Parzona kawa z dżezwy

PARZONA KAWA Z DŻEZWY – SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA

Kawa, kawusia, kawunia… Nie mogę się bez niej obejść. Kawę piję każdego dnia, kilka razy dziennie. Najczęściej towarzyszy mi do śniadania, po obiedzie i przed wieczorem. Kiedy byłam małą dziewczynką zawsze ukradkiem podpijałam kawę mamie. Pomimo, że nie bardzo mi wtedy smakowała gdyż była mocna, gorzka i bez mleka to i tak zawsze musiałam jej spróbować. Do dzisiaj pamiętaj jak w domu mieliło się ziarna kawy a ich zapach roznosił się po całym mieszkaniu. Uwielbiałam to! Niestety z czasem mielona kawa odeszła w zapomniane a na jej miejsce wskoczyły kawy rozpuszczalne.

Dzisiaj w sklepach można znaleźć kawę jaką tylko nasza dusza zapragnie. Sypane, mielone, rozpuszczalne, w granulkach a nawet kawy z dodatkiem różnych aromatów – czekolady, wanilii czy chociażby migdałów. Prawda jest jednak taka, że większość z tych kaw nie ma nic wspólnego z kawą. Ich smak jest sztuczny, aromat nijaki, a kolor o ile w ogóle taki istnieje, brudno – brązowy.
Ze wszystkich kaw jakie piłam do tej pory najbardziej posmakowała mi kawa z dżezwy. Kawa przygotowana w specjalnym naczyniu ma wspaniały smak i zapach. Jest o wiele intensywniejsza niż kawy sporządzone w tradycyjny sposób (czyli zalane wrzątkiem).
Po raz pierwszy parzoną kawę z dżezwy miałam okazję spróbować w Chorwacji. Jak już wiecie kawa w tym kraju jest na porządku dziennym więc picie rozpuszczalnej nie wchodzi w ogóle w grę. Dla mieszkańców Chorwacji, kawa musi smakować idealnie a żeby tak było potrzebna do tego jest dżezwa! Czym jest więc ta magiczna dżezwa i w jaki sposób sporządzić dobrą kawę?

Dżezwa (tygielek) jest małym kuchennym naczyniem najczęściej wykonanym z miedzi, z długą rączką i małym dziubkiem, który umożliwia nalewanie kawy w taki sposób, żeby wszystkie fusy pozostały na dnie naczynia zamiast wpaść do filiżanki.

Parzona kawa z dżezwy – sposób przyrządzania:

  • dżezwę stawiamy na ogniu i wlewamy do niej zimną wodę (najlepiej do wysokości pierwszego wrąbka)
  • dosypujemy cukier i czekamy aż woda zacznie się gotować
  • do gotującej się wody wsypujemy 2 – 3 czubate łyżeczki kawy
  • delikatnie mieszamy aż do pojawienia się pianki
  • kiedy pianka zacznie się podnosić do góry zestawiamy dżezwę na bok, mieszamy kawę i ponownie stawiamy na ogniu
  • po kolejnym podniesieniu się pianki mieszamy całość żeby wszystkie widoczne fusy opadły na dół
  • jeszcze chwilę gotujemy, uważając żeby pianka nie wykipiała z naczynia
  • gotową kawę odstawimy na minutę w celu opadnięcia wszystkich fusów na dno naczynia

Sposobów na przygotowanie kawy w dżezwie jest kilka jednak który byście z nich nie wybrali gwarantuje Wam przepyszną, aromatyczną kawę 🙂 Pamiętajcie tylko, że do parzenia kawy w tym specjalnym naczyniu najlepiej nadaje się kawa świeżo zmielona, która swoim zapachem wypełni każdy zakamarek mieszkania.

Parzona kawa z dżezwyBałkańska dżezwa do parzenia kawy

Parzona kawa z dżezwyParzona kawa z dżezwy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *