Tounjski most

TOUNJSKI MOST NAD NIEWIELKIM KANIONEM RZEKI TOUNJČICA

Tounj mała miejscowość, położona na trasie Senj – Karlovac, nie jest atrakcyjnym i turystycznym miejscem na mapie Chorwacji, ale na pewno jest miejscem, które warto poznać i o nim pamiętać. Dlaczego? Dlatego, że to właśnie tutaj wznosi się Tounjski most, czyli jedyny kamienny most w Chorwacji, który posiada dwie kondygnacje.

Jeśli więc będziecie kiedyś w Chorwacji w okolicy Ogulina, Karlovca czy Senja polecam Wam, udać się w kierunku Tounja i zobaczyć na własne oczy ten historyczny obiekt.

 

Tounjski most – historia

Imponujący, dwupiętrowy Tounjski most z kamienia wynosi się  w miejscu, w którym Jozefinska ulica przecina niewielki kanion rzeki Tounjčica. Most jest najbardziej znanym i rozpoznawalnym zabytkiem oraz symbolem miejscowości Tounj.
Pierwsze piętro mostu zostało wybudowane w 1775 roku, czyli razem z początkiem budowy tutejszej ulicy. Projektantem i osobą nadzorującą przebieg budowy był pułkownik Vincenzo Giorgio Struppi. Most nazywany jest też mostem Józefińskim (Jozefinski most) poniewż został wzniesiony na cześć cesarza Austrii i chorwackiego króla Józefa II.

W XX wieku, podczas przebudowy drogi w roku 1843 na istniejącym moście wybudowano kolejną kondygnację tym samym nadając mu ostateczny kształt i wygląd.
Podczas II wojny światowej znacząca część górnej kondygnacji mostu została uszkodzona i rozebrana. Na miejscu brakujących części wstawiono prowizoryczną kładkę z drewna, umożliwiająca swobodne przejście. Posągi, które wznosiły się na moście zostały zrzucone do rzeki, a z czasem całkowicie o nich zapomniano. Dopiero po zakończonej wojnie domowej posągi odrestaurowano i postawiono na ich dawnych miejscach.

Tounjski most jest jedynym dwukondygnacyjnym mostem w Chorwacji, oraz jedynym takim mostem na którym wznoszą się kamienne posągi i tablice upamiętniające historię tego miejsca. 

Tounjski most

Tounjski most

Pomniki rzymskim żołnierzy

Tounjsk most

Tounjski most

Tounjski most

Tounjski most

Tounjski most

Tounj

TounjKanion rzeki Tounjčica


Buy coffee

One Reply to “TOUNJSKI MOST NAD NIEWIELKIM KANIONEM RZEKI TOUNJČICA”

  1. Świetne miejsce na postój w drodze na południe, gdy jedzie się bocznymi drogami. Widok na most i kanion naprawdę może się spodobać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *