Mandarynki w Chorwacji

Sezon na mandarynki w Chorwacji – soczysta rozkosz dla podniebienia

Gdy tylko na warzywnych bazarkach w Chorwacji pojawiają się pierwsze mandarynki to na mojej buzi od razu maluje się duży uśmiech! Jeszcze większy uśmiech pojawia się wtedy, gdy mam możliwość zerwać i zjeść mandarynkę prosto z krzewu owocowego! Pewnie nie będę jedyną osobą wśród Was, która powie, że kocha sezonowe owoce. Zawsze staram się w pełni korzystać z darów natury, jakie przynosi ze sobą każda pora roku.

Wiadomo, owoce są smaczne, zdrowe i tego nie trzeba nikomu powtarzać. Przez cały okrągły rok mamy możliwość kupienia owoców z różnych stron świata. Warto jednak wiedzieć, że najsmaczniejsze i najwartościowsze pod względem odżywczym są owoce sezonowe, które nie są przechowywane tylko prosto po zbiorach trafiają na półki sklepowe, miejskie bazarki i targi.

 

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Obecnie w Chorwacji trwa sezon na mandarynki, który zazwyczaj rozpoczyna się pod koniec września i kończy w grudniu (wszystko zależne jest od rodzaju mandarynki oraz panującej pogody). Jeśli ktoś z Was odwiedza Chorwację jesienią, ten na pewno załapie się na te pyszne, soczyste i pachnące słońcem owoce.

Najbardziej znane i popularne w Chorwacji są mandarynki z Doliny Neretwy (obszarów położonych wzdłuż rzeki Neretva, w południowej Dalmacji). Dolina Neretwy jest największym terenem plantacji mandarynek w Chorwacji. Porasta tutaj ponad milion trzysta sadzonek owocu rocznie, co w rezultacie daje około 60 tysięcy ton mandarynek.

Co roku lokalni mieszkańcy oferują turystom możliwość czynnego udziału w zbiorach mandarynek. Każdy ochotnik takiego wydarzenia dostaje od gospodarzy odpowiednie wyposażenie, cenne instrukcje oraz informacje odnośnie sposobu uprawy mandarynek.*
„Neretvanske mandarine” nie są jedynymi mandarynkami w Chorwacji. W Dalmacji możecie kupić lokalne owoce, z podwórek gospodarzy czy ich niewielkich plantacji. Ja (nie mogłoby być inaczej) bardzo cenię sobie bračke mandarynki, których największe pola uprawne znajdują się w miejscowości Postira.

Jesień ewidentnie należy do mojego najfajniejszego sezonu w Chorwacji. Pomijając już wszystkie jesienne dary natury, jest to wspaniały czas kiedy wszystko można zobaczyć w innych barwach, turystyczny zgiełk opada, a Chorwację zwiedza się bez pośpiechu. 

*informacja zaczerpnięta ze strony Croatia.hr

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × five =