Chorwacja od A do Z

CHORWACJA OD Z DO Z, CZYLI COŚ DO POCZYTANIA DLA RELAKSU

Każdemu z Nas Chorwacja może kojarzyć się z czymś zupełnie innym. Ile osób odwiedzających ten kraj, tyle różnorodnych wspomnień, myśli i skojarzeń. Chorwacja ma w sobie „to coś” dla którego chcemy do niej wielokrotnie wracać. Dla jednych będą to palmy i ciepłe morze, dla innych wspaniali i sympatyczni mieszkańcy, a jeszcze niektórzy powiedzą, że Chorwacja to piękne miasta, zabytki oraz bogata kultura i tradycja.
W Chorwacji każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Powiedzenie, że Chorwacja to mały kraj na wielkie wakacje jest tutaj jak najbardziej właściwe 🙂
Tym razem przygotowałam dla Was wpis w którym przeczytacie z czym mi kojarzy się Chorwacja. Oczywiście nie było mi łatwo wybrać tylko jeden wyraz na daną literę, jednak właśnie te słowa najszybciej przyszły mi do głowy. Stwierdziłam, że w tym przypadku pierwsze skojarzenia będą najlepsze. Zapraszam Was do mojego Alfabetu Skojarzeń z Chorwacją 🙂
W alfabecie pominęłam litery ą, ć, ę, ł, ń, ś, v, x, ź, ż.

 

Chorwacja od A do Z

 

A jak Adriatyk

Jednym z najważniejszych powodów, dla którego tylu naszych rodaków wybiera urlop w Chorwacji jest Adriatyk! Ciepłe morze, którego temperatura w okresie lipca – sierpnia dochodzi do 26°C. Piękne odcienie błękitu, granatu i turkusu oraz czysta woda to także bardzo cenione walory Adriatyku.

Chorwacja od A do Z

Malowniczy Adriatyk

B jak Burek

Kto nie próbował zasmakować burka będąc w Chorwacji stracił naprawdę dużo. Pomimo, że burek spotykany jest również w innych krajach bałkańskich, jednak dla mnie zawsze będzie kojarzył się tylko z Chorwacją. Do dnia dzisiejszego pamiętam, gdy spróbowałam go po raz pierwszy. Ciepły, pachnący, z wilgotnym serem w środku. Palce lizać. 

C jak Cedevita

Największe pragnienie zawsze ugasi cedevita. Witaminowy proszek do rozpuszczania w wodzie o wielu smakach – pomarańczowym, cytrynowym, limonkowym. Dobry dla dzieci i dorosłych. Na każdą porę dnia. Do śniadania, do obiadu do kolacji. Można także kupić w wersji butelkowej.

D jak Dalmatyńczyk

Biały pies w czarne kropki. Ta charakterystyczna rasa psów wywodzi się z Chorwacji. Dalmatyńczyki wykorzystywane były dawniej jako psy gończe, a następnie jako psy obrończe. Ich nazwa pochodzi od regionu Dalmacji, w którym najczęściej były one spotykane. Za sprawą filmu animowanego „101 Dalmatyńczyków” te psy pokochał cały świat. 

E jak E!

Samogłoska która w Chorwacji znaczy tak wiele! Mówiąc „e” możemy potwierdzić słuszność czyjejś wypowiedzi, rozciągając „eee…” możemy pokazać, że to my mieliśmy rację, lub mocno wykrzyknąć „e!” żeby podkreślić jak bardzo jesteśmy zirytowani czyimś zachowaniem. Dla przykładu: „e tak to właśnie jest…” , „eee nie możesz tego zrobić w taki sposób…” , „e! bo widzisz, oni w ogóle się na tym nie znają…” Podsłuchajcie kiedyś rozmowy mieszkańców Chorwacji (szczególnie w regionie Dalmacji), a zdziwicie się, ile wyrazów samogłoska „e” jest wstanie zastąpić” 😉 

F jak Fritule

Fritule wyglądają jak mniejsza wersja pączków, jednak ich smak jest zupełnie inny. Dodatek skórki z cytryny oraz starte jabłko dają charakterystyczny i wyjątkowy smak temu przysmakowi. Poza tym mały kieliszek alkoholu dodany do ciasta powoduje, że fritule stają się bardzo miękkie, pulchne i delikatnie mokre w środku. Fritule podawane są w czasie karnawału oraz większych świąt i uroczystości.

G jak „Gra o Tron”

Popularny i cieszący się dużą sławą serial „Gra o Tron” został nakręcony w Chorwacji. Wiele scen powstało w Dubrovniku na zabytkowych murach oraz wnętrzu Starówki. Dla maniaków kina, podróż miejscami gdzie kręcone zostały sceny do filmu może być fajną rozrywką. W Dubrovniku można już kupić specjalną mapę z lokalizacjami, gdzie były nakręcane konkretne kadry z „Gry o Tron”.

H jak Hajduk

Piłkarski klub pochodzący ze Splitu, powstały w 1911 roku. Powód do dumy i dobro narodowe mieszkańców Chorwacji (a najbardziej mieszkańców Splitu). Hajduk wnosi wiele emocji do codziennego życia ludzi. Każdego dnia w wiadomościach sportowych słychać o Hajduku i jego poczynaniach.

I jak Irys

Narodowym kwiatem Chorwacji jest właśnie irys. Najbardziej ceniony i charakterystyczny jest irys dalmatyński, który wyróżnia się spośród pozostałych kwiatów tego gatunku pastelowo – niebieskimi pąkami oraz jasnozielonymi liśćmi z widniejącym białym pasem. Co roku w Chorwacji obchodzone jest święto irysa.

