Dżem z owoców manjiga jest fajnym pomysłem na słodkie śniadania. Owoce manjiga, inaczej nazywane też planika pojawiają się w Chorwacji późną jesienią i bardzo często wykorzystywane są do robienia przetworów, likierów i gęstych soków. Manjiga ma duże zastosowanie w kuchni i można ją również użyć jako dodatek do ciast czy herbaty.
W tym wpisie chciałam udostępnić Wam przepis na domowy dżem z tych ciekawych i pełnych wartości owoców. Oczywiście istnieje dużo wariacji na przygotowanie takich przetworów (chociażby z dodatkiem jabłek), ale te najprostsze i sprawdzone przepisy najczęściej okazują się najlepszymi. Mam nadzieję, że będziecie mieli kiedyś okazję żeby z niego skorzystać.
Nie będę przed Wami ukrywać, że dżem który widzicie na zdjęciach we wpisie nie jest moim dziełem. Dostałam go od cioci mojego męża, która wszystkie chorwackie, a w szczególności dalmatyńskie specjały potrafi przygotować z zamkniętymi oczami! Nie będę też zaprzeczać, że dżem wyszedł pyszny i, że takie małe słodkie prezenty mogłabym dostawać każdego dnia.
Przepis na dżem z owoców manjiga
Potrzebne składniki:
- 3kg dojrzałych owoców manjiga
- 1kg cukru
- 1 mała cytryna
- 3 opakowania cukru waniliowego
Manjiga jako słodki dżem
Owoce manjiga dobrze rozgnieść widelcem, lub zmiksować a następnie dodać do nich cukier i dokładnie wymieszać. Tak przygotowane owoce pozostawić na noc, żeby mogły dobrze powiązać się z cukrem.
Następnego dnia owoce manjiga przełożyć do dużego garnka, dodać pokrojoną na malutkie kawałki cytrynę (bez skórki) oraz wsypać 3 opakowania cukru waniliowego. Całość doprowadzić do wrzenia a następnie zmniejszyć ogień i delikatnie gotować przez 2 godziny. W trakcie gotowania należy od czasu do czasu przemieszać owoce.
Gotowy przetwór z owoców przelać do szklanych (gorących – najlepiej wyjętych z wrzątku) słoików. Gorące słoiki z dżemem dokładnie zamykamy a następnie wstawiamy je do dużego i wysokiego garnka (w taki sposób, żeby się wzajemnie nie dotykały – najlepiej zrobić tą czynność w kilku turach). Wlewamy gorącą wodę, tak żeby nie sięgała do pokrywek słoików. Dżemy gotujemy przez 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy przetwory z wody i jeszcze raz dobrze dokręcamy. Słoiki odwracamy do góry dnem i stawiamy ich na pokrywkach. Zostawiamy je tak na 3 – 4 godziny, a później odwracamy je nakrętkami do góry i przenosimy do chłodnego miejsca. Jeśli owoce dobrze uległy pasteryzacji to wieczka słoików powinny być wklęsłe.
Z 3 kilogramów owoców powinniśmy otrzymać 5 – 6 słoiczków (mających 280 ml) dżemu.
Słodkie śniadanie