Muzeum Tortur w Zagrzebiu

MUZEUM TORTUR W ZAGRZEBIU, CZYLI WIZYTA W PRZERAŻAJĄCYM TORTUREUM

Do przygotowania tego wpisu podchodziłam kilka razy. Nie, nie dlatego, że obudził się we mnie leń, czy też, dlatego, że nie miałam na to najmniejszej ochoty. Głównym powodem były emocje, jakie rodziły się we mnie za każdym razem, gdy przypominałam sobie moją wizytę w muzeum. Do dnia dzisiejszego oglądając zdjęcia z Muzeum Tortur w Zagrzebiu na moim ciele pojawia się „gęsia skórka”.

Przyznać muszę, że dotychczas jest to najbardziej przerażające i wywołujące u mnie silne emocje miejsce, jakie odwiedziłam w Chorwacji. Nie bez powodu też, do muzeum mogą wejść tylko osoby, które ukończyły 18-cie lat. Ja sama byłam bardzo poruszona i już do końca dnia nie mogłam zapomnieć o tym co widziałam. Myślę, że każda osoba odwiedzająca muzeum poczuje mały strach i dreszcz emocji.

Muzeum Tortur w ZagrzebiuTakie słowa witają odwiedzających muzeum

Tortureum – Muzeum Tortur w Zagrzebiu

Muzeum zwiedza się w całkowitej ciemności. Delikatnie podświetlone są tylko eksponaty oraz strzałki wskazujące właściwy kierunek zwiedzania. Z głośników cały czas wydobywają się przerażające krzyki i odgłosy ludzi oraz mrożąca krew z żyłach muzyka niczym z najstraszniejszego horroru.
Każda osoba zwiedzająca dostaje do ręki tablet ze specjalnym czytnikiem kodów, które dołączone są do eksponatów. Podczas zeskanowania kodu na tablecie pojawia się szczegółowy opis danego narzędzia tortur. Dzięki multimedialnemu urządzeniu możemy też wysłuchać historię muzeum oraz obejrzeć kilka krótkich filmów przedstawiających przebieg straszliwych tortur i męczarni ludzi.
Co odważniejsze osoby mogą dotknąć eksponatów, czy też wejść do metalowej klatki w ciemni. Mnie jednak te propozycje zupełnie nie skusiły…

 

Eksponaty w muzeum

W muzeum znajduje się pokaźna kolekcja narzędzi stosowanych przy okrutnych torturach oraz egzekucjach ludzi, jakie były wykorzystywane w dawnych czasach. Wśród nich znajdują się narzędzia do biczowania, łamania kości, topienia ludzi czy podduszenia.

Do dwóch najważniejszych eksponatów w muzeum zalicza się: 

Gilotyna (replika z 1792 roku)
Pomimo, że gilotyna najbardziej kojarzy się z symbolem rewolucji francuskiej, to już w czasach średniowiecza wykorzystywali ją do wymierzenia kary śmierci. Gilotyna była narzędziem, zadającym szybszą i mniej bolesną śmierć poprzez gwałtowne ścięcie głowy skazanego. Niestety gilotyna bardzo dobrze przyjęła się w świecie tortur, a egzekucje stały się formą popularnej rozrywki publicznej. Podczas egzekucji można było zarezerwować sobie „idealne miejsce” do obserwowania całego wydarzenia, a widzowie często śpiewali piosenki lub kpili z ofiar skazanych na śmierć.

Wahadło
Wahadło, czyli kołyszące się ostrze, które stopniowo przybliżało się do ciała ofiary
, było największym postrachem wśród ludzi skazanych na tortury. Przywołując strach ofiary miało zmusić do wyłudzenia zeznań i ukrywanych tajemnic. Podczas, gdy ofiara odmawiała katowi współpracy, jej śmierć następowała od razu z powodu ciężkich i licznych obrażeń tułowia.

 

Matija Gubec – ofiara śmiertelnych tortur na placu św. Marka w Zagrzebiu

Matija Gubec (prawdziwe imię Ambroz) żyjący w latach 1548 – 1573 był chorwackim chłopem i przywódcą chłopskiego buntu. Jego poglądy i głoszone teorie przyniosły mu śmierć, ale jego postać do dzisiaj wspominana jest w  historii Zagrzebia.
Chłopski bunt rozprzestrzeniał się bardzo szybko ale trwał dość krótko. Pomimo, że chłopi początkowo osiągnęli sukces i rozszerzyli swój obszar, to bardzo szybko go stracili w konflikcie z arystokracyjną armią. Po porażce w Słowenii, chłopi wycofali się z dalszych ataków, a 9 lutego 1573 roku na Štubičkom Polju stoczyli decydującą i ostatnia bitwę ze szlachtą.
Chłopi zostali pokonani, a Matija Gubec schwytany i zabrany do Zagrzebia, gdzie został skazany na śmierć. Kilka dni przed śmiercią Matija był okrutnie torturowany, poprzez noszenie na swojej głowie rozpalonej do czerwoności żelaznej korony. Jego egzekucja odbyła się na znanym placu św. Marka w Zagrzebiu.

Informacje praktyczne:
Cena biletu do muzeum: 40kn
Godziny otwarcia:
11:00 – 19:00 każdy dzień tygodnia

Muzeum Tortur w ZagrzebiuKrzesło dla skazańca (na takim siedział Matija Gubec) i przerażające wahadło

Muzeum Tortur w Zagrzebiu

Krzesło tortur i gilotyna

Muzeum Tortur w Zagrzebiu

Narzędzia służące do podduszenia i zadawania ran na szyi

Muzeum Tortur w Zagrzebiu

Narzędzie służące do zadawania bólu i krwawych ran na plecach skazanych

Muzeum Tortur w Zagrzebiu

Narzędzie tortur do łamania kości w nogach

Krótkie nagranie z Muzeum Tortur w Zagrzebiu

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *