Mauzoleum rodziny Petrinović

MAUZOLEUM RODZINY PETRINOVIĆ W MIEŚCIE SUPETAR

Supetar. Główne miasto wyspy Brač, łączące wyspę ze stałym lądem poprzez linie promowe. W mieście znajduje się wiele zabytków oraz dóbr kultury, dzięki czemu chętnie odwiedzane jest przez turystów.
Do jednego z drogocennych zabytków miasta Supetar zalicza się neobizantyjskie mauzoleum, którego kopuła wznosi się na małym cyplu tuż przy porcie.

Szczególnie gdy wypływamy promem z Supetar warto zwrócić na nie uwagę. Biała kopuła, na tle zieleni i odcieni Adriatyku z daleka przyciąga wzrok. Każdemu, kto ma możliwość polecam wybrać się na spacer i odwiedzić cypel z mauzoleum. To bardzo tajemnicze i klimatyczne miejsce z historią.

 

Mauzoleum rodziny Petrinović

Mauzoleum wzniesione zostało w latach 1924 – 1927 na cześć zamożnej rodziny Petrinović. Całe mauzoleum wykonane jest z białego kamienia wydobytego na wyspie. Wnętrze oraz piękne drzwi z brązu wyszły spod ręki rzeźbiarza Toma Rosandića, tworzącego pod czujnym okiem Ivana Rendića. Mauzoleum rodziny Petrinović wybudowane jest na wzór krzyża z pięcioma kopułami, gdzie największa z nich stanowi centralną część budynku. Na szczycie głównej kopuły umieszczona jest rzeźba przykulonego anioła, natomiast na pozostałych, zewnętrznych kopułach zaobserwować można liczne zdobienia w kamieniu.
Przy mauzoleum mieści się mały cmentarz z wczesnochrześcijańskimi sarkofagami oraz ciekawymi mozaikami. Na cmentarzu umieszczonych jest wiele rzeźb Ivana Rendića. Do najbardziej cenionej zalicza się rzeźba przedstawiająca jedną ze scen biblijnych.

 

Ivan Rendić

Znany i ceniony chorwacki rzeźbiarz, żyjący w latach 1849 – 1932. Urodził się w miejscowości Imotski, jednak od dzieciństwa wychowywał się na wyspie Brač. Już od najmłodszych lat udzieliła mu się kamieniarska tradycja panująca w tym rejonie. W roku 1871 Ivan Rendić ukończył szkołę artystyczną w Wenecji, następnie studiował we Florencji. Był pierwszym wykształconym i znanym chorwackim rzeźbiarzem. Stworzył około 210 rzeźb, które znaleźć można nie tylko w Chorwacji, ale także w 51 większych miastach Europy. Jego dzieła tworzone były przede wszystkim w duchu realizmu i naturalizmu. W 1921 Ivan Randić na stałe osiedlił się w Supetrze, gdzie próbował stworzyć szkołę oraz kolonie artystyczną. Niestety bezskutecznie.

Mauzoleum rodziny PetrinovićWidok na mauzoleum od strony morza

Mauzoleum rodziny PetrinovićMauzoleum rodziny Petrinović w mieście Supetar

Mauzoleum rodziny PetrinovićPłaskorzeźba przedstawiające rodzinę Petrinović

Mauzoleum rodziny Petrinović

Mauzoleum rodziny PetrinovićCmentarz przy mauzoleum

Mauzoleum rodziny Petrinović

Mauzoleum rodziny Petrinović

Mauzoleum rodziny PetrinovićJeden z grobowców znajdujących się na cmentarzu

Mauzoleum rodziny PetrinovićPomnik na cmentarzu przy mauzoleum – dzieło Ivana Rendića

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *