Górne Miasto Zagrzebia po chorwacku nazywane Gradec, założone zostało w średniowieczu i do dnia dzisiejszego stanowi bardzo ważną strefę stolicy. To właśnie dzięki temu miejscu, miasto Zagrzeb zawdzięcza swój początek.
Gradec to część miasta Zagrzebia, w której znajduje się najwięcej ciekawych zabytków oraz wspaniała i niepowtarzalna architektura – barokowe budynki i pałace. Jeden z najważniejszych pałaców Gradca to pałac Vojković, w którym obecnie mieści się Muzeum Historyczne Chorwacji. Pałac posiada bardzo ciekawą fasadę z motywami muszli. Oprócz niego godnym uwagi jest też pałac Bana czy pałac Rauch.
Spacerując Górnym Miastem trzeba mieć oczy szeroko otwarte, gdyż za każdym rogiem czają się na nas interesujące zabytki, których szkoda byłoby pominąć.
Gradec i jego najciekawsze atrakcje
Kolejka łącząca Gradec z Miastem Dolnym
Kolejka wybudowana została w 1890 roku i stanowi najstarszy środek komunikacyjny w Zagrzebiu. Kolejka składa się z dwóch, niebieskich wagonów, które łączą Gradec z Miastem Dolnym. Jest to jedna z najkrótszych kolejek w Europie, której trasa wynosi tylko 66 metrów długości i pokonywana jest w niecałe 65 sekund. Jeden wagon mieści maksymalnie 28 osób, przy czym 16 z nich to miejsca siedzące, natomiast resztę stanowią miejsca stojące. Kolejka czynna jest od godziny 6.30 do 22.00 a wagoniki kursują co 10 minut w sposób naprzemienny.
Oczywiście kolejka nie jest jedynym sposobem żeby dostać się na Gradec. Oprócz drewnianych schodów ciągnących się wzdłuż linii, istnieje jeszcze kilka innych tras, którymi dojedziemy na górną część miasta.
Zagrebačka uspinjača – kolejka Zagrzebia
Widok z Górnego Miasta
Wieża Lotrščak
Wieża wybudowana została w tym samym czasie, co mury Gradca (wiek XIII). Nazwa wieży pochodzi z języka łacińskiego „campana latrunculorum” co oznacza „dzwon złodziei lub rozbójników”. Nazwa ta nie była przypadkowa gdyż, właśnie takim przydomkiem określany był dzwon zawieszony w środku wieży, który swoim dźwiękiem informował, że Dverce czyli ochronna brama miasta zostanie za chwilę zamknięta i wszyscy mieszkańcy powinni jak najszybciej powrócić do swoich domów. W późniejszych latach brama Dverce zostaje zniszczona i wieża przestaje pełnić funkcję obronną. Na dzień dzisiejszy w wieży Lotrščak mieści się galeria sztuki a w górnej jej części mały taras widokowy dostępny dla zwiedzających osób.
Trg sv. Marka
Plac św. Marka jest bardzo historycznym miejscem w Zagrzebiu. Właśnie tutaj odbyło się wiele wydarzeń, które miały duży wpływ na historię kraju. Na placu, w roku 1573 zabito przywódcę powstania chłopskiego – Matiju Gubca. To tutaj w roku 1845 odbyły się również wydarzenia „lipcowej ofiary” w których zginęło wiele osób oraz członkowie Chorwackiej Partii Ludowej. Trg sv. Marka to jednak nie tylko smutne wydarzenia z historii Chorwacji. 15 maja 1926 roku, z budynku mieszczącego się tuż przy placu, rozbrzmiał pierwszy sygnał radiowy „Ljepa naša domovino” – dzisiejszy hymn Chorwacji. Dobrze też wiedzieć, że św. Marek jest patronem średniowiecznego Gradca.
W centralnym punkcie placu znajduje się kościół św. Marka z charakterystycznym dachem. Cały dach składa się z kolorowych dachówek, tworzących wzór dwóch herbów. Kościół jest parafialną świątynią starego miasta. Oprócz ciekawej konstrukcji dachu, uwagę przyciągają drzwi świątyni. W kamiennych niszach drzwi znajduje się 15 wykutych wizerunków świętych.
Dookoła placu znajduje się wiele gmachów związanych z polityką chorwacką – Siedziba Rządu Chorwacji, Siedziba Rządu Konstytucyjnego, Zgromadzenie Chorwackie, Urząd do spraw Parlamentu i Rządu.
Kościół św. Katarzyny
Kościół w stylu barokowym, zbudowany w latach 1630 – 1632. Pomimo pożarów oraz trzęsienia ziemi, w kościele zachowało się pięć pięknych ołtarzy z drewna, dekoracje stiukowe a także ścienne malowidła przedstawiające sceny z życia św. Katarzyny. Dla zwiedzających, kościół otwarty jest każdego dnia ale tylko w godzinach południowych.
Kamienna Brama
W niewielkiej odległości od placu św. Marka mieści się Kamienna Brama, która niegdyś była brama wjazdową do miasta, a dzisiaj jest szczególnym miejscem upamiętniającym cud. We wnętrzu bramy znajduje się obraz Matki Bożej, który podczas pożaru zatrzymał dalsze rozprzestrzenianie się ognia.
Historia mówi, że 31 maja 1731 roku doszło w tym miejscu do pożaru, podczas którego spłonęło wiele okolicznych budynków. Pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał jednak, gdy jego płomienie dotknęły świętego obrazu to natychmiast ucichł i zgasł. W środku Kamiennej Bramy oprócz cudownego obrazu Matki Bożej, znajduje się również figurka św. Antoniego oraz wiele kamiennych tabliczek z modlitwami i wyrazami dziękczynienia.
Muzeum Zerwanych Związków
Jeśli już zwiedzamy Gradec to z czystej ciekawości warto udać się do dość nietypowego muzeum. Nietypowego dlatego, że eksponatami w nim są przedmioty przypominające o zakończonych związkach miłosnych.
Z każdym przedmiotem znajdującym się w muzeum wiąże się jakaś historia. Szklany konik kupiony w Wenecji przez młode małżeństwo, a po latach odnaleziony w szafie przez porzuconą żonę jest symbolem minionego szczęścia. Topór, którym zostały zniszczone meble byłej dziewczyny, czy chociażby ukradziony w złości po rozstaniu toster kuchenny. Ale oczywiście to nie wszystko. W kolekcji znajdziemy też takie rzeczy jak kajdanki, majtki zrobione z drażetek, wyrzucone róże, światełko do psiej obroży, pluszowe maskotki czy tak oryginalne przedmioty jak papierowe torebki z samolotów na pamiątkę romansu na odległość.
Może ktoś z Was chciałby podzielić się jakimś przedmiotem przypominającym o utraconej miłości? Muzeum chętnie przyjmie do swojej kolekcji oryginalne rzeczy, które przedstawiają ciekawą historię zerwanego związku. Oczywiście oby takich jak najmniej.