J jak Jadrolinija

Firma działająca od 1947 roku, zajmująca się transportem morskim pasażerów oraz przewozem ładunków. Jest to podstawowy środek transportu w Chorwacji łączący mieszkańców wysp z miastami na lądzie. Jadrolinija ma w swojej ofercie promy (które przewożą ludzi i auta), oraz znacznie szybsze katamarany (tylko dla pasażerów).

K jak Krawat

Ten niezastąpiony dodatek do garderoby męskiej został wymyślony w Chorwacji. Na samym początku krawat miał postać chusty, którą kobiety zawiązywały na szyi swojego ukochanego, a w średniowieczu stanowił część stroju narodowego. Krawaty nosili chorwaccy najemnicy, walczący dla Francji podczas trwania wojny trzydziestoletniej. Później krawat szybko rozprzestrzenił się do kolejnych krajów i tym samym stał się popularnym elementem ubioru na całym świecie. Dzisiaj nie tylko wśród mężczyzna ale także i kobiet.

L jak Lawenda

Fioletowy kwiat o bardzo mocnym i rozpoznawalnym zapachu. Chorwacja jest jednym z największych światowych producentów lawendy. Kwiaty spotykane są na wzgórzach i skalistych zboczach, a wyspą na której są największe plantacje lawendy jest Hvar. Właśnie na zboczach tej słonecznej wyspy uprawia się lawendę o najwyższej jakości.

Chorwacja od A do Z

Lawenda

M jak Makarska

Miasteczko wakacyjne, które w szczególności upodobali sobie Polacy. Tutaj morze stapia się z masywem gór Biokovo, a nadmorska promenada nie ma końca. Miasto tętniące życiem, pełne atrakcji i rozrywek. Białe góry, czyste morze i liczne plaże rozciągające się niemalże wzdłuż całego wybrzeża, przyciągają turystów, czyniąc tym samym miejscowość jedną z najbardziej popularnych kurortów wakacyjnych w Chorwacji.

N jak Narodowy Park Jezior Plitwickich

Piękno chorwackiej przyrody nieskażone działalnością człowieka. Ten wspaniały park mieści się w środkowej części Chorwacji, 140 km od stolicy kraju. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych, które łączą się ze sobą licznymi wodospadami. Park powstał w 1949 roku a od 1979 jest na liście światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Punkt na mapie Chorwacji, którego nie można pominąć!

O jak Oliver Dragojević

Bardzo znanym, cenionym wokalistą i pianistą w Chorwacji, jest Oliver Dragojević (1947 – 2018). Jego utwory są spokojne, a wręcz czasami nostalgiczne. Oliver śpiewa o Dalmacji, morzu i miłości do ludzi. Wokalista lubił występować razem w duecie ze Stjepanem Hauserem, wiolonczelistą z 2Cellos.

P jak Plaża

Całe wybrzeże Chorwacji to niezliczone miejsca na relaks. Plaże w Chorwacji należą do jednych z najpiękniejszych w całej Europie. Są niepowtarzalnie piękne, czyste i różnorodne. Możemy wybrać plaże kameralne schowane pomiędzy skałami, plaże bardziej popularne, na których wynajmiemy leżaki czy plaże w zatokach do których dostaniemy się np. tylko drogą morską.

R jak Rakija

Rakija należy do jednego z najbardziej popularnych i charakterystycznych w smaku alkoholi, jakie możemy spotkać w Chorwacji. Alkohol ten już od dawna uważany jest za narodowy trunek narodu chorwackiego. Przyglądając się bliżej, rakija to alkohol, który poddawany jest kilkakrotnej destylacji, charakteryzujący się delikatnym aromatem owoców. Trunek bardzo mocny, zawiera w sobie od 40 do 70% alkoholu. Dla osób mających mocną głowę 😉 

S jak Sfinks

W Splicie na terytorium dawnego Pałacu Dioklecjana znajduje się starożytny Sfinks wykonany z czarnego granitu. Został on sprowadzony z Egiptu przez Dioklecjana. Według źródeł historycznych, szacowane jest, że historyczny Sfinks może mieć już ponad 4 tysiące lat! 

T jak Teatr

Najstarszy teatr w Europie wznosi się w Chorwacji w mieście Hvar. Teatr założony został w 1612 roku w miejscu starego Arsenału (magazynu narzędzi morskich). Zewnętrzna część teatru praktycznie w całości zachowała swój pierwotny wygląd, natomiast część wewnętrzna to ślady architektury XIX wieku.

U jak Uśmiech

Nigdy nie zapomnę, jak podczas moich pierwszych wakacji w Chorwacji byłam zszokowana tym, że wszyscy mieszkańcy są tacy uśmiechnięci, życzliwi i bardzo gościnni. Od rana do wieczora na ich twarzach gościł szczery i przyjazny uśmiech. Co zabawniejsze, ja sama uśmiechałam się do siebie bo nie mogłam wyjść z podziwu jak tu pięknie! Taką więc zapamiętałam Chorwację – uśmiechniętą 😀 

W jak Wyspy

Chorwacja to kraina tysiąca wysp. Na terytorium kraju położonych jest ponad 1200 wysp, gdzie około 50 z nich jest zamieszkałych. Największe chorwackie wyspy to Cres, Krk i  trzecia w kolejności wyspa Brač

Z jak Zagrzeb

Stolica Chorwacji i jedno z piękniejszych miast w kraju. Zagrzeb położony jest w centralnej części Chorwacji w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Miasto pełne historii, zabytków, muzeów i ciekawych miejsc. Za każdym razem zachwyca i odkrywa swoje kolejne tajemnice. 

Chorwacja od A do ZZagrzeb

Buy coffee

One Reply to “CHORWACJA OD Z DO Z, CZYLI COŚ DO POCZYTANIA DLA RELAKSU”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *