Liście laurowe

LIŚCIE LAUROWE W CHORWACJI. POZNAJ ICH WSPANIAŁE WŁAŚCIWOŚCI

Przyroda w Chorwacji nie przestaje mnie zachwycać. Może dzieje się tak dlatego, że jest zupełnie inna niż ta w Polsce, a może jest to po prostu mój osobisty zachwyt nad otaczającym mnie światem. Tak czy inaczej, na wyspie Brač można spotkać wiele ciekawych ziół, krzewów i roślin, które mają zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też i w kosmetologii, czy medycynie.

Ostatnio udałam się na małe zbiory liści laurowych. Tutaj drzewa laurowe (inaczej nazywane wawrzynem) porastają na podwórkach domowników, przy drodze czy w lasach. Można spotkać też niewielkie krzewy liści laurowych, które ładnie przycięte pełnią rolę ozdobnych żywopłotów.

Dla tutejszych mieszkańców nie ma nic w tym dziwnego, ale dla mnie, osoby, która zawsze kupowała liście laurowe w sklepie, a teraz może je samodzielnie zerwać to wielka radość i frajda. Jeszcze fajniejsze jest to, że nie muszę ich daleko szukać bo rosną tuż przy naszym mieszkaniu.

 

Liście laurowe w Chorwacji

Suszony liść laurowy znany jest dla nas przede wszystkim jako przyprawa do zupy i sosów. Pewnie każdy ma w swojej kuchni chociaż kilka tych aromatycznych listków. Mało kto wie, że ta wspaniała roślina ma również duże zastosowanie w kosmetologii czy medycynie naturalnej. 

 

Kosmetologia – domowy napar

Napar zrobiony z liści laurowych pomaga przy nadmiernym wypadaniu włosów oraz walczy z łupieżem. Wystarczy ze zalejemy wrzątkiem kilka liści laurowych, odczekamy aż napar wystygnie i możemy korzystać z niego do woli. Taki napar można również stosować jako tonik do twarzy. Szczególnie polecany jest dla osób mających problematyczną skórę, z niedoskonałościami i przebarwieniami. Łagodzi on stany zapalne oraz wspomaga gojenie się ran.

 

Medycyna – aromat z palonych liści laurowych

Szukając więcej informacji na temat liści laurowych, dowiedziałam się, że ich aromat pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie! Nie spodziewałaby się, że zapach palonego liścia laurowego łagodzi nasze nerwy i działa na nas odprężająco.
Aromat laurowych liści udrażnia drogi oddechowa i pomaga osobom zmagającym się z astmą. 

Liście laurowe w ChorwacjiLiście laurowe w Chorwacji – tutaj jako ozdobny żywopłot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *