Bitwa o Mrduja

BITWA O MRDUJA – WYSEPKA POMIĘDZY BRAČEM A ŠOLTĄ

Wczorajszego popołudnia odbyła się 7 raz z rzędu walka o wysepkę Mrduja znajdującej się w Splitska Vrata pomiędzy wyspami Brač i Šolta.
Legenda mówi o tym, że mieszkańcy wysp Brač i Šolta od dawien próbowali przybliżyć wysepkę Mrduja na swój teren poprzez przeciągnięcie jej przywiązanymi linami.
Pomimo, iż nazwa Mrduja pochodzi od słowa mrda czyli rusza to i tak nie pozwala się przeciągnąć ani na jedna, ani na drugą stronę.

Co roku organizowana jest walka, w której wygrani mogą cieszyć się roczną własnością Mrduja. Cała walka odbyła się na morzu gdzie dwie drużyny Brača i Šolta przeciągały się liną ze swoich statków, żaglówek, małych łódek i pontonów. Zmagania trwały 20 minut i do udziału w nich zachęcani byli także turyści. W tym roku Mrduja staje się własnością mieszkańców wyspy Šolta. Gratuluję!

Po zakończonych zmaganiach na morzu nadszedł czas na imprezę na lądzie. Miejscowość Milna tętniła tego wieczoru pełnią życia. Zorganizowane zostały liczne atrakcje i zabawy dla wszystkich osób biorących udział w zawodach. Muzyka na żywo, regionalne przysmaki, lane piwo i wiele stoisk z różnymi pamiątkami towarzyszyły całej imprezie. Tego wieczoru można było usłyszeć również piosenkę chorwackich wykonawców Gego i Picigin band o takim samym tytule jak nazwa wysepki – Mrduja. Zabawny i śmieszny utwór już od kilku lat jest hymnem tego wydarzenia.

Bitwa o MrdujaMapa – wysepka Mrduja pomiędzy wyspami Brač i Šolta

Mrduja 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *