Kiedy odwiedziłam Stari Grad absolutnie nie mogłam pozwolić sobie na to, żeby ominąć miejsce o którym czytałam i o którym też wielokrotnie słyszałam w różnych historycznych emisjach nadawanych w chorwackiej telewizji. Mam tutaj na myśli Tvrdalj Petra Hektorovića, czyli nastrojowy pałac chorwackiego poety zlokalizowany w samym centrum starej części miasta.
Nie bez powodu pałac jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym i fotografowanym przez turystów. Na Instagramie po wpisaniu lokalizacji Tvrdalj Castle możemy zobaczyć długą listę pięknych zdjęć pałacu. W końcu Tvrdalj Petra Hektorovića to najsłynniejszy zabytek w mieście Stari Grad.
Kim był Petar Hektorović?
Petar Hektorović (1487 – 1572) był znanym chorwackim poetą oraz przedstawicielem jednej z najbogatszych rodzin na wyspie Hvar. Wyróżniał się także niezwykłymi umiejętnościami muzycznymi i architektonicznymi. Sam zaprojektował swoją rezydencję dbając o każdy najdrobniejszy jej szczegół. Po dzień dzisiejszy Tvrdalj zachwyca unikatowym pięknem i bez wątpienia stanowi punkt obowiązkowym do odwiedzenia w mieście Stari Grad.
Najważniejszym dziełem literackim Petra Hektorovića jest „Ribanje i ribarsko prigovaranje” z 1568 roku. Dzieło to, jest zbiorem zapisków z podróży Hektorovića na wyspę Brač oraz wyspę Šolta. Utwór jest trzyczęściowym wierszem narracyjnym, który ujmuje w sobie obraz tutejszego piękna: morza, przyrody, Dalmacji.
Tvrdalj Petra Hektorovića – trzy w jednym
Tvrdalj, czyli twierdza, pałac i letnia rezydencja zarazem, to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków architektury w mieście Stari Grad. Chociaż pałac z zewnątrz nie wyróżnia się zbytnio spośród innych budynków, to w jego wnętrzu ukrywa się prawdziwa perełka.
Budowa pałacu trwała 4o lat. Jak już wcześniej wspomniałam projekt całego budynku wyszedł spod ręki poety i był przez niego nadzorowany. Przy budowie pomagali mu tutejsi mieszkańcy, przyjaciele oraz znawcy architektury.
Najciekawszym elementem i największą atrakcją rezydencji jest staw zlokalizowany w samym środku dworu. W zależności od kąta padania promieni słonecznych, woda zmienia kolor od zielonego po błękitny. Warto wiedzieć, że ryb pływających w stawie, zgodnie z tradycją Hektorovića nie wolno nigdy łowić.
Nie mniej ciekawiej wygląda również ogród z patio i miejscem do odpoczynku. Cały ogród porośnięty jest bujnie zieloną roślinnością: drzewami, krzewami, tutejszymi ziołami i kwiatami.
Jeśli lubisz doszukiwać się szczegółów to proponuję żebyś poszukał na terenie pałacu ukryte słowa w kamieniach. Podobno Hektorović wyrył w tutejszych ścianach ponad 20 krótkich zdań (w dawnym języku chorwackim oraz łacińskim). Niektóre z nich widać na pierwszy rzut oka, ale większość pozostała starannie zamaskowana. Brawo dla osoby, której uda się odnaleźć chociaż 10 z nich!
Podpowiem tylko tyle, że wchodząc do pałacu tuż nad głównym wejściem widnieje napis „PRO ITINERANTIBUS” czyli „dla podróżników”. Właśnie ten napis odzwierciedlał całą filozofię i sposób na życie Hektorovića. Jego dom był zawsze otwarty dla przyjaciół i innych osób. Lubił podróże, czerpał z nich dużo radości i zawsze starał się doświadczać wszystkimi zmysłami piękna otaczającej go rzeczywistości.
Dodatkowe informacje:
Godziny otwarcia pałacu: cały tydzień 10:00 – 14:00, oraz 17:30 – 20:00
Cena biletu: 20kn
Na terenie rezydencji można robić zdjęcia bez konieczności wcześniejszego zapytania.
Tvrdalj Petra Hektorovića
Część pałacowego ogrodu