Kamieniołom Rasohe

KAMIENIOŁOM RASOHE I RELIEF HERKULESA NA WYSPIE BRAČ

Zacznę może od tego, że to był dość zimny, styczniowy dzień. Niech absolutnie nie zmyli Was to słońce, które udało mi się uchwycić na kilku zdjęciach. Gdyby nie ciepła czapka na głowie i wełniane rękawiczki na dłoniach to pewnie tej krótkiej, ale jakże miłej wędrówki na wyspie nie wspominałabym tak sympatycznie.

Przechodząc do sedna. Dzisiaj chciałam zabrać Wam w historyczne miejsce, które znajduje się po północnej stronie Brača, nieopodal miejscowości Splitska. Miejscem tym jest rzymski kamieniołom Rasohe, przy którym znajduje się niewielka płaskorzeźba Herkulesa.
Prawda jest taka, że to miejsce bardzo często zostaje pomijane przez turystów, jednak ja, jak najbardziej polecam Wam udać się w tym kierunku. Szczególnie, jeśli choć trochę interesujecie się historią i lubicie odkrywać miejsca z duszą.

 

Kamieniołom Rasohe na Braču

Rasohe jest najważniejszym rzymskim kamieniołomem na wyspie Brač. To właśnie między innymi z kamienia wydobytego w tym miejscu powstał pałac Dioklecjana w Splicie. Obecnie kamieniołom nie jest w użytku i stanowi tylko punkt pieszych wycieczek rozpoczynających się w miejscowości Splitska.


Herkules odszukany

Cały szlak, od centrum miasteczka do kamieniołomu to odcinek mający około 3 kilometry. Trasa nie jest wymagająca i z łatwością można ją pokonać w około pół godziny. Na niektórych odcinkach pojawiają się niewielkie kamienie i wystające konary, dlatego od czasu do czasu warto spoglądać pod nogi.
Kto chciałby jeszcze bardziej uprościć sobie zadanie, może rozpocząć wędrówkę już od głównej ulicy, a auto pozostawić np. w pobliżu konoby Panorama (jadąc od strony Supetar konoba i szlak znajdują się po prawej stronie).
Ja uwielbiam takie dróżki na wyspie i mogłabym chodzić nimi godzinami, dlatego też byłam trochę zawiedziona, że trasa tak szybko została przeze mnie pokonana. Pomimo tego, że szłam wolno i co chwilę przystawałam żeby popatrzeć na otaczającą mnie roślinność oraz wziąć głęboki oddech świeżego powietrza to dotarłam do kamieniołomu w krótkim czasie.

Kamieniołom Rasohe

Kamieniołom Rasohe

Kamieniołom Rasohe

Kamieniołom Rasohe

Kamieniołom Rasohe

Trasa Herkules do kamieniołomu Rasohe

Kamieniołom Rasohe

Kamieniołom Rasohe

Kamieniołom Rasohe

Kamieniołom Rasohe

Kamieniołom Rasohe

Kamieniołom Rasohe

Relief Herkulesa

Relief Herkulesa znajduje się na jednej z kamiennych płyt po przeciwnej stronie kamieniołomu Rasohe. Dokładniej, żeby go znaleźć należy odkręcić się plecami do kamieniołomu, zrobić do przodu kilka kroków i spojrzeć na kamień po lewej stronie.
Źródła historyczne podają, że postać mitologicznego siłacza powstała mniej więcej w tym samym czasie, co przebiegała budowa pałacu Dioklecjana w Splicie, a rzeźbę Herkulesa wykonał jeden z pracowników kamieniołomu.
Cały relief jest dość słabo widoczny i raczej nie można powiedzieć, że jest jakimś wielkim dziełem sztuki. Na próżno tutaj szukać piękna i zachwytu, ale jeśli kiedyś traficie w to miejsce, nie zapomnijcie dotknąć płaskorzeźby Herkuklesa. Podobno zostaniecie wtedy obdarzeni wielką siłą i szczęściem.
Herkules na płaskorzeźbie przedstawiony jest nago. Na jego lewym ramieniu dostrzec można przewieszonego lwa, a w jego dłoni jabłka Hesperyd. Prawa ręka Herkulesa trzyma nad głową ogromną maczugę. Obie ręce są nieproporcjonalne do reszty ciała.
Historia przedstawia, że płaskorzeźba mitycznego herosa chroniła ludzi przed krzywdą, dodawała odwagi i wiary w swoje możliwości. W tym miejscu składane były również różnego rodzaju ofiary i podarunki w podzięce. Kult Herkulesa trwał na tym obszarze przez długi czas, aż do momentu, gdy został on wyparty przez chrześcijaństwo.

Relief Herkulesa

Relief HerkulesaPłaskorzeźba Herkulesa

Warto też dodać, że w okolicy odnaleziono jeszcze dwie rzeźby z wizerunkiem herosa, które potwierdzają, że wierzenia w Herkulesa na wyspie były dość rozpowszechnione. Zarówno jedną jak i drugą rzeźbę można obejrzeć w Muzeum Wyspy Brač w miejscowości Škrip.

Kamieniołom RasoheJedna z rzeźb Herkula – Muzeum Wyspy Brač

Buy coffee

One Reply to “KAMIENIOŁOM RASOHE I RELIEF HERKULESA NA WYSPIE BRAČ”

  1. Dzień dobry, niedawno odkryłam Pani blog. Na wyspę Brać dotarliśmy z mężem pierwszy raz w 1997 (mąż był jeszcze w czasach Jugosławii), potem wracaliśmy wielokrotnie, sami i z dziećmi. Ostatni raz w 2017. Pod koniec lat 90-tych było spokojnie, mało turystycznie, a odkrywać atrakcje trzeba było samemu (o ile teraz jest łatwiej dzięki takim wpisom 🙂 ). Zwiedzaliśmy początkowo wyspę autostopem i dotarliśmy nawet do Blacy. Bardzo miło czytało mi się o miejscach, które znam i lubię. Nie wiedziałam tylko o istnieniu kamiennego mostu i „domu w domu”. Nie byłam też w jaskini. Może kiedyś ponownie odwiedzę wyspę i nadrobię zaległości. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *