Crikvenica

CRIKVENICA – PAŹDZIERNIKOWE ZWIEDZANIE MIASTA

To był pochmurny, deszczowy i zimny dzień października. Na nogach miałam kalosze, w ręku parasol a na głowie kaptur. Ulice miejscami pokryte były kałużami, a mokre, spadające z drzew liście, przyklejały się do mojej kurtki. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody wybrałam się w kierunku Kvarneru żeby zwiedzić miasto o nazwie Crikvenica.

Latem Crikvenica jest miejscem bardzo chętnie i licznie odwiedzanym przez turystów. Od razu widać, że miasto ma ogromny potencjał i wiele do zaoferowania. Myślę, że podczas sezonu turystycznego miasto tętni życiem i nie brakuje w nim rozrywki.

 

Crikvenica – podstawowe informacji

Riwiera Crikvenica do której, oprócz miasta Crikvenica, wliczają się również mniejsze miejscowości: Jadranovo, Drmalj i Selce należy do regionu Kvarner i znajduje się dokładnie naprzeciwko wyspy Krk.
Crikvenica jest kurortem o średniej wielkości w którym mieszka około 11 tysięcy osób. Zabudowania miasta rozciągają się wzdłuż wybrzeża oraz stopniowo pną do góry. Granicą miasta z jednej strony jest morze, a z drugiej piękne zielone lasy rosnące na wzgórzach. W mieście dominuje przede wszystkim współczesna architektura i ciężko doszukać się tutaj małych domków z kamienia o dalmatyńskiej duszy.
Sama nazwa miasta pochodzi od nazwy kościoła (crkvi) z 1412 roku, przynależącego do klasztoru ojców Paulinów.

Crikvenica

CrikvenicaKościół i klasztor ojców Paulinów. Od tej świątyni miasto zawdzięcza swoją nazwę. Szkoda tylko, że kościół jest mocno zaniedbany

Atrakcje miasta

Zabytki
Miasto jest typowym letnim kurortem, w którym nie spotkamy się z wieloma zabytkami. Crikvenica nastawiona jest przede wszystkim na wakacyjne rozrywki i nocne życie.
Na pewno będąc w mieście warto zobaczyć klasztor ojców Paulinów o którym wspominałam na początku wpisu oraz odwiedzić Muzeum Miasta Crikvenica.

Uzdrowiska
Crikvenica i jej okolica słynie z uzdrowisk i sanatoriów
. W mieście znajduje się ośrodek Thalassotherapia specjalizujący się przede wszystkim w leczeniu chorób reumatycznych i układu oddechowego. Tuż obok, w sąsiedniej miejscowości Selce zlokalizowane jest światowej sławy centrum rehabilitacyjne Therme Selce. Z usług tego centrum korzystał sam chorwacki mistrz w piłce nożnej Luka Modrić.
 

Crikvenica

Crikvenica

Crikvenica

Crikvenica

Crikvenica

Crikvenica

Crikvenica

Crikvenica

Crikvenica

Crikvenica

Crikvenica

Crikvenica

Zwiedzanie w deszczu też może być miłe

Miłosny Labirynt
Tych wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek zainteresować może pieszy szlak rozpoczynający się na obrzeżu miasta. Trasa tematyczna Ścieżka Miłości wiedzie przez zielone górskie obszary i prowadzi do historycznych ruin twierdzy. Po drodze można zobaczyć pozostałości dawnego kościoła z XII wieku, oraz miejsce, w którym znajdowało się źródło wody, które wyschło po trzęsieniu ziemi w 1916 roku.
Warto wiedzieć, że znajdujący się tam system szlakowy znany był już w 1930 roku. Po drugiej wojnie światowej szlak ten został zniszczony i zapomniany, a dopiero w 2002 roku, za sprawą okolicznych wolontariuszy i kilkuletnich prac szlak ponownie wrócił do łask.

Crikvenica

Crikvenica

Plan Ścieżki Miłości. Pamiętajcie, że mimo wszystko ta trasa nie jest dedykowana wyłącznie dla zakochanych

Plaże

Wzdłuż całego wybrzeża miasta znajdują się piękne plaże. Teraz, poza sezonem turystycznym ( w dodatku w pochmurny dzień ) wyglądają trochę ponuro i smutnie, ale nie trudno sobie wyobrazić jak prezentują się latem. Głównie przeważają tutaj plaże kamieniste, miejscami z delikatnym żwirem i piaskiem Na jednej z plaż ( przypuszczam, że z racji tego, iż na przeciwko niej jest przedszkole ) znajduje się bardzo fajny plac zabaw i niewielkie boisko.
Część plaż osłonięta jest ładnym pasmem zieleni, gdzie można szukać schronienia przed upalnym, południowym słońcem. Przy plażach ciągnie się też bardzo fajny deptak, który łączy się z sąsiednimi miejscowościami.
Latem na plażach skorzystać można z szerokiej oferty sportów wodnych oraz innych morskich atrakcji.

Crikvenica

Deptak znajdujący się wzdłuż plaż

Crikvenica

Gdy już wszystkie sklepy z pamiątkami są zamknięte i nie ma gdzie kupić magnesu na lodówkę to zawsze można przywieźć kilka kamieni z plaży

Zakwaterowanie

Z racji tego, że Crikvenica jest popularnym wakacyjnym kurortem turystycznym ma w swojej ofercie wiele ciekawych zakwaterowań dla swoich gości. W mieście znajdują się prywatne apartamenty, hotele oraz domki do wynajęcia w różnym przedziale cenowym. Jeśli będziecie szukać miejsca noclegowego w okolicy, to zachęcam Was do skorzystania z poniższej wyszukiwarki.Booking.com

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *