MImoza

MIMOZA – ZAPOWIEDŹ ZBLIŻAJĄCEJ SIĘ WIOSNY

„Mimozami jesień się zaczyna…”. Te słowa piosenki zna chyba każdy z nas. Ale czy nie powinno być odwrotnie? Mimozami wiosna się zaczyna? Ta wersja w Chorwacji sprawdziłaby się o wiele lepiej 😉
Mimoza nad Adriatykiem jest oznaką nadejścia cieplejszych, wiosennych dni. Mimoza jest też pierwszym kwiatem rozkwitającym po zimie, tak więc niesie ze sobą wiele radości oraz nadziei.

Samo słówko „mimoza” oznacza osobę bardzo wrażliwą, delikatną i czułą (Słownik Języka Polskiego). Tak też jest w przypadku kwiatu. Kwiat mimozy wyróżnia się dużą czułością na dotyk. Podczas mocniejszego dotyku roślina zaczyna reagować obronnie i zamykać swoje liście w kierunku łodygi. Podobna reakcja występuje wówczas, gdy roślina nie ma dostępu do wystarczającej ilości światła oraz w nocy. Najbardziej podatna na dotyk jest mimoza wstydliwa – czyli odmiana rośliny, która hodowana jest doniczkowo lub jako kwiat ogródkowy.

Wygląd i zapach kwiatu mimoza

Mimoza w Chorwacji zaczyna kwitnąć już w lutym a kwiaty potrafią utrzymać się do końca marca, przy czym, bliżej swojego przekwitnięcia ich kolor przybiera delikatniejszą barwę. Kwiat mimozy podczas rozkwitu jest żółty a jego zapach ma bardzo intensywną i słodką woń wyczuwalną w powietrzu już z daleka. Pyłek mimozy jest delikatny i lekki przez co, bez trudu rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach. Podczas mocnych wiatrów – bury czy jugo, pyłek kwiatu potrafi przenieść się na odległość kilku lub nawet kilkunastu kilometrów.
Nie dla wszystkich jednak mimoza jest pieknym i wyczekiwanem kwiatem. Alergicy muszą trzymać się od tej rośliny z daleka.

Negatywny wpływ na zdrowie:

 • uczulenie na zapach
 • katar
 • alergia
 • kaszel
 • swędzenie nosa
 • możliwość występowania obrzęku powiek
 • niedrożność dróg oddechowych

MimozaKwitnące drzewo mimozy

MImozaŻółte kwiaty miozy

MimozaBukiet mimozy

Buy coffee

2 Replies to “MIMOZA – ZAPOWIEDŹ ZBLIŻAJĄCEJ SIĘ WIOSNY”

 1. Mimoza to popularna roślina we Włoszech. Daje się ją kobietom na Festa della Donna (Dzień Kobiet). Można wtedy kupić bukiety z mimozy, lody z mimozą, ciasta z mimozą… Wszystko jest żółte i wiosenne i zupełnie się zapomina, że to jeszcze marzec i do wiosny jeszcze trochę czasu trzeba poczekać.
  Odkąd doświadczyłam Dnia Kobiet we Włoszech mimoza zawsze będzie mi się wspaniale kojarzyła z lodami, ze świętowaniem i z wiosną. 🙂

 2. W centralnej Polsce (gdzie mieszkał Tuwim, autor wiersza „Wspomnienie”) mimozą nazywana jest nawłoć. Ona rzeczywiście zaczyna kwitnąć z końcem lata 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *