Ogulin

Ogulin – miasto z majestatycznym zamkiem i malowniczym jeziorem

Podczas mojego jesiennego pobytu w Zagrzebiu, na jeden dzień pojechałam też do Ogulina, miasta położonego w północno – zachodniej części Chorwacji, około 60 kilometrów od Karlovca. Była to krótka, ale bardzo intensywna wizyta, podczas której miałam przyjemność poznać Natalię, kilkuletnią już mieszkankę Ogulina pochodzącą z Wielkopolski.

To właśnie Natalia oprowadziła mnie po Ogulinie i pokrótce przybliżyła historię miasta. Dobrze się złożyło, że akurat tego dnia była piękna, słoneczna pogoda (chociaż nadawali opady deszczu) i bez żadnych przeszkód mogłam zobaczyć najbardziej interesujące miejsca Ogulina.

 

Ciekawe miejsca w Ogulinie 

Zamek Frankopan i Đulin ponor

Zamek Frankopan, nazywany również twierdzą lub po chorwacku wspominany pod nazwą „kaštel” jest największym zabytkiem miasta. Zamek wznosi się nad zgłębieniem krasowym (Đulin ponor), w którym woda rzeczna wpływa pod powierzchnię ziemi tworząc tym samym podziemne korytarze.
Zamek, jak sama jego nazwa wskazuje, wybudowany został dla szlacheckiej rodziny Frankopanów pod koniec XV wieku. Dokładna data wzniesienia majestatycznego zamku nie jest ustalona, ale zachowane dokumenty wskazują, że budynek przypada na rok 1500. 

Dzisiaj w zamku mieści się muzeum z kolekcją archeologiczną oraz etnograficzną. W ekspozycji muzeum znajduje się również stara broń oraz obrazy Stjepana Galetića, malarza pochodzącego z Ogulina.

Znajdujący się przy zamku tak zwany Đulin ponor (nazywany też czarną otchłanią) jest zjawiskiem hydrogeologicznym, który na żywo robi naprawdę duże wrażenie. To właśnie w tym miejscu rzeka Dobra kończy swój bieg, wpada pod kamienistą powierzchnię i ginie w wielkim otworze.
Z tym miejscem związana jest też legenda o nieszczęśliwej miłości, jaka miała miejsce w XVI wieku.
Młoda dziewczyna o imieniu Đuli, została obiecana starszemu szlachcicowi za żonę i pomimo ustawionego z góry małżeństwa bezgranicznie zakochała się w mężczyźnie. Niestety ich miłość nie trwała długo, ponieważ szlachcic Milan został zabity podczas bitwy z Turkami. Dziewczyna miała tak złamane serce, że sama wskoczyła w przepaść i straciła życie. Od tamtego momentu miejsce to nazywa się Đulin ponor.

Ogulin

Ogulin

Ogulin

Ogulin

Zamek Frankopan

Ogulin

Ogulin – Đulin ponor

Na tym samym placu co zamek, mieści się też Kuća Bajke, czyli Dom Bajek. Jest to multimedialne muzeum, w którym dzieciaki mogą przenieść się do fikcyjnego świata, jaki stworzyła w swoich baśniach chorwacka pisarka Ivana Brlić-Mažuranić.
Ivana Brilić Mažuranić (1874 – 1938) była bardzo znaną i cenioną pisarką tworzącą baśni dla dzieci. Urodziła się w Ogulinie i tutaj spędziła swoje dzieciństwo. Pochodziła z intelektualnej rodziny, jej ojciec był pisarzem i cenionym historykiem, a dziadek sławnym politykiem.
Ivana, poprzez prywatne nauczanie zyskała doskonałe wykształcenie i bardzo szybko odkryła w sobie pasję do pisania. Z Ogulina przeprowadziła się do Zagrzebia, a po wyjściu za mąż przeniosła do miejscowości Slavonski Brod (dawniej istniejącą pod nazwą Brod) gdzie spędziła większość swojego życia. Jako matka sześciorga dzieci mogła codziennie analizować dziecięce zachowania, co jeszcze bardziej wpłynęło na jej twórczą postawę. 

Poetka była dwukrotnie nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, oraz jako pierwsza kobieta w Chorwacji została przyjęta do Chorwackiej Akademii Nauk i Sztuk (Hrvatska Akademija Znanosti i Umjetnosti)

Ogulin

Jezioro Sabljaci, czyli Ogulin rekreacyjnie

Na peryferiach miasta, około 3 kilometry od jego centrum znajduje się bardzo ładne jezioro Sabljacki. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem wodnym, powstałym w celu gromadzenia wody z rzeki Zagorska Mrežnica na potrzeby elektrowni wodnej Gojak. Jezioro połączone jest tunelem z mniejszym jeziorem Bukovnik, położonym niedaleko zbiornika na rzece Dobra, skąd następnie łączy się z hydroelektrownią Gojak działającą od 1959 roku.

Powierzchnia jeziora Sabljaci wynosi około 170 hektarów, przez co wiele osób nazywa go „morzem Ogulina”.
Latem na jeziorze odbywane są różnego rodzaju wydarzenia sportowe np. regaty wioślarskie czy rekreacyjne połowy ryb. To drugie wydarzenie cieszy się dużym powodzeniem, gdyż w jeziorze zamieszkuje wiele gatunków ryb, w tym rodzime pstrągi i amury. Wędkowanie dozwolone jest przez cały rok, co jest wielkim plusem dla zapalonych wędkarzy.

Szczególnie latem jezioro i jego pobliskie tereny cieszą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców, którzy bardzo chętnie spędzają tutaj swój wolny czas. Możliwość długich spacerów wzdłuż jeziora, urządzania pikników na zielonych polanach czy po prostu kąpiele w jeziorze są fajnymi formami spędzania czasu na łonie natury.

Jezioro Sabljaci

Jezioro Sabljaci

Jezioro Sabljaci

Jezioro Sabljaci

Ogulin i malownicze jezioro Sabljaci

Ogulin to spokojne i fajne miasto i jak dla mnie największą jego zaletą jest to, że leży w bardzo zielonym miejscu. W którym kierunku nie spoglądałam, to widziałam otwartą przestrzeń: piękne lasy, zielone łąki i góry.

Miasto pomimo, że nie należy do typowego turystycznego miejsca na mapie Chorwacji, to coraz chętniej odwiedzane jest przez turystów. W ofercie Ogulina pojawia się coraz więcej miejsc noclegowych dla gości. Jeśli jesteście zainteresowani pobytem w mieście i szukacie zakwaterowania zapraszam do zapoznania się z poniższą bazą noclegową.


Booking.com

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + 13 =