Park megalityczny

PARK MEGALITYCZNY NA WYSPIE BRAČ

Pod koniec sierpnia 2015 roku, na wyspie Brač otworzony został interesujący park megalityczny z kamiennymi budowlami, których twórcą jest wybitny naukowiec dr. Semir Osmanagich z USA. Autor wielu książek antropologicznych oraz wykładowca antropologii na Uniwersytecie Amerykańskim w Bośni i Hercegowinie. Posiada doktorat z socjologii historii. Od lat zafascynowany budowlami megalitycznymi, ich historią i pochodzeniem. Odkrywca starożytnego kompleksu piramid w miejscowości Visoko – Bośnia i Hercegowina.

Jest autorem oraz narratorem filmu dokumentalnego (12 odcinków) „Poszukiwanie zaginionej cywilizacji” dla państwowej telewizji Bośni