Brnistra

BRNISTRA JAKO SŁONECZNY KWIAT CHORWACKIEJ WIOSNY

Wiosna w Chorwacji jest piękna, kolorowa i przede wszystkim pachnąca. Szczególnie na wyspach gdzie przyroda jest bardzo zróżnicowana a na wiosnę pojawia się mnóstwo różnych, sezonowych kwiatów.
Jednym z nich jest brnistra, kwitnąca w drugiej połowie wiosny. Brnistra jest rośliną krzewiastą, która może osiągnąć do 3 metrów wysokości dlatego jest dobrze widoczna wśród zieleni wyspy.

Jej żółte kwiaty o słodkim zapachu od którego aż kręci w nosie ładnie komponują się z inną roślinnością wyspy. Jadąc drogami Brača, w którą stronę by nie spojrzeć rozciągają się tereny słonecznych kwiatów. Wygląda to trochę tak jakby cała wyspa była jedną, żółtą plamą.
Brnistra może rosnąć w każdych warunkach. Oprócz górzystych terenów wyspy rośnie również przy samym morzu. Jej odporność na sól morską powoduje, że krzew jest zielony przez cały rok, a tylko po wiośnie gubi swoje słoneczne kwiaty. W sklepach ogrodniczych w Chorwacji (nie wiem jak wygląda sytuacja w Polsce) można kupić sadzonkę rośliny za 20 kun. Krzew bardzo szybko się rozrasta przy czym nie wymaga dużej opieki przez człowieka – podlewania, przycinania itd.

Łodyga kwiatu brnistra wykorzystywana jest do produkcji:

  • mioteł
  • lin
  • sznurków
  • worków
  • dywanów
  • tkanin na namioty

Łodygi z kwiatami są bardzo trudne do zerwania. Sztywne i śliskie łodygi ciężko jest w jakikolwiek sposób złamać, czy nawet nadgryźć. Jeśli już chcemy stworzyć z nich piękny bukiet to najlepiej mieć przy sobie nożyczki lub coś ostrego do ścięcia kwiatów.
W Dalmacji krąży takie powiedzenie, że gdy kwitnie kwiat brnistra to kobiety w tym czasie zostają obdarzone niezwykłą urodą, stają się piękniejsze, bardziej ponętne i uwodzicielskie 🙂

croatia-chorwacja-brnistra-1Kwiaty na wyspie Brač

BrnistraKwiat brnistra

BrnistraKwiat brnistra

croatia-chorwacja-brnistraKwiat brnistra

Buy coffee

2 Replies to “BRNISTRA JAKO SŁONECZNY KWIAT CHORWACKIEJ WIOSNY”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *