Mandarynki w Chorwacji

SEZON NA MANDARYNKI W CHORWACJI – SOCZYSTA ROZKOSZ DLA PODNIEBIENIA

Gdy tylko na warzywnych bazarkach w Chorwacji pojawiają się pierwsze mandarynki to na mojej buzi od razu maluje się duży uśmiech! Jeszcze większy uśmiech pojawia się wtedy, gdy mam możliwość zerwać i zjeść mandarynkę prosto z krzewu owocowego! Pewnie nie będę jedyną osobą wśród Was, która powie, że kocha sezonowe owoce. Zawsze staram się w pełni korzystać z darów natury, jakie przynosi ze sobą każda pora roku.

Wiadomo, owoce są smaczne, zdrowe i tego nie trzeba nikomu powtarzać. Przez cały okrągły rok mamy możliwość kupienia owoców z różnych stron świata. Warto jednak wiedzieć, że najsmaczniejsze i najwartościowsze pod względem odżywczym są owoce sezonowe, które nie są przechowywane tylko prosto po zbiorach trafiają na półki sklepowe, miejskie bazarki i targi.

 

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Obecnie w Chorwacji trwa sezon na mandarynki, który zazwyczaj rozpoczyna się pod koniec września i kończy w grudniu (wszystko zależne jest od rodzaju mandarynki oraz panującej pogody). Jeśli ktoś z Was odwiedza Chorwację jesienią, ten na pewno załapie się na te pyszne, soczyste i pachnące słońcem owoce.

Najbardziej znane i popularne w Chorwacji są mandarynki z Doliny Neretwy (obszarów położonych wzdłuż rzeki Neretva, w południowej Dalmacji). Dolina Neretwy jest największym terenem plantacji mandarynek w Chorwacji. Porasta tutaj ponad milion trzysta sadzonek owocu rocznie, co w rezultacie daje około 60 tysięcy ton mandarynek.

Co roku lokalni mieszkańcy oferują turystom możliwość czynnego udziału w zbiorach mandarynek. Każdy ochotnik takiego wydarzenia dostaje od gospodarzy odpowiednie wyposażenie, cenne instrukcje oraz informacje odnośnie sposobu uprawy mandarynek.
„Neretvanske mandarine” nie są jedynymi mandarynkami w Chorwacji. W Dalmacji możecie kupić lokalne owoce, z podwórek gospodarzy czy ich niewielkich plantacji. Ja (nie mogłoby być inaczej) bardzo cenię sobie bračke mandarynki, których największe pola uprawne znajdują się w miejscowości Postira.

Jesień ewidentnie należy do mojego najfajniejszego sezonu w Chorwacji. Pomijając już wszystkie jesienne dary natury, jest to wspaniały czas kiedy wszystko można zobaczyć w innych barwach, turystyczny zgiełk opada, a Chorwację zwiedza się bez pośpiechu. 

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Sezon na mandarynki w Chorwacji

Sezon na mandarynki w Chorwacji. Smaku i zapachu świeżych mandarynek nie jestem w stanie Wam opisać

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *