Galeria Małych Formatów w Bolu

GALRIA MAŁYCH FORMATÓW W BOLU

Na kulturalnej mapie Bola powstało nowe miejsce, które polecam odwiedzić osobom chcącym chociaż trochę poobcować z chorwacką sztuką. Myślę, że nawet podczas kilkudniowego pobytu w mieście, można wieczorem wygospodarować trochę czasu na obejrzenie interesujących prac chorwackich artystów. Galeria Małych Formatów w Bolu, została oddana do użytku publicznego na początku sierpnia i już cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród miejscowych ale także turystów.

Galeria Małych Formatów w Bolu (Galerija Mailih Formata) powstała dzięki inicjatywie znanego mieszkańca Bola oraz wielkiego miłośnika i konesera sztuki. Ivica Karninčić Koloč, bo o nim jest mowa przez 60 lat zbierał dzieła różnych artystów, które w tym roku postanowił podarować miastu w celu wzbogacenia oferty kulturalnej Bola.

Galeria Małych Formatów w Bolu

Galeria Małych Formatów w BoluBudynek galerii

 

Co mogę Ci napisać o tym miejscu?

Na pewno to, że zbiory w galerii są bardzo zróżnicowane, a cała wystawa obejmuje 350 prac. Możesz obejrzeć rzeźby w kamieniu, w drewnie i w metalu, podumać nad krajobrazami uwiecznionymi na obrazach, czy pozachwycać się interesującymi posągami. Oprócz prac lokalnych i tych mniej znanych artystów w galerii znajdują się dzieła sławnych chorwackich przedstawicieli sztuki.

 

Najbardziej znani artyści to:

  • Vlaho Bukovac (1855 – 1922)

Malarz, którego powinna znać każda osoba interesująca się chociaż trochę sztuką w Chorwacji. Vlaho Bukovac to najpopularniejszy chorwacki malarz urodzony w Cavtacie nieopodal Dubrovnika. Należał do wszechstronnych artystów, ale główną część jego prac stanowiły portrety i pejzaże. Jego najbardziej znanym i cenionym dziełem jest projekt kurtyny w Chorwackim Teatrze Narodowym w Zagrzebiu „Hrvatski narodni preporod”. Pozostawił po sobie 400 portretów i ponad 150 innych obrazów.
W Galerii Małych Formatów wystawionych jest kilka obrazów tego słynnego malarza.

  • Ivan Mašterović (1883 – 1962)

Rzeźbiarz i architekt tworzący przede wszystkim rzeźby monumentalne i pomnikowe. W 1939 roku wygrał konkurs na projekt pomnika Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Niestety prace nad pomnikiem przerwał wybuch wojny światowej. W roku 2017 po raz pierwszy w Polsce została przygotowana wystawa z rzeźbami artysty. Najbardziej znanym dziełem Ivana jest pomnik Grgura Ninskiego w Splicie.
W Galerii Małych Formatów możesz zobaczyć piękną rzeźbę, która powstała spod ręki tego artysty.

oraz inni znani artyści, których prace znajdują się w galerii:

  • Mirko Rački
  • Emanuel Vidović
  • Oton Glih
  • Autun Masle
  • Dušan Džamonja
  • Ivan Kožarić

Wejście do galerii: bezpłatne
Godziny otwarcia: od godziny 18.00 do godziny 22:00 każdego dnia
Lokalizacja: piętro budynku w centrum miasta tuż przy sklepie Konzum

Galeria w Bolu

Galeria w Bolu

Galeria w Bolu

Bol

Bol

Dalmatyński posiłek. Ciekawe kto zgadnie, co jest podane na talerzu?

Bol

Galeria Małych Formatów w Bolu

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *