Z czego słynie wyspa Brač? Jakie skrywa tajemnice? Co warto o niej wiedzieć? Jacy są tutejsi mieszkańcy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym wpisie. Mam nadzieję, że niektóre z tych pozycji będą dla Was dużym zaskoczeniem.
Brač jest trzecią co do wielkości wyspą w Chorwacji i największą w środkowej Dalmacji. Jest to również trzecia wyspa pod względem liczby ludności, licząca ponad 14 tysięcy mieszkańców. Brač ma około 40 kilometrów długości i około 15 kilometrów szerokości. Jest to wyspa górzystą, ale bardzo zielona i zróżnicowana przyrodniczo. Wyspa posiada wiele ciekawych zabytków, jak również skrywa w sobie interesujące ciekawostki, o których dzisiaj chciałam Wam opowiedzieć.
Ciekawostki o wyspie Brač
Wyspa bez miasta o takiej samej nazwie
Na wielu wyspach w Chorwacji znajdują się miasta o takiej samej nazwie jak nazwy wysp np. miasto Krk na wyspie Krk, miasto Cres na wyspie Cres, miasto Pag na wyspie Pag. Na wyspie Brač nie ma takiego miasta, które nosiłoby nazwę Brač.
Ponad 100 kościołów
Na wyspie Brač znajduje się ponad 100 kościołów! Wśród nich są kościoły parafialne, małe kościoły przydrożne oraz stare kościoły, w których nie ma już świętych obrzędów. Jeszcze większą ciekawostką jest to, że 30% zachowanych kościołów w Dalmacji położonych jest właśnie na Braču. Są to kościoły wczesno-romańskie wzniesione na terenach dawnych gospodarstw rzymskich, aż po kościoły średniowieczne i współczesne.
Jeden z kościołów na wyspie, cały wykonany z białego kamienia
Najwyższy szczyt wszystkich wysp
Brač poszczycić się może najwyższym szczytem chorwackich wysp. Szczyt o nazwie Vidova Gora, który ma 778 m n. p. m. jest super miejscem widokowym z którego rozpościera się spektakularny widok na sąsiednie wyspy. Niektórzy twierdzą, że przy bardzo dobrej widoczności można dostrzec również Włochy. Tego nie potwierdzę, bo ja nigdy nie widziałam.
Bunje
Bunje, to małe kamienne domki kształtem przypominające igloo. Bunje są bardzo charakterystyczne dla wyspy Brač i można je zauważyć w wielu miejscach, na polach i pastwiskach. Te charakterystyczne domki powstały z kamieni, które mieszkańcy zbierali z pól w celu oczyszczenia ziemi i przygotowania jej do uprawy. Poza tym bunje służyły gospodarzom jako schronienie przed burzą i deszczem.
Bunja na wyspie Brač. Trafiłam na nią podczas jednego ze spacerów po wyspie w okolicy miejscowości Nerežišća
Brački biały kamień
Wyspa od dawien dawna słynie z wydobywania białego kamienia. To właśnie kamień z Brača został użyty do budowy pałacu Dioklecjana w Splicie oraz wykorzystany podczas budowy niektórych elementów Białego Domu.
Szkoła rzeźby z kamienia
W miejscowości Pučišća po północnej stronie wyspy znajduje się jedyna w całej Chorwacji szkoła rzeźby z kamienia. Uczniowie uczą się w niej teorii oraz praktyki dotyczącej obróbki kamienia. Na całej wyspie można kupić ciekawe przedmioty wykonane z białego kamienia, który wydobywa się w okolicznym kamieniołomie.
Sadzenie drzew oliwnych przed ślubem
Na wyspie Brač można spotkać się z bardzo ciekawą (ale już zanikającą) tradycją dotyczącą ślubnych uroczystości. Wiąże się ona z dawnym postanowieniem administracyjnym, które mówi, że żaden młodzieniec nie może poślubić swojej wybranki jeśli nie posadzi wcześniej sto drzew oliwnych. W dzisiejszych czas nikt już tego nie praktykuje, ale bardzo często gałązki oliwne pojawiają się jako ślubne dekoracje.
Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam drzewa oliwne. Są takie piękne w swej prostocie
Ruchoma plaża
Większość z Was pewnie słyszała o plaży Zlatni Rat w Bolu. Fenomenem plaży jest to, że kilka razy w roku pod wpływem warunków atmosferycznych, potrafi zmienić swój kształt. Najczęściej to zjawisko można zaobserwować na przełomie jesieni i zimy.
Najwięcej książek na jednego mieszkańca
Brač jako wyspa wyróżnia się pod względem liczby bibliotek. Według przeprowadzonych statystyk na jednego mieszkańca wyspy przypada pięć książek. W Chorwacji, kraju w którym książki bardzo powoli schodzą z półek księgarni to naprawdę dobry wynik.
Żarty o skąpstwie
Pomimo tego, że mieszkańcy wyspy należą do osób bardzo serdecznych i dobrodusznych, to można usłyszeć żarty na temat ich skąpstwa. Oczywiście ich „skąpstwo” wynikało z trudnego życia na wyspie. Starsi mieszkańcy wielokrotnie powtarzają jak wiele pracy i wysiłku musieli włożyć w uprawę ziemi czy zdobycie różnych materiałów z lądu – co kiedyś nie było takie proste i oczywiste jak dzisiaj. Osoby starsze szanują każdą rzecz którą posiadają i ciężko jest im pozbyć się czegokolwiek, stąd też powstały żarty o ich skąpstwie.
Jedna z dwóch wysp mająca lotnisko
Wyspa Brač jest jedną z dwóch wysp (druga to wyspa Krk) mającą lotnisko, które przyjmuje samoloty pasażerskie z innych krajów. Port lotniczy położony jest niedaleko miejscowości Bol i obsługuje samoloty z kilkunastu europejskich miejsc.
Lotnisko na Braču
Klasztor w skale
W południowej części wyspy, pomiędzy miejscowością Bol a Milna, wysoko w górach ukryty jest klasztor mnichów – Pustelnia Blaca. Początki tego miejsca sięgają XVI wieku. Pierwsze pomieszczenia mieszkalne wykute były w skale i służyły mnichom jako schronienie przed atakami Turków. Klasztor w okresie letnim otwarty jest dla zwiedzających.
I jak? Które ciekawostki o wyspie Brač najbardziej Was zaskoczyły? Znaliście je wszystkie, czy tylko słyszeliście o niektórych z nich? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzu.