Biograd na Moru

BIOGRAD NA MORU – MIASTO Z POKAŹNĄ MARINĄ

Biograd na Moru położony jest pomiędzy miejscowościami Zadar i Šibenik. Ze Splitu dojedziemy tutaj autem w półtorej godziny. Jest to kurort wakacyjny do którego bardzo chętnie zaglądają turyści. Ja do Biogradu przyjechałam na początku wiosny i nie miałam okazji zobaczyć jego letniego klimatu, więc jest mi trochę ciężko wypowiedzieć się na temat atmosfery jaka może w nim panować podczas sezonu.

W trakcie mojej wizyty Biograd na Moru dopiero zaczynał budzić się do życia. Na ulicach trwały przedsezonowe porządki, właściciele restauracji przygotowywali swoje przestrzenie żeby móc już niedługo przyjąć pierwszych klientów, a w powietrzu unosił się zapach kurzu zmieszany z zapachem świeżo skoszonej trawy na trawnikach.
Mogę tylko p
rzypuszczać, że latem w miasteczku panuje wesoła i sympatyczna atmosfera. Z tego co się dowiedziałam od Polki mieszkającej w Biogradzie kiedy spotkałyśmy się na kawę to to, że miasto latem tętni życiem i przyjeżdża do niego sporo turystów, a w szczególności rodzin z dziećmi.
Dużym plusem Biogradu na Moru jest ogromna marina, która przyciąga w te strony żeglarzy i zapaleńców morskich przygód. Bardzo często zatrzymują się oni w Biogradzie na jedną, czy dwie noce i następnie ruszają dalej kontynuować swoje podróże.

Biograd na Moru

To tyko znikoma część mariny, która załapała się moim na zdjęciu. 

No dobrze, ale wiem, że lubicie moje wpisy, w których podpowiadam Wam co moglibyście zwiedzić lub zobaczyć w danym miejscu więc i tym razem Was nie zawiodę. Poniżej przedstawiam Wam przydatne informacje o miasteczku i jego atrakcjach.

 

Biograd na Moru – informacje

Nie da się nie zauważyć, że miasto ma bardzo korzystne położenie. Znajduje się w północnej Dalmacji, a dokładniej na Riwierze Zadarskiej. Jest dobrym miejscem wypadowym, ponieważ blisko stąd do Zadaru, Splitu, Šibenika, malowniczego jeziora Vransko, Narodowego Parku Krka, Narodowego Parku Kornati, czy chociażby wyspy Pašman do której z Biogradu na Moru kursuje prom kilka razy dziennie.

Biograd Na Moru

Serce i litera B – tutaj dużo osób robi sobie pamiątkowe zdjęcia.

Historia

Pierwsze zmianki o mieście pochodzą z X wieku, ale tutejsze osadnictwo rozwinęło się na tych ziemiach już w czasach starożytnych. Dawniej Biograd na Moru był królewskim miastem w którym miały miejsce ważne wydarzenie związane z koronacją królów. Królami najbardziej związanymi z miastem byli Kolomana Uczony oraz król Petar Krešimir.
W roku 1125 miasto zostało zburzone przez Wenecjan, a w 1646 roku przez same wojsko chorwackie, kiedy ustępowali podczas wojny wenecko – tureckiej. 
Obecnie w mieście zamieszkuje ponad 5500 mieszkańców, z czego część z nich w okresie zimowym wyjeżdża do większym miast. Szacuje się, że pierwsi turyści do Biogradu przybyli w 1920 roku i byli oni z ówczesnej Czechosłowacji. Pierwszy hotel na tych terenach powstał w 1935 roku i cieszył się on dużym powodzeniem.

Miasto i zabytki

Biograd na Moru składa się z promenady, części portowej oraz starówki, z czego stara część miasta nie jest jakoś specjalnie wyodrębniona od reszty. Są to stare wąskie uliczki otoczone dawnymi zabudowaniami. Jeśli chodzi o zabytki też można je policzyć na palcach jednej dłoni. Na pewno na uwagę zasługują malutki kościół św. Rocha i kościół św. Anastazji. Warto też wstąpić do miejskiego muzeum z antycznymi zbiorami znajdującego się pod adresem Obala Petra Krešimira.

Plaże

Żeby udać się na którąś z plaż należy nieco oddalić się od centrum miasta. Najbardziej znane i popularne plaże w Biogradzie to plaża Dražica i Soline. Obie plaże położone są po południowej stronie miasta i można do nich dojść pieszo kierując się promenadą.
Plaża Dražica jest plażą żwirową i posiada dość spokojne i płytkie zejście do morza. Jest to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi. Przy plaży znajduje się zjeżdżalnia woda i wypożyczalnia rowerów wodnych. Ten odcinek plaży wyróżnia się także Błękitną Flagą, czyli nagrodą przyznawaną za czystość plaży i morza.
Plaża Soline uważana jest za najpiękniejszą plażę w Biogradzie. Na plaży spotkacie się zarówno ze żwirkiem jak i miejscami z drobnym piaskiem. Jest to dość pokaźna plaża i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród miejscowych i turystów.

Atrakcje

Bez wątpienia największym miejscem rozrywkowym w okolicy jest Fun Park Biograd. W tym miejscu mogą świetnie bawić się zarówno najmłodsi jak i osoby dorosłe. Funk Park Biograd to miejsce z licznymi zjeżdżalniami, trasami do pokonania, basenami, karuzelami, huśtawkami, domami strachu i innymi ciekawymi i dającymi niezapomniane wrażenia atrakcjami. Nie zapomnijcie tutaj zajrzeć. Wejście do parku jest płatne. Aktualne ceny biletów możecie sprawdzić na oficjalnej stornie parku > TUTAJ <

Biograd Na Moru

Biograd na Moru

Biograd na Moru

Biograd na Moru

Biograd na Moru

Biograd na Moru

Biograd na Moru

Biograd na Moru

Biograd na Moru

Biograd na Moru na zdjęciach.Booking.com

Lokalizacja miasta na mapie Chorwacji oraz propozycje noclegowe.

Buy coffee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *