Wiosna w Chorwacji

WIOSNA W CHORWACJI – 7 POWODÓW, BY PRZYJECHAĆ DO CHORWACJI WIOSNĄ

Do Chorwacji najczęściej przyjeżdżamy latem, przede wszystkim po to, żeby móc wylegiwać się na plaży w promieniach gorącego słońca. Mało kto z nas decyduje się na wyjazd w okresie wiosennym, właśnie wtedy, gdy przyroda dopiero zaczyna budzić się do życia. Nie trudno się z tym nie zgodzić, że latem Chorwacja ma więcej do zaoferowania i nie mówię tutaj tylko o pięknej pogodzie, ale o wszelkich wakacyjnych wydarzeniach, festiwalach i miejskich imprezach.

Słońce, ciepłe morze, wakacyjny klimat, bez tego ciężko sobie wyobrazić letni urlop. Ale gdyby tak chociaż jeden raz zdecydować się na kilka dni odwiedzić Chorwację wiosną? Zobaczyć jak to jest, gdy ptaki o poranku budzą swoim śpiewem? Poczuć zapach kwiatów i słodko kwitnących drzew migdałowców? Zobaczyć jak w wiosennych promieniach słońca zaczyna puszczać swoje żółte pąki brnistra? Móc zaobserwować rozwijające się liście winorośli, które wiosną tak pięknie zdobią górzyste tereny? Przespacerować się pustymi uliczkami miast i pozwiedzać bez pośpiechu okolicę? Brzmi zachęcająco?

Chorwacja to przepiękny kraj, który tak naprawdę warto jest zobaczyć o każdej porze roku, ale jeśli lubicie ten czas, gdy po zimie cały świat budzi się do życia, to przyjazd wiosną do Chorwacji będzie jak najbardziej trafnym pomysłem.

Wiosna w Chorwacji

Przyroda budząca się do życia

Wiosna w Chorwacji – uroki wiosennego wyjazdu

Pogoda

Zacznijmy od ważnej kwestii, czyli pogody. Wiosną, a w szczególności w kwietniu i maju w Chorwacji jest bardzo przyjemna pogoda. Wiadomo, można natrafić też i na deszcz lub mocny wiatr, ale ogólnie wiosna w Chorwacji to magiczna pora roku. Przyjemne słońce, delikatny powiew wiosennego powietrza, bezchmurne niebo – tak najczęściej wygląda pogoda wiosną. Nie potrzebne są już kurtki, a czasami można chodzić już w letniej odzieży.

Wiosenna przyroda

Zapachy kwitnących drzew i kwiatów unoszące się wiosną w Chorwacji (w szczególności w Dalmacji) są nie do opisania. Roślinność o tej porze roku tak słodko pachnie, że aż czasami kręci w nosie. Do tego dookoła ten wspaniały odcień zieleni – soczysty i intensywny.

Wiosna w Chorwacji

Wiosenny widok

Narodowy Park Jezior Plitwickich wiosną

Wiosenna wizyta w najbardziej znanym i popularnym parku narodowym w Chorwacji może być wspaniałą przygodą i doświadczeniem. Soczysta zieleń drzew i budzącej się do życia przyrody to całkowicie inny widok niż ten, gdy zobaczymy odwiedzając Plitwice latem. Dodatkowo nie trzeba stać w długiej kolejce po bilet, gdyż o tej porze roku nie ma tutaj aż tak dużej liczby turystów. 

Festiwal kwiatów w Dalmacji

W przybrzeżnym miasteczku Sveti Filip i Jakov corocznie pod koniec kwietnia organizowany jest pachnący Festiwal Kwiatów. W wydarzeniu licznie uczestniczą hodowcy kwiatów z Chorwacji, ale również z zagranicy. Podczas festiwalu zobaczyć można wiele gatunków kwiatów, prezentacje folklorystyczne, posłuchać dalmatyńskich klap oraz spróbować lokalnych specjałów kuchni. 
W tym roku festiwal przewidziany jest od dnia 29 kwietnia do 1 maja. 

Aktywny wypoczynek

Wiosna w Chorwacji sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i wszelkim aktywnościom sportowym. Jazda rowerem, piesze wędrówki czy chociażby długie spacery wiosną będę o wiele przyjemniejsze i milsze niż podczas upalnego lata. Latem, gdy żar leje się z nieba nie jest tak łatwo wsiąść na rower i pokonać kilkanaście kilometrów, ale wiosną już zdecydowanie tak. 

Niskie ceny

Przed sezonem ceny w Chorwacji są niższe niż w miesiącach letnich. Wczesną wiosną zapłacimy mniej za przeprawy promowe, bilety do parków narodowych, żywność w sklepach a także niższe będę ceny noclegów.

Uważność i detale

Powolne zwiedzanie miast pozwala nam na zauważenie o wiele więcej detali i zabytków. Wiosną, gdy największa fala turystów jeszcze przed nami, można leniwie przemierzać miasteczka i nie przejmować się tym, że trzeba komuś schodzić z drogi. Odkrywanie nowych miejsc wiosenną porą to sama przyjemność.

Wiosna to fajna pora na podróże i poznawanie nowych miejsc. Nie będzie za tłoczno, nie będzie za gorąco i nie będzie za drogo. Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad przyjazdem do Chorwacji w kwietniu i maju, to jak najbardziej polecam.

Wiosna w Chorwacji

Šibenik wiosną – jak widać praktycznie pusty

Buy coffee

One Reply to “WIOSNA W CHORWACJI – 7 POWODÓW, BY PRZYJECHAĆ DO CHORWACJI WIOSNĄ”

  1. Chorwacja wiosną zachęca do zwiedzania. Nie tylko nie ma już tylu turystów, ale też pogoda jest o wiele bardziej znośna. Warto jednak pamiętać, aby przed wyjazdem zadbać o odpowiedni nocleg, by uniknąć niespodzianek, szczególnie jeżeli wybieramy się na zwiedzanie z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *