Zagrzeb w jeden dzień

ZAGRZEB W JEDEN DZIEŃ – PLAN ZWIEDZANIA STOLICY CHORWACJI

Zagrzeb to miasto, do którego lubię wracać. Stolica Chorwacji pełna jest atrakcji, ciekawych miejsc i zachwycających zakamarków, które za każdym razem odkrywam na nowo. Najczęściej w Zagrzebiu zatrzymuję się na dwa, trzy dni i za każdym razem wracam z niego z małym niedosytem. Zawsze staram się, tak rozplanować sobie czas, żeby zobaczyć jak najwięcej. Ale też aby bez niepotrzebnego pośpiechu poczuć tutejszą aurę, spokojnie pochodzić ulicami miasta czy usiąść na pysznej kawie i wpatrywać się przez okno na przechodniów.

Nie zawsze jednak jest możliwość i czas, żeby pozwolić sobie na dłuższy pobyt w stolicy. Dlatego w tym wpisie chciałam podpowiedzieć Wam, jak spędzić czas w Zagrzebiu mając do dyspozycji tylko jeden dzień na zwiedzanie. Wierzę, że ten wpis będzie dla Was źródłem informacji i przyda się podczas planowania wizyty w Zagrzebiu.

 

Zagrzeb w jeden dzień

Chcąc poznać najciekawsze miejsca w Zagrzebiu możecie skorzystać z oferty free walking tour. Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem to fajna opcja szczególnie dla osób, które nie chcą tracić czasu na samodzielne szukanie atrakcji i pragną zobaczyć jak najwięcej zabytków i ważnych miejsc w stolicy. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa 2 godziny i rozpoczyna się z placu bana Jelačića. 

Jeśli natomiast jesteście z grupą przyjaciół i chcielibyście zwiedzić Zagrzeb bardziej szczegółowo, posłuchać interesujących ciekawostek o stolicy Chorwacji i poznać więcej fajnych miejsc to polecam umówić się na zwiedzanie z Secret Zagreb. Wspaniała przewodniczka Iva z wielką pasją i poczuciem humoru opowie Wam o pięknych i ciekawych miejscach w Zagrzebiu.

Zagrzeb w jeden dzień

Na zdjęciu wesoła przewodniczka Iva

Subiektywny plan zwiedzania Zagrzebia

 

Plac króla Tomislava (Trg kralja Tomislava)

Z tego miejsca możemy rozpocząć zwiedzanie Zagrzebia. Plac króla Tomislava znajduje się po przeciwnej stronie głównego dworca kolejowego. Na placu wznosi się pomnik wspomnianego króla, a szczególną uwagę przyciąga żółty budynek Pawilonu Sztuki (Umjetnički paviljon) Plac jest fajnym miejscem na odpoczynek i chwilę relaksu.

Zagrzeb w jeden dzieńPlac króla Tomislava

Park Josipa Juraja Strossmayera

Idąc dalej dojdziemy do kolejnego parku, tym razem Josipa Juraja Strossmayera. Jest to park, który w roku 1970 został objęty ochroną jako zabytek architektury parkowej. Po północnej stronie parku znajduje się Chorwacka Akademia Nauk i Sztuk, założona w drugiej połowie XIX wieku. Nie zapomnijcie wejść do jej środka, żeby zobaczyć przykład najstarszego pisma w Chorwacji – słowiańską glagolicę.

Park Zrinjevac

Piękne, zielone miejsce w samym środku Zagrzebia. Park Zrinjevac warto odwiedzać o każdej porze roku. Wiosną i latem organizowane są tutaj różnego rodzaju festiwale i imprezy. Jesienią, kiedy liście drzew mienią się kolorami, park wygląda szczególnie atrakcyjnie, a zimą – z bajkowym jarmarkiem bożonarodzeniowym miejsce to zyskuje świąteczny klimat. Zagrzeb

Park Zrinjevac

Plac bana Josipa Jelačicia

Najbardziej znany i oblegany plac w Zagrzebiu. Serce miasta, miejsce spotkań, licznych imprez i festiwali. O placu z charakterystycznym pomnikiem  bana Josipa Jelačicia słyszał chyba każdy, kto odwiedzał Zagrzeb. W obrębie palcu znajduje się wiele kawiarni, restauracji i sklepów. Nieodłącznym elementem tego miejsca są niebieskie tramwaje, które podkreślają klimat stolicy.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 

W niewielkiej odległości od placu Jelačicia wznosi się piękna, zabytkowa katedra. Tego miejsca absolutnie nie można pominąć podczas zwiedzania Zagrzebia. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny posiada dwie wysokie wieże, które swoim wyglądem przypominają dzieła sztuki.

Dolac

Miejsce, które słynie z charakterystycznych czerwonych parasoli z ludowymi motywami. Dolac, to miejski targ, na którym można kupić świeże owoce i warzywa oraz domowej roboty przetwory i inne smakołyki. Jeśli odwiedzicie Zagrzeb jesienią, to polecam spróbować pieczonych kasztanów, których zapach unosi się na całym targu.
Na targu Dolac, przy schodach wejściowych, stoi pomnik miejskiej przekupki (Zagrebačka Kumica). Został wzniesiony na cześć kobiet, które codziennie przychodziły na targ oferując mieszkańcom Zagrzebia najlepsze plony ze swoich przydomowych upraw.

Zagrzeb

Targ Dolac

Tunel Grič (wejście od ulicy Radićeva)

Chcąc poznać tajemnicze podziemia Zagrzebia, koniecznie wstąpcie do tunelu Grič. Ma on 350 metrów długości, licząc odcinek od wejścia przy ulicy Radićeva do ulicy Mesnička, a jego centralna część to około 100 metrów długości. Tunel posiada dwa wyjścia na wschód i zachód oraz cztery wyjścia na stronę południową. Tunel został wybudowany w czasie II wojny światowej jako schron i miejsce bezpiecznych przechadzek. Obecnie tunel wykorzystywany jest przez miejscowych do skrócenia sobie drogi, a w okresie świąt Bożego Narodzenia pełni rolę wspaniałej, podziemnej dekoracji.

Kolejka (Zagrebačka Uspinjača)

Wychodząc z tunelu Grič na ulicy Tomićeva, znajdziecie się w pobliżu kolejki, która będzie kolejnym punktem zwiedzania Zagrzebia. Kolejka łączy Dolne Miasto z Górnym, nazywanym Gradec. Jest to jedna z najkrótszych kolejek w Europie, a cała trasa przejazdu pokonywana jest w zaledwie 65 sekund.  Kolejka składa się tylko z dwóch wagonów, które poruszają się wahadłowo. Oczywiście jeśli nie będziecie mieli ochoty na przejazd kolejką, to do Górnego Miasta możecie dostać się również schodami znajdującymi się obok.

Wieża Lotrščak

Wysiadając  z kolejki od razu znajdziemy się przy wieży Lotrščak. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów systemu obronnego Zagrzebia. Codziennie, dokładnie w samo południe, z małej armaty umieszczonej w górnym oknie wieży pada głośny wystrzał. Polecam przyjść tutaj kilka minut przed 12:00, bo zawsze pod wieżą zbiera się spora grupka ludzi wypatrujących wystrzału. Fajna atrakcja, polecam! 

Promenada Strossmayera (Strossmayerovo šetalište)

Kilka kroków dalej znajduje się promenada Strossmayera, czyli miejsce z które rozpościera się m.in. wspaniały widok na Katedrę. osoby zakochane niech zabiorą ze sobą „miłosne kłódki”, żeby zaczepić je na ogrodzeniu. To przyniesie Wam szczęście i dużo miłości na kolejne, wspólne lata.

Zagrzeb w jeden dzieńWidok na Katedrę i kłódki zakochanych

Muzeum Zerwanych Związków

A skoro już mowa o miłości… to proponuję Wam odwiedzić Muzeum Zerwanych Związków. Zobaczycie w nim eksponaty podarowane przez osoby, które rozstały się ze swoimi ukochanymi. Każda rzecz w muzeum ma swoją historię, niekiedy śmieszną, a niekiedy bardzo smutną. Wśród eksponatów zobaczycie m.in. suknię ślubną, miłosne listy, pierścionek zaręczynowy i wiele, wiele innych przedmiotów. Do tematu tego muzeum powrócę jeszcze w jednym z przyszłych wpisów.

Plac świętego Marka

Kilka kroków od muzeum zobaczycie plac świętego Marka. Jest to bardzo historyczny punkt w Zagrzebiu, ponieważ miało tutaj miejsce wiele wydarzeń wpływających na historię kraju. Na placu mieści się piękny kościół św. Marka obok którego nie można przejść obojętnie. Dach kościoła to mozaika różnokolorowych dachówek tworzących wzór herbów.
Na placu, wokół kościoła, znajdują się siedziby Rządu Republiki Chorwacji oraz Saboru (parlamentu) i Trybunału Konstytucyjnego.

Kamienna Brama (Kamenita Vrata)

Kamienna Brama jest jedyną do dziś zachowaną bramą w Zagrzebiu. Została wybudowana w XIII wieku i była jedna z czterech bram prowadzących do miasta. Znajduje się w niej niewielka kapliczka z cudownym obrazem Matki Bożej, który przetrwał pożar, jaki miał miejsce w XVIII wieku. W tym miejscu wielu mieszkańców przychodzi podziękować Matce Bożej za opiekę i zapalić świeczkę w podzięce. 

Ulica Tkalčićeva

Malownicza ulica Tkalčićeva to miejsce, na którym trzeba się znaleźć. Ulica tętni życiem, szczególnie w godzinach popołudniowych. Jest tutaj wiele fajnych lokali, gdzie dobrze zjemy, napijemy się aromatycznej kawy, lub do których wyskoczymy na drinka.
W tym miejscu kończymy nasze zwiedzanie Zagrzebia. Mam nadzieję, że przysiądziecie teraz, aby zjeść zagrebački odrezak, czyli kotlet zawijany z serem i szynką. A po posiłku nie zapomnicie kupić swoim bliskim licitarsko srce, piernikowe czerwone serce, które jest tradycyjną pamiątką z Zagrzebia.
Do zobaczenia w stolicy Chorwacji!

ZagrzebMagnesy pamiątkowe z Zagrzebia

Zagrzeb zwiedziłam na zaproszenie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *