Drzewo migdałowca jest popularną i cenioną rośliną w Chorwacji, a przede wszystkim w regionie Dalmacji. Migdałowiec uprawiany jest przez wielu mieszkańców, ale bardzo często można też spotkać drzewa przy ulicach czy nawet w lasach. Drzewo nie potrzebuje wielkiej pielęgnacji. Idealnie rozwija się w ciepłym i słonecznym klimacie. Przetrwa nawet długi okres bezdeszczowy. Migdałowiec dorasta maksymalnie do 10 metrów wysokości i jest drzewem długowiecznym.
Kwiaty i liście
Drzewo migdałowca zakwita bardzo wczesną wiosną, czasami nawet pod koniec lutego czy na początku marca. Kwiaty pojawiają się jako pierwsze, zanim na drzewie wyrosną młode liście. Kwiaty migdałowca mają odcień jasnego różu, są delikatne w wyglądzie i zarówno takie same w dotyku. Mają za to intensywny i słodki zapach. Kwiaty nie utrzymują się na drzewie długo. Zazwyczaj po trzech tygodniach nie ma po nich śladu.
Drzewo migdałowca ma drobne liście delikatnie postrzępione na krawędzi. Liście pojawiają się wiosną i opadają wczesną zimą.
Kwiat migdałowca
Owoce
Owocami migdałowca, są wszystkim nam znane pestkowce – migdały. Dojrzałe migdały zbiera się na jesień, jednak owoce mogą wytrzymać na drzewie do późnej zimy. Migdały mają bardzo twardą łupinę, która jest dla owocu ochroną przed deszczem, wiatrem i chłodem. Migdały przechowywane w łupinie na długo zachowują swoje wartości odżywcze oraz nadają się do jedzenia nawet po kilkunastu miesiącach. Należy pamiętać, że codzienne objadanie się migdałami nie jest zalecane. Spożycie migdałów w zbyt dużych ilościach, może spowodować problemy zdrowotne.
Osobiście polecam spróbować migdały ze świeżym i chrupiącym chlebem. Takie migdałowe kanapki nauczyłam się jeść w Dalmacji. Są naprawdę pyszne. Lubię też dodawać migdały do makaronów czy różnego rodzaju sałatek.
Dojrzałe migdały
Migdały świetnie sprawdzają się w kosmetologii. Owoce i otręby migdałów wykorzystuje się do produkcji kremów, balsamów czy peelingów. Najbardziej jednak cenione są olejki migdałowe, które częste zastosowanie mają w medycynie.
Ciekawostki:
- Vincent van Gogh podczas pobytu w miejscowości Saint Remy, był tak zauroczony kwiatami migdałowca, że postanowił namalować obraz „Kwitnący migdałowiec”. Obraz pochodzi z roku 1890.
- W chrześcijaństwie, delikatne kwiaty migdałowca symbolizują dziewiczość Matki Boskiej
- Pąki drzewa migdałowca są częstym motywem zdobniczym na ornamentach świeczników
- Spożywanie owoców migdałowca łagodzi stres i stanowi ulgę dla zszarpanych nerwów
Kwitnące drzewo migdałowca – szkoda, że nie możecie poczuć tego cudownego, słodkiego zapachu