Rakija - najsłynniejszy chorwacki alkohol

RAKIJA – NAJSŁYNNIEJSZY CHORWACKI ALKOHOL

Witajcie kochani. Mamy przed sobą koniec weekendu. Dla wielu jest to czas powrotu do pracy, szkoły i innych obowiązków. Ale nie martwcie się… Dla otuchy dzisiejszy post będzie o bardzo rozluźniającej tematyce 😉
A mianowicie o najsłynniejszym alkoholu w Chorwacji. Rakija! Tak, tak. Każdy kto był w Chorwacji zapewne wiele razy słyszał to słowo.

Rakija należy do jednego z najbardziej popularnych i charakterystycznych w smaku alkoholów jakie możemy spotkać w Chorwacji. Alkohol ten już od dawna uważany jest jako narodowy trunek narodu chorwackiego. Przyglądając się bliżej, rakija to alkohol, który poddawany jest kilkakrotnej destylacji, charakteryzujący się delikatnym aromatem owoców. Trunek jest bardzo mocny, zawiera bowiem w sobie od 40 do 70% alkoholu.

Ze względu na aromat owocowy rozróżnić możemy rakiję:

 • z winogron – lozovača
 • ze śliwek – šljivovica
 • z gruszek – viljiamkova
 • z moreli – kajsijevaca 
 • z ziół + winogron – travarica
 • z dodatkiem orzechów – orahovica
 • z miodem – medica
 • dostępne są także z aromatem borówek, fig, wiśni oraz pigwy

Dodać trzeba, że rakija często bywa aromatyzowana różnymi rodzajami ziół w tym rozmarynem, szałwią, lawendą, melisą, czy chociażby miętą.
Kupując rakiję w Chorwacji warto rozejrzeć się za prywatnymi punktami w których sprzedawany jest trunek. Najczęściej są to małe straganiki z owocami, oliwami, miodami. Gospodarze często sprzedają swoją rakiję „spod stołu”. Przechodząc wśród przydrożnych i targowych stoisk najlepiej zapytać sprzedającego czy posiada interesujący nas trunek.
Rakija dostępna jest także w sklepach spożywczych oraz punktach z pamiątkami. Niestety nie zawsze rakija kupiona w sklepie smakuje tak dobrze jak ta domowa, bezpośrednio z rąk chorwackich gospodarzy.
Ceny trunku z domowych wyrobów wahają się od 50 do 70 kun za 1 litr.
Rakija jest częstą towarzyszką wszelkich imprez oraz świąt w Chorwacji. Można powiedzieć, że picie rakii ma znaczenie rytualne. Podczas ślubnych ceremonii, trunek pije za szczęście nowożeńców, podczas pogrzebów żałobnicy popijają kieliszek rakii za duszę zmarłego, a po przyjściu na świat nowego członka rodziny pije się za jego dobrą przyszłość. Bez rakii trudno się obyć podczas urodzin, imienin czy większych spotkań rodzinnych.
Rakija posiada w sobie również właściwości medyczne. Wykorzystuje się ją przy uśmierzaniu bólu zęba, podczas dolegliwości reumatycznych i żołądkowych. Doskonała na poprawę apetytu jak i również wzmocnienie odporności organizmu. Pamiętać jednak trzeba, że rakija pita tylko w stosownych ilościach pomoże nam w usunięciu zdrowotnych dolegliwości.

Rakija - najsłynniejszy chorwacki alkoholChorwacki alkohol – rakija

4 Replies to “RAKIJA – NAJSŁYNNIEJSZY CHORWACKI ALKOHOL”

 1. Dzięki za wizytę u nas! 🙂
  Pięknie tu u Ciebie, dodam Twój blog do naszych linków.
  Wiesz, kupiłam Rakiję w Chorwacji, ale jej nie spróbowałam, gdy mogłam, bo jakoś okazji nie było. Potem zaszłam w ciążę, teraz karmię – i wciąż jej spróbować nie mogę. Stoi na półce do ozdoby… 😉
  Akurat planowałam dzisiaj napisać nowy post dotyczący Chorwacji – też ją pokochałam – i Twój komentarz mnie zmobilizował do działania. Zaraz się za to zabieram! 🙂
  Pozdrawiam
  Sol

 2. Pokochalam Chorwacje,ludzie bardzo mili,goscinni,przepiekne miasta,miasteczka,wysepki,plaze,wspaniala rakija,pozdrawiam z goracej SrimyB-)Gayga

 3. Najsmaczniejsza rakija jaką próbowałem w Chorwacji była o smaku i kolorze lawendy, lekko słodkawa, ale dość mocna.
  Niestety tylko raz na taką trafiłem w Slavonii.
  Inna oryginalna nalewka była zrobiona na bazie owoców Žižuli (owoc Głożyny pospolitej lub ang. Jujuba). Bardzo charakterystyczny smak słodkawo-ostry trochę śliwkowy. Pochodzi z Dalmacji.

 4. Przełom lipca i sierpnia br urlop okolice Zadaru. Niestety zmiany jeszcze raz zmiany co do rakij w tym roku nawet smakowej było ciężko kupić sprzedawcy tłumaczą że policja kontroluje gdyż jest zakaz handlu. Dal wytrwałych smakoszy zawsze się znajdzie w tym roku degustacja przypadła na gruszkową rakiję świetny smak i piękny kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *