Dzień św. Łucji

DZIEŃ ŚW. ŁUCJI – POSIEJ BOŻONARODZENIOWĄ PSZENICĘ

Dokładnie dzisiaj, 13 grudnia przypada dzień św. Łucji z Syrakuz, patronki pisarzy oraz osób mających problemy ze wzrokiem. W Chorwacji – dan sv. Lucije zapowiada zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.
W tym dniu, jak tradycja nakazuje, mieszkańcy Chorwacji sieją w niewielkich doniczkach zieloną pszenicę, którą później stawia się podczas Wigilii na świąteczny stół.

Pszenica jest ozdobą domu i przynosi radość na świąteczne dni. Symbolizuje nadejście nowego życia oraz nadzieję na kolejne dni.

 


„W dniu św. Łucji posiewa się Bożonarodzeniową pszenicę, która jest symbolem płodności, nowego życia i odnowy. Poprzez swój wygląd i zielony kolor, pszenica przynosi nadzieję w środku zimy oraz dodaje uroku domowi. Taki sam obyczaj istnieje też we Włoszech oraz Portugalii, ale nie jest aż tak popularny. Pszenicę posiewa się na św. Łucję, tak żeby wyrosła na Święta Bożego Narodzenia.
Często pszenica ozdabiana jest kolorami flagi – czerwonym, białym i niebieskim. Do środka wyrośniętej pszenicy wkłada się też jabłko lub ozdobną świeczkę. Im bardziej pszenica wyrośnie grubsza i zieleńsza, tym plony w przyszłym roku będą owocniejsze. Po zakończeniu Świąt Bożego Narodzenia, przerośniętą pszenicę daje się ptakom, żeby uszanować jej świąteczną duszę”


 

Okres przedświąteczny w Chorwacji

Młoda pszenica, którą można kupić w sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *