Rastoke

MAGICZNE RASTOKE. WIOSKA LICZNYCH POTOKÓW I MŁYNÓW WODNYCH

Niecałe 2 godziny jazdy od Zagrzebia, w kierunku Parku Narodowego Jezior Plitwickich położona jest mała, ale jakże przepiękna wioska Rastoke. Miejsce to, jest często pomijane i niedoceniane przez turystów, a szkoda, bo ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji.

Wioska Ratoke położona jest w górzystym terenie, gdzie przepływają dwie rzeki: Korana i Slunjčica. To właśnie dzięki tym rwącym rzekom, tutejszy krajobraz jest tak wyjątkowy i magiczny. Silny nurt przez lata ukształtował w tym miejscu wspaniały kanion z licznymi wodospadami, kaskadami i potokami.

 

Magiczne Rastoke

Wodospady i potoki

Na terenie Rastoke znajdują się aż 23 wodospady. Chyba Was nie zdziwi gdy napiszę, że dzięki nim tutejszy pejzaż wygląda wyjątkowo. Wszędzie słychać szum wody i dźwięki spływających po skałach niewielkich potów.
Spacerując drewnianymi kładkami wśród wodnych kaskad, nie mogłam wyjść z zachwytu i cały czas z moich ust padały słowa: „jak tu pięknie”, „ale spokój”, „to cudowne miejsce”. Patrząc na innych, spokojnie stwierdziłam, że nie ja jedna mam takie odczucia. Chyba wszystkie osoby, które tego dnia odwiedziły Rastoke miały uśmiech na twarzy i zachwyt w oczach.

Zwiedzając Rastoke warto na dłużej zatrzymać się przy czterech większych wodospadach: Hrvojev Slap, Vilina Kosa, Buk oraz Prvi Slap. Przy każdym z nich możecie przeczytać ciekawe informacje i historyczne ciekawostki. Mnie najbardziej zaciekawiła legenda związana z wodospadem Vilina Kosa.

Vilina Kosa (Włosy Wróżki)
Wodospad swoim wyglądem przypomina lśniące, gęste włosy wróżki. Według legendy, te mityczne istoty posiadające magiczne zdolności, piły wodę tylko z czystych źródeł, obok których rozczesywały swoje długie włosy. Do dnia dzisiejszego ten wodospad jest ulubionym miejsce spotkań wróżek. Wierzycie w to?

Młyny wodne

Typowym elementem charakterystycznym dla Rastoke są stare młyny wodne. Przez lata, napędzane siłą wody, mieliły pszenicę, owies i kukurydzę. Dawny pomysł mieszkańców na wykorzystanie wartkiego nurtu potoków jako źródła energii, znacząco ułatwił ich gospodarcze prace. 
Młyny powstawały przede wszystkim w miejscach, w których różnica wysokości terenu wynosiła od 3 do 5 metrów, dzięki czemu spływająca woda idealnie zasilała młyńskie koła. Rastockie młyny wyposażone były w kilka rodzajów kamieni młyńskich. Do mielenia jęczmienia, prosa i kukurydzy służyły kamienie niższej jakości, natomiast podczas mielenia pszenicy wykorzystywano kamienie wyższej jakości, jak te z granitem w składzie.

Dzisiaj, kiedy praca młynów wodnych przeszła już do historii, a leśne wróżki zapadły w sen, mieszkańcy Rastoke dbają o to, żeby ich wioska nie utraciła swojego dawnego klimatu i uroku. Trzeba przyznać, że robią to z wielkim powodzeniem. 

Rastoke

Rastoke

Rastoke

Rastoke

Jesień w Chorwacji

Jesień w Chorwacji

Rastoke

Rastoke

Rastoke

Rastoke to bardzo ciche i spokojne miejsce. Warto tutaj wstąpić chociażby na jeden dzień, czy też zatrzymać się w drodze do Jezior Plitwickich.

Rastoke odwiedziłam na zaproszenie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *