Galeria Małych Formatów w Bolu

Galeria Małych Formatów w Bolu

Na kulturalnej mapie Bola powstało nowe miejsce, które polecam odwiedzić osobom chcącym chociaż trochę poobcować z chorwacką sztuką. Myślę, że nawet podczas kilkudniowego pobytu w mieście, można wieczorem wygospodarować trochę czasu na obejrzenie interesujących prac chorwackich artystów. Galeria Małych Formatów w Bolu, została oddana do użytku publicznego na początku sierpnia i już cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród miejscowych ale także turystów.

Galeria Małych Formatów w Bolu (Galerija Mailih Formata) powstała dzięki inicjatywie znanego mieszkańca Bola oraz wielkiego miłośnika i konesera sztuki. Ivica Karninčić Koloč, bo o nim jest mowa przez 60 lat zbierał dzieła różnych artystów, które w tym roku postanowił podarować miastu w celu wzbogacenia oferty kulturalnej Bola.

Galeria Małych Formatów w Bolu

Galeria Małych Formatów w BoluBudynek galerii

 

Co mogę Ci napisać o tym miejscu?

Na pewno to, że zbiory w galerii są bardzo zróżnicowane, a cała wystawa obejmuje 350 prac. Możesz obejrzeć rzeźby w kamieniu, w drewnie i w metalu, podumać nad krajobrazami uwiecznionymi na obrazach, czy pozachwycać się interesującymi posągami. Oprócz prac lokalnych i tych mniej znanych artystów w galerii znajdują się dzieła sławnych chorwackich przedstawicieli sztuki.

 

Najbardziej znani artyści to:

  • Vlaho Bukovac (1855 – 1922)

Malarz, którego powinna znać każda osoba interesująca się chociaż trochę sztuką w Chorwacji. Vlaho Bukovac to najpopularniejszy chorwacki malarz urodzony w Cavtacie nieopodal Dubrovnika. Należał do wszechstronnych artystów, ale główną część jego prac stanowiły portrety i pejzaże. Jego najbardziej znanym i cenionym dziełem jest projekt kurtyny w Chorwackim Teatrze Narodowym w Zagrzebiu „Hrvatski narodni preporod”. Pozostawił po sobie 400 portretów i ponad 150 innych obrazów.
W Galerii Małych Formatów wystawionych jest kilka obrazów tego słynnego malarza.

  • Ivan Mašterović (1883 – 1962)

Rzeźbiarz i architekt tworzący przede wszystkim rzeźby monumentalne i pomnikowe. W 1939 roku wygrał konkurs na projekt pomnika Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Niestety prace nad pomnikiem przerwał wybuch wojny światowej. W roku 2017 po raz pierwszy w Polsce została przygotowana wystawa z rzeźbami artysty. Najbardziej znanym dziełem Ivana jest pomnik Grgura Ninskiego w Splicie.
W Galerii Małych Formatów możesz zobaczyć piękną rzeźbę, która powstała spod ręki tego artysty.

oraz inni znani artyści, których prace znajdują się w galerii:

  • Mirko Rački
  • Emanuel Vidović
  • Oton Glih
  • Autun Masle
  • Dušan Džamonja
  • Ivan Kožarić

Wejście do galerii: bezpłatne
Godziny otwarcia: od godziny 18.00 do godziny 22:00 każdego dnia
Lokalizacja: piętro budynku w centrum miasta tuż przy sklepie Konzum

Galeria w Bolu

Galeria w Bolu

Galeria w Bolu

Bol

Bol

Dalmatyński posiłek. Ciekawe kto zgadnie, co jest podane na talerzu?

Bol

Galeria Małych Formatów w Bolu

Podziel się wpisem z przyjaciółmiShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 9 =