Istria proponuje paralotniarstwo, wspinaczkę górską bądź wizytę w Parku Adrenaliny w mieście Umag.
Oprócz tego oczywiście sporty wodne – windsurfing, kiteboarding, nurkowanie.

Kuchnia

Specjał regionu Istrii to przede wszystkim pyszne trufle. Trufle są grzybami rosnącymi pod ziemią posiadającymi mocny zapach i dziwny kształt. Aby odnaleźć przysmak pod ziemią potrzebna jest pomoc psów a nawet i świń, które przechodzą szkolenia w tym zakresie 😉 Wyjątkowy smak trufli na zawsze zostaje w pamięci. Cenione nie tylko w Chorwacji ale również i na całym świecie. I uwaga – posiadają właściwości afrodyzjaku!
Na kuchnię Istrii piętno odbiły wpływy włoskie, przez co wiele w tym regionie dań z makaronem i kluskamiRavioli oraz gnocchi podawane są na wiele sposób z różnymi dodatkami.

Region Istria – największe miasta:

  • Pula
  • Rovinj
  • Umag
  • Poreč
  • Pazin (siedziba władz administracyjnych Istrii)

Każda z miejscowości regionu położona jest nie dalej niż 35 km od Adriatyku. Żeby dostać się autem na wybrzeże z centralnej lub północnej części Istrii wystarczy niecałe 40 minut spokojnej jazdy.

Region IstriaMiasto Rovinj (fot. źródło: en.wikipedia.org)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *