Latarnia morska św. Mikołaja

LATARNIA MORSKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA WYSPIE BRAČ

Latarnia morska św. Mikołaja, która znajduje się w pobliżu miejscowości Pučišća, jest jedną z dwóch latarni położonych na wyspie Brač. Ta druga znajduje się po zachodniej stronie Brača, nieopodal miasteczka Milna. Zarówno ta tytułowa, jak i druga latarnia są ważnymi znakami nawigacyjnymi występującymi pod postacią charakterystycznych wież wznoszących się na brzegach wyspy. 

Dlaczego latarnie morskie są tak ważne? Dlatego, że są one punktami nawigacyjnymi dla statków zbliżających się do wyspy. Poprzez wysyłanie sygnałów świetlnych, najczęściej o określonej częstotliwości stanowią drogowskaz dla kapitanów, skipperów i innych osób poruszających się po morzu. Latarnie morskie znacząco ułatwiają poruszanie się po morzu nocą, oraz podczas niepogody.
Pierwowzorem latarni morskich był ogień rozpalany na nabrzeżnych skałach lub bezpiecznym niezalesionym terenie. Z czasem znakami nawigacyjnymi były urządzenia w formie żurawi, a z upływem lat i rozwojem technologii rozpoczęła się budowa wież wyposażonych w światła nawigacyjne.

 

Latarnia morska św. Mikołaja – Pučišća

Latarnia morska św. Mikołaja (Svjetionik Rt Sv. Nikola) pochodzi z 1882 roku i znajduje się po północnej stronie wyspy Brač, tuż na morskim wejściu do miejscowości Pučišća. Latarnia ma 11 metrów wysokości, chociaż patrząc na nią ma się wrażenie jest niższa. Tuż przy latarni położony jest niewielki kościół pod wezwaniem tego samego patrona.
Latarnia morska jest zautomatyzowana i włączona do systemu zdalnego monitorowania. Zasilanie w latarni pozyskiwane jest z modułów solarnych, ale woda do niej dostarczana jest cysternami.

 

Pobyt w latarni morskiej

Latarnia morska oprócz samej wieży nawigacyjnej składa się z parterowego budynku, który – uwaga, można wynająć na wakacje! Nocleg w takim miejscu może być super przeżyciem, zwłaszcza, że latarnia znajduje się na uboczu, w spokojnej i cichej lokalizacji.
Jeśli bylibyście zainteresowani wakacjami w takim miejscu, to wystarczy, że w poniższej wyszukiwarce wpiszecie:
St. Nicholas lighthouse – island of Brač a na pierwszej pozycji wyświetli się Wam oferta noclegowa w latarni morskiej. Sprawdźcie koniecznie, chociażby po to, żeby zobaczyć piękne zdjęcia latarni morskiej wykonane z lotu ptaka.Booking.com

Na booking com zawsze można znaleźć ciekawe noclegi
 

Latarnia morska św. Mikołaja

Droga do latarni morskiej jest całkiem dobra. Bez problemu dojedziecie tutaj autem, albo też dojdziecie pieszo. Taki spacer z centrum Pučišća zajmuje 20  – 30 minut. Żeby dotrzeć do latarni trzeba kierować się w stronę szkoły rzeźby w kamieniu (klesarska škola) i cały czas podążać drogą, aż do jej zakończenia. Na mecie zobaczycie latarnię

Latarnia morska św. Mikołaja

Latarnia morska św. Mikołaja

Latarnia morska św. Mikołaja

Latarnia morska św. Mikołaja i kościół pod tym samym wezwaniem. W tle widok na ląd (po prawej stronie miasto Omiš)

Latarnia morska św. Mikołaja

Latarnia morska św. Mikołaja

Tak prezentuje się latarnia morska od strony morza – te dwa zdjęcia (jak pewnie zauważyliście) zostały zrobione o innej porze roku. Tutaj był słoneczny wrzesień

Przy samej latarni znajduje się fajne, wybetonowane zejście prowadzące prosto do samego Adriatyku. Cały tutejszy krajobraz tworzą: skalne wybrzeże, morze i zielone tereny leśne.
Kiedy zwiedzałam to miejsce był pochmurny dzień i nie udało mi się uchwycić latarni w promieniach słonecznych. Mimo wszystko, mam nadzieję, że chociaż trochę zachęciłam Was do zobaczenia tej lokalizacji. Jak tylko będzie na wyspie Brač nie zapomnijcie również o latarni morskiej. 

Wyspa Brač

Pozdrowienia

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *