Rozmaryn

ROZMARYN – PRZYPRAWA CHORWACKIEJ KUCHNI

Rozmaryn, ważny w chorwackiej kuchni, przyprawa bez której ciężko się obyć podczas przygotowywania potraw. Jedyny w swoim rodzaju, niezwykle aromatyczny, charakterystyczny w zapachu i smaku.
Dzięki swojej łatwej dostępności (rozmaryn rośnie na tutejszych podwórkach) cieszy się dużym zainteresowaniem w kuchni chorwackiej. Gałązki rozmarynu dodawane są praktycznie do każdego dania mięsnego – wołowego, jagnięcego, wieprzowego czy też drobiowego jak i również do potraw rybnych.

Idealnie sprawdza się podczas grillowania. Każda gałązka rozmarynu, położona bezpośrednio na grillowaną potrawę nadaje jej charakterystyczny posmak. Sosnowy zapach i smak rozmarynu są na tyle intensywne, że nie potrzebne jest już dodawanie innych przypraw w trakcie przygotowywania posiłku.
Smakiem rozmarynu urozmaicić można również oliwę z oliwek. Wystarczy, że włożymy mała gałązkę do butelki z oliwą i będziemy ją tam trzymać przez cały czas jej użytkowania. Oliwa zyska wtedy fajny posmak i aromat. Dla mnie jest to idealne połączenie. Taka oliwa z dodatkiem rozmarynu doskonale komponuje się z warzywnymi sałatkami.
Rozmaryn sprawdza się też jako dodatek do pieczonych ziemniaków czy dań z grzybami oraz do sporządzania wszelkiego rodzaju sosów.
Dodatkowy plus tej przyprawy jest taki, że podnosi intensywność smaku innych artykułów spożywczych – pomidorów, pietruszki, jajek i sera.
Nie tylko sam rozmaryn ma wielkie zastosowanie w kuchni, jego kwiaty również używane są podczas gotowania bądź wykorzystywane do dekoracji sporządzonych potraw.
Inne zastosowanie
Rozmaryn zawiera w sobie dużą wartość olejków eterycznym, które mają zastosowanie w kosmetyce. Kilka kropel olejku rozmarynowego, dodanego do kąpieli wpływa kojąco na nasz system nerwowy a także poprawi krążenie krwi w organizmie człowieka. Olejki eteryczne z rozmarynu dodawane są również do artykułów kosmetycznych takich jak mydeł, szamponów do włosów, kremów a nawet perfum.

Olejek rozmarynowy stosuje się:

  • na polepszenie koncentracji i pamięć
  • przeciwko depresji
  • na bóle głowy
  • na bóle mięśni
  • na wypadanie włosów i łupież
  • jako naturalny antybiotyk
  • jako lek na reumatyzm oraz bóle żołądkowe i jelitowe

Uprawa rozmarynu
Krzewy rozmarynu nie wymagają zbytniej uwagi i zaangażowania pracy człowieka w jego uprawie. Tak bynajmniej jest krajach gdzie rozmaryn ma idealne warunki do życia. Dobre nasłonecznienie oraz odpowiednia cyrkulacja powietrza są podstawą do jego rozwoju.
Jeśli chcemy krzew rozmarynu hodować w naszym polskim klimacie, pamiętać trzeba o jego regularnym, ale nie zbyt częstym podlewaniu (małą ilością wody) oraz dostarczeniu mu jak najwięcej światła słonecznego. Rozmaryn najlepiej posadzić jest w dużej donicy, którą w okresie letnim wystawić można na świeże powietrze i letnie słońce a podczas zimy przestawić do nagrzanego, domowego pomieszczenia. Rozmaryn warto hodować w domu chociażby ze względu na to, że jego woń odstrasza małe muszki i komary.
Podsumowując, rozmaryn jest niezastąpiony!

RozmarynKwitnący rozmaryn

RozmarynRozmaryn

One Reply to “ROZMARYN – PRZYPRAWA CHORWACKIEJ KUCHNI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *