Muzeum Zerwanych Związków

MUZEUM ZERWANYCH ZWIĄZKÓW W ZAGRZEBIU

Podczas jesiennego pobytu w Zagrzebiu zwiedziłam ciekawe i nieoczywiste Muzeum Zerwanych Związków. W stolicy Chorwacji znajdziecie naprawdę wiele interesujących muzeów, które tematyką odbiegają od tych typowo historycznych. Uważam, że to dobrze, bo zachęca ludzi do odwiedzenia instytucji muzealnych.

Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu zostało założone przez byłą parę, która nie wiedziała co zrobić ze wszystkim uzbieranymi przez lata pamiątkami ich związku. Wpadli więc na pomysł zorganizowania tymczasowej wystawy, która miała tak dobry odbiór wśród publiczności, że bardzo szybko zamieniła się w stałą placówkę muzealną.
Do eksponatów założycieli zaczęły przybywać przedmioty podarowane przez inne pary, których miłość również wygasła. Muzeum zaczęło bardzo szybko się rozrastać, a dzisiaj jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Zagrzebiu.

Na kolekcję składają się przeróżne przedmioty, które miały jakieś sentymentalne znaczenia dla par. Można tutaj zobaczyć zwrócony pierścionek zaręczynowy, miłosne listy, ukradziony ze złości toster, czy pamiątki ze wspólnych podróży zakochanych. Każdy eksponat jest dokładnie opisany i przedstawia historię zakończonego związku. 

Muzeum Zerwanych Związków

Muzeum w 2011 roku otrzymało nagrodę Kennetha Hudsona przyznawaną przez Europejskie Forum Muzeów. Wyróżnia ona inicjatywy, które zmieniają tradycyjne postrzeganie roli muzeów w społeczeństwie. 


Praktyczne informacje:

Muzeum otwarte jest każdego dnia:
– w sezonie letnim od godziny 9:00 do 22:00
– w sezonie zimowym od 10:00 do 21:00

Adres:
ul. Ćirilometodska 2 (w pobliżu placu św. Marka)

Muzeum Zerwanych Związków

Muzeum Zerwanych Związków

Każdy muzealny eksponat ma swoją niepowtarzalną historię, którą poznacie odwiedzając to niezwykłe muzeum

Muzeum Zerwanych Związków zwiedziłam na zaproszenie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *