Tvrdalj Petra Hektorovića

TVRDALJ PETRA HEKTOROVIĆA, CZYLI NASTROJOWY PAŁAC CHORWACKIEGO POETY

Kiedy odwiedziłam Stari Grad absolutnie nie mogłam pozwolić sobie na to, żeby ominąć miejsce o którym czytałam i o którym też wielokrotnie słyszałam w różnych historycznych emisjach nadawanych w chorwackiej telewizji. Mam tutaj na myśli Tvrdalj Petra Hektorovića, czyli nastrojowy pałac chorwackiego poety zlokalizowany w samym centrum starej części miasta.

Nie bez powodu pałac jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym i fotografowanym przez turystów. Na Instagramie po wpisaniu lokalizacji Tvrdalj Castle możemy zobaczyć długą listę pięknych zdjęć pałacu. W końcu Tvrdalj Petra Hektorovića to najsłynniejszy zabytek w mieście Stari Grad.

 

Kim był Petar Hektorović?

Petar Hektorović (1487 – 1572) był znanym chorwackim poetą oraz przedstawicielem jednej z najbogatszych rodzin na wyspie Hvar. Wyróżniał się także niezwykłymi umiejętnościami muzycznymi i architektonicznymi. Sam zaprojektował swoją rezydencję dbając o każdy najdrobniejszy jej szczegół. Po dzień dzisiejszy Tvrdalj zachwyca unikatowym pięknem i bez wątpienia stanowi punkt obowiązkowym do odwiedzenia w mieście Stari Grad.
Najważniejszym dziełem literackim Petra Hektorovića jest „Ribanje i ribarsko prigovaranje” z 1568 roku. Dzieło to, jest zbiorem zapisków z podróży Hektorovića na wyspę Brač oraz wyspę Šolta. Utwór jest trzyczęściowym wierszem narracyjnym, który ujmuje w sobie obraz tutejszego piękna: morza, przyrody, Dalmacji.

 

Tvrdalj Petra Hektorovića – trzy w jednym

Tvrdalj, czyli twierdza, pałac i letnia rezydencja zarazem, to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków architektury w mieście Stari Grad. Chociaż pałac z zewnątrz nie wyróżnia się zbytnio spośród innych budynków, to w jego wnętrzu ukrywa się prawdziwa perełka.
Budowa pałacu trwała 4o lat. Jak już wcześniej wspomniałam projekt całego budynku wyszedł spod ręki poety i był przez niego nadzorowany. Przy budowie pomagali mu tutejsi mieszkańcy, przyjaciele oraz znawcy architektury.

Najciekawszym elementem i największą atrakcją rezydencji jest staw zlokalizowany w samym środku dworu. W zależności od kąta padania promieni słonecznych, woda zmienia kolor od zielonego po błękitny. Warto wiedzieć, że ryb pływających w stawie, zgodnie z tradycją Hektorovića nie wolno nigdy łowić. 

Nie mniej ciekawiej wygląda również ogród z patio i miejscem do odpoczynku. Cały ogród porośnięty jest bujnie zieloną roślinnością: drzewami,  krzewami, tutejszymi ziołami i kwiatami.

Jeśli lubisz doszukiwać się szczegółów to proponuję żebyś poszukał na terenie pałacu ukryte słowa w kamieniach. Podobno Hektorović wyrył w tutejszych ścianach ponad 20 krótkich zdań (w dawnym języku chorwackim oraz łacińskim). Niektóre z nich widać na pierwszy rzut oka, ale większość pozostała starannie zamaskowana. Brawo dla osoby, której uda  się odnaleźć chociaż 10 z nich!

Podpowiem tylko tyle, że wchodząc do pałacu tuż nad głównym wejściem widnieje napis „PRO ITINERANTIBUS” czyli „dla podróżników”. Właśnie ten napis odzwierciedlał całą filozofię i sposób na życie Hektorovića. Jego dom był zawsze otwarty dla przyjaciół i innych osób. Lubił podróże, czerpał z nich dużo radości i zawsze starał się doświadczać wszystkimi zmysłami piękna otaczającej go rzeczywistości.

Dodatkowe informacje:
Godziny otwarcia pałacu: cały tydzień 10:00 – 14:00, oraz 17:30 – 20:00 
Cena biletu: 20kn
Na terenie rezydencji można robić zdjęcia bez konieczności wcześniejszego zapytania.

Tvrdalj Petra Hekterovića

Tvrdalj Petra Hekterovića

Tvrdalj Petra Hektorovića

Tvrdalj Petra hektorovića

Tvrdalj Petra Hektorovića

Tvrdalj Petra Hektorovića

Tvrdalj Petra Hektorovića

Tvrdalj Petra Hekterovića

Tvrdalj Petra Hektorovića

Tvrdalj Petra Hektorovića

Tvrdalj Petra Hektorovića

Część pałacowego ogrodu 

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *