Hajduk Split

HAJDUK SPLIT – PIŁKARSKI KLUB SPORTOWY, KTÓRY ŻYJE WIECZNIE!

Dam sobie rękę uciąć, że kto był w Dalmacji, ten miał styczność z Hajdukiem. Czy to słyszał piosenki o Hajduku, czy też widział namalowane logo, gdzieś na skałach lub budynkach, albo też pił kawę w miejskiej kawiarni z filiżanki z napisem Hajduk Split.

Hajduk to legenda i ogromna duma Dalmacji, a w szczególności mieszkańców Splitu. Można kochać Hajduka lub też być całkowitym jego przeciwnikiem, ale jedno jest pewne! Obok Hajduka nie można przejść obojętnie. Nie ma osoby w Chorwacji, która nie słyszałby o jego istnieniu. Najmłodsi i najstarsi potrafią podać najważniejsze daty z istnienia Hajduka i z dumą opowiedzieć o jego największych osiągnięciach.
Czym więc jest Hajduk Split i cóż takiego ma w sobie, że łamie serca mieszkańców Dalmacji?

 

Hajduk Split – żywa legenda

Hajduk Split (HNK Hajduk Split) to popularny klub sportowy z siedzibą w Splicie. Jest to największy klub sportowy w Dalmacji i jeden z największych w Chorwacji. Klub powstał 13 lutego 1911 roku i dokładnie dzisiaj obchodzi swoje urodziny. Wszystkiego dobrego Hajduk! 
Mecze Hajduka odgrywane są na stadionie miejskim Poljud. W swojej bogatej piłkarskiej historii, klub zdobył 18 mistrzostw w pięciu krajach, oraz 5 superpucharów. Największym osiągnięciem Hajduka są trzy europejskie ćwierćfinały Ligi Mistrzów, jeden finał Pucharu UEFA.

Hajduk Split

Logo Hajduka na murze stadionu na wyspie Brač

Logo Hajduka jest okrągłe w kolorach chorwackiej flagi. Sam środek logo tworzy szachownica w białe i czerwone pola, które nawiązują symboliką do chorwackiego herbu.
Tradycyjny kolor koszulek piłkarzy Hajduka to biały, a spodenek niebieski. Podobno te kolory mają symbolizować biały żagiel statku na błękitnym Adriatyku. Stroje gościnne składają się z koszulek niebiesko – czerwonych i niebieskich spodenek, a stroje reprezentacyjne są całe żółte.

Hajduk Split

Tak aktualnie wyglądają stroje piłkarzy Hajduka (źródło: wikipedia.hr)

Pierwszym i legendarnym trenerem Hajduka, był Luka Kaliterna, nazywany „ojcem piłki nożnej”. To dzięki niemu Hajduk rozkręcił swoją piłkarską karierę i zaczął zdobywać pierwsze sukcesy.
Najbardziej wpływowym trenerem Hajduka Tomislav Ivić, który w znaczącym stopniu przyczynił się do rozwoju splitskiej grupy. Nie bez powodu piłkarze nadali mu ksywkę „Napoleon”. W latach 70-tych Tomislav przyczynił się do zdobycia przez Hajduka aż sześć trofeów. W 1994 roku Tomislav Ivić objął funkcję dyrektora reprezentacji Chorwacji. 

Według statystyk przeprowadzonych w 2005 roku (GfH Hrvatska) Hajduka popiera aż 76%  mieszkańców Dalmacji. Powstała w 1950 Torcida, czyli grupa fanów Hajduka jest najstarszą grupą fanów piłki nożnej w Chorwacji i Europie. Torcida znana jest z fantastycznej lojalności i wsparcia wobec Hajduka. W roku 2006 liczba fanów Hajduka liczyła 43 339 członków. 

Torcida – najwierniejsi fani Hajduka

Buy coffee

One Reply to “HAJDUK SPLIT – PIŁKARSKI KLUB SPORTOWY, KTÓRY ŻYJE WIECZNIE!”

  1. Akurat jestem w Splicie, tutaj Hajduk to religia. Chdzac po mieście widać murale, logo na murach miasta, ludzi w bluzach, koszulkach z herbem Hajduka. I wszytkie rozmowy z mezczyznami schodzą na temat piłki noznej i finalnie na temat Hajduka.
    Jutro w dzień mojego wylotu 20.04 wielka ,, bitwa ,, o Chorwacje, Hajduk Split vs Dynamo Zagrzeb jeden z wielkich derbów w Europie.
    Jeszcze apropos malunków na scianach to trzeba przyznac ze nie sa to wulgarne malunki jakie sa np w Łodzi czy Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *