Galeria Meštrović w Splicie

GALERIA MEŠTROVIĆ W SPLICIE. MIEJSCE, DO KTÓREGO CHCE SIĘ WRACAĆ

Są takie miejsca, do których bez wątpienia chce się wracać. Są takie miasta, które zawsze nas do siebie ciągną i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Są też wspaniałe muzea i galerie, do których moglibyśmy zaglądać bardzo często. Split to miasto, do którego wielu z nas powraca, chociażby na jeden czy dwa dni, żeby móc się przejść promenadą, ponownie zobaczyć Pałac Dioklecjana, czy wstąpić na wyślizganą ulicą Marmontową.

W Splicie znajduje się też piękna Galeria Meštrović, która pomimo tego, że byłam w niej już dwa razy, nadal przyciąga mnie jak magnes. Jest to miejsce z niezwykłym klimatem, w którym czuć duszę artysty. Jeśli jeszcze tam nie byliście, to serdecznie polecam.

Myślę, że kto chociaż trochę interesuje się sztuką i kocha Chorwację, ten słyszał co nieco o tym, kim był Ivan Meštrović. Będąc w Chorwacji, nie da się przecież nie trafić chociażby na jedno dzieło tegoż artysty. Jego rzeźby i pomniki znajdują się w wielu miastach, a do tych najbardziej znanych przez turystów zaliczają się: pomnik Grgura Ninskiego w Splicie oraz pomnik biskupa Jurja Strossmayera w Zagrzebiu. Co natomiast wiemy o samym mistrzu? Gdzie się urodził, wychował i jak potoczyła się jego artystyczna kariera? 

 

Ivan Meštrović – mistrz dłuta

Meštrović urodził się 15 sierpnia 1883 roku we wsi Vrpolje, gdzie jego rodzice tymczasowo pracowali przy zbiorach kukurydzy. Swoje dzieciństwo spędził jednak w miejscowości Otavice w północnej Dalmacji.
Ivan Meštrović już od najmłodszych lat wykazywał się zdolnościami modelarskimi i stolarskimi. Po tym jak jego talent został zauważony przez rodziców i okoliczne społeczeństwo, młody Ivan rozpoczął swoje pierwsze poważniejsze działania w tym kierunku w pracowni Pavla Bilinića w Splicie. To tutaj nauczył się podstaw rzeźby i rozwijał swoje umiejętności.
W 1901 roku młody artysta udaje się do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, a następnie w bardzo szybkim tempie zdobywa koleje umiejętności w europejskich miastach: Rzymie, Paryżu, Londynie i Genewie.
W dwudziestoleciu międzywojennym Meštrović zostaje profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Bardzo intensywnie angażuje się również w politykę. Pomimo tego, że był zdeklarowanym Chorwatem i katolikiem, artysta wspierał koncepcje wielonarodowego państwa jugosłowiańskiego. Po II wojnie światowej artysta przeprowadza się do Stanów Zjednoczonych i tam zostaje profesorem rzeźby na Uniwersytecie Syracuse.
Przed śmiercią Meštrović odwiedza Jugosławię i spotyka się z marszałkiem Tito, który bezskutecznie próbuje namówić artystę na powrót do Ojczyzny. Ivan Meštrović umiera 16 stycznia w South Bend i zostaje pochowany w rodzinnym mauzoleum nieopodal wsi Otavice.

Ivan Mestrovic

Ivan Meštrović
(fot. źródło: kerigma-pia.hr)

Galeria Meštrović – miejsce z artystyczną duszą

Kując bilet mamy wstęp nie tylko do głównej galerii o której jest mowa w tym wpisie, ale również położonego 5 minut dalej niewielkiego dworu (Kaštilac) w którym także znajdują się cenne zbiory artysty.
Dobrze będzie, jeśli na zwiedzanie galerii przeznaczycie sobie przynajmniej godzinę, plus drugą godzinę na zwiedzanie dworu. Oczywiście można zrobić to i w krótszym czasie, ale takie podziwianie sztuki na szybkiego mija się z celem (bynajmniej dla mnie). Galeria jest pięknym miejscem, czuć w niej duszę artysty, a każda rzeźba jest niezwykle interesująca. Spokojnie można spędzić tutaj pół dnia i rozkoszować się wspaniałą sztuką artysty.

W Galerii znajdują się dzieła mistrza, które tworzył podczas swojej nauki, jaki i te które wyszły spod jego dłuta już po ukończeniu akademii. Galeria ma dwa poziomy, kilka sali oraz duży balkon, który również otwarty jest dla zwiedzających. W jednej sali emitowany jest film biograficzny o artyście (trwa 10 minut) z którego możemy dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z życia Meštrovića.

Galeria Meštrović

Sale w galerii są przestronne i pokaźne. Warto wiedzieć, że dzisiejszy budynek galerii był rodzinnym pałacem rzeźbiarza – co prawda bywał tutaj bardzo sporadycznie ale bardzo kochał Split

Twórczość Meštrovića poświęcona była przede wszystkim rzeźbie monumentalnej oraz pomnikowej. W jego dziełach widoczne są wpływy paryskiego ekspresjonizmu oraz wiedeńskiej secesji.

Powiedziałabym, że Ivan Meštrović jest mistrzem w odzwierciedlaniu ludzkich emocji. Wystarczy dokładniej przyjrzeć się wyrzeźbionym twarzom, aby dostrzec na nich radość, smutek, szczęście, ból, strach, namiętności czy też czułości. Właśnie to najbardziej rzuciło mi się w oczy podczas oglądania dzieł i chyba można śmiało powiedzieć, że jest to wspólnym elementem łączący wszystkie rzeźby mistrza.

 


Meštrović = emocje


 

Galeria Meštrović

Galeria Meštrović

Twarze pokazują cały wachlarz emocji. Meštrović w bardzo umiejętny sposób umiał pokazać ludzką radość, złość czy cierpienie

Meštrović w swoich dziełach lubił przedstawiać sylwetki ludzi – bardzo często bliskich dla siebie osób np. swojej matki, żony czy dzieci.
Podobno największą inspiracją artysty była jego pierwsza żona Rosa Elizabeth Klein, którą poznał podczas studiów w Wiedniu. To ona odegrała znaczącą rolę w twórczości Meštrovića. Artysta zafascynowany jej gibkim i zgrabnym ciałem zaczął tworzyć więcej rzeźb sensualnych. Spod jego dłuta zaczęły powstawać rzeźby kobiecych figur i kształtów.
W galerii możecie zobaczyć popiersie żony Ivana, które powstało w 1915 roku. Jego żona przedstawiona jest w eleganckim ruchu, w delikatnej tkaninie spływającej na jej ramiona. 

 


W 2017 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie została zorganizowana wystawa „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović” pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović podczas której, po raz pierwszy pokazano w Polsce rzeźby artysty.



O dziełach
Meštrovića można by się rozpisywać naprawdę długo, ale ja wolałabym żeby ten wpis był dla Was tylko zachętą do odwiedzenia galerii. Mam nadzieję, że poczuliście mały niedosyt i przy najbliższej wizycie w Splicie osobiście udacie się obejrzeć dzieła tego wybitnego chorwackiego artysty.

Galeria Meštrović

Galeria Meštrović

To tylko znikoma część dzieł artysty, które można zobaczyć w galerii…

Ogród

Przy galerii znajduje się zadbana posiadłość a na niej w cieniu drzew dumnie stoją kolejne rzeźby. Cały teren jest podzielony na dwie strony – prawą i lewą, przez które prowadzą usypane małymi kamieniami alejki. Spacerując po równo przystrzyżonej trawie zerkajcie pod nogi, bo na posiadłości zamieszkuje spora liczba małych żółwi.

Galeria Meštrović

Galeria Meštrović

Galeria Meštrović

Posiadłość przy galerii jest duża i praktycznie cała zazieleniona, a widoku z ogrodu pozazdrościłaby nie jedna osoba

Informacje dla osób planujących odwiedzić galerię:

Godziny otwarcia: od 9:00 do 19:00
Dni tygodnia: wtorek – niedziela
Cena biletów: 50kn osoby dorosłe, dzieci w wieku szkolnym i studenci 25kn, rodziny z dziećmi (do lat 15) 70kn
Zwiedzanie z przewodnikiem: 200kn (z wcześniejszą rezerwacją) tel. +385 (0)21 340 800
Dodatkowe informacje: w muzeum są dwie toalety oraz bezpłatny wi-fi, istnieje możliwość fotografowania dzieł 
Dojazd: autobusy linie 7, 8, 12, 21

Położenie galerii

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *