Sljez

SLJEZ – WIOSENNY KWIAT Z KTÓREGO PRZYRZĄDZAM ZDROWĄ HERBATĘ

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że rośliny i zioła mają niezwykłą moc. Od lat substancje czynne zawarte w roślinach wykorzystywane są w leczeniu chorób, ale też cudownie wpływają na naszą urodę i codzienne samopoczucie. Chyba przychodzi mi to z wiekiem, bo im robię się starsza tym bardziej zaczynam doceniać i wykorzystywać to, co najcenniejsze daje mi natura. Szczególnie teraz, gdy przyroda budzi się do życia i jednocześnie z nadejściem cieplejszej pogody zaczynają pojawiać się różne gatunki wiosennych roślin.

Sljez, wiosenny kwiat , który od marca do maja, co roku porasta wyspę Brač jest rośliną bardzo cenioną przez tutejszych mieszkańców. Szczególnie ludzie starsi, którzy od lat potrafią czerpać z bogactwa przyrody, wykorzystują ten fioletowy kwiat w swojej kuchni.
Postanowiłam, że nie będą gorsza i również skorzystam z dobrodziejstw tutejszych roślin. Wyczytałam, że sljez w bardzo łatwy sposób wykorzystać można do samodzielnego zrobienia herbaty. Wystarczy uzbierać kwiaty, wysuszyć je i zaparzyć.

 

Sljez – wygląd oraz właściwości zdrowotne

Sljez to kwiat, którego ojczyzną są Bałkany. W Chorwacji spotkać można aż 8 odmian tej rośliny. Różnią się one kolorem, wielkością, kształtem, zapachem i oczywiście nazwą. Najbardziej popularny i najczęściej spotykany jest sljez crni (czarny) który wykorzystałam do przygotowania swojej herbaty. Niech Was nie zmyli nazwa, bo kwiat ma kolor fioletowy, a nie czarny 😉 
Roślina ma wysokie łodygi i może dorastać do 80 centymetrów wysokości. Porasta tereny trawiaste, przyleśne oraz bardzo często można ją spotkać na poboczach dróg.

Kwiat jest wartościową rośliną wykorzystywaną zarówno w przemyśle spożywczym, kosmetologicznym jak i medycznym.
Związki śluzowe z kwiatu osłaniają błony śluzowe gardła i działają przeciwzapalnie. Z kwiatu wytwarzane są syropy przeciwkaszlowe i nawilżająco – powlekające gardło. 
Kwiat idealnie dba o naszą skórę i jest niezastąpiony w kosmetologii.  Z kwiatu i jego liści wytwarza się kremy, szampony do włosów, balsamy, olejki i toniki do twarzy. Te ostatnie preparaty bardzo dobrze nawilżają skórę twarzy zmniejszając przy tym widoczność zmęczenia i cieni pod oczami. Roślina ma również właściwości antyoksydacyjne dzięki czemu niweluje działanie wolnych rodników, walczy ze zmarszczkami i plamami na skórze.
Poza tym sljez reguluje zaburzenia miesiączki oraz radzi sobie z rozdrażnieniem, zmianami nastroju i bezsennością podczas tych szczególnych kobiecych dni.
Sljez w przemyśle spożywczym bardzo często sprawdza się jako naturalny barwnik do cukierków, żelek czy dropsów owocowych.

Kwiat rośnie również w Polsce i nosi nazwę malwa (odmiana prawoślaz lekarski). Trochę różni się wielkością i kolorem, ale podobnie jak w Chorwacji wykorzystywany jest w medycynie i kosmetologii.

Sljez

Sljez

Wiosenny kwiat sljez – na wyspie można go spotkać na każdym kroku

Herbata z kwiatu sljez

Na początku zerwałam wszystkie kwiaty z łodygi, dokładnie opłukałam je zimną wodą i poczekałam aż się osuszą. Następnie kwiaty ułożyłam na gazecie i suszyłam na słońcu przez dwa dni. Zanim kwiaty wykorzystałam do herbaty postały jeszcze kilka dni w domu więc zrobiły się jeszcze bardziej wyschnięte i kruche w dotyku. 
Tak wysuszone kwiaty zalałam wrzątkiem i parzyłam pod przykryciem przez około 15 minut. Do jednej herbaty użyłam 9 kwiatów. Sljez bardzo szybko puścił swój aromat i kolor. Herbatę do smaku minimalnie posłodziłam cukrem.
Powiem Wam, że smak herbaty mnie zaskoczył. Wyszła smaczna, aromatyczna i chętnie będę do niej wracać. 

Sljez

Sljez

Sljez

Herbata z kwiatu sljez

Buy coffee

3 Replies to “SLJEZ – WIOSENNY KWIAT Z KTÓREGO PRZYRZĄDZAM ZDROWĄ HERBATĘ”

  1. To odmiana ślazu,czyli po łacinie — malwy,występującego tak w Chorwacji,jak w Polsce czy np.w Niemczech.Jego ojczyzną są Bałkany? Czy to „nowe ustalenie naukowe”? Wydaje mi się,że to pomyłka…[Chcę być uprzejmy].

    1. We wpisie jest informacja, że roślina rośnie również w Polsce 🙂 W Europie spotyka się najwięcej jej gatunków, gdzie większość z nich występuje na Bałkanach. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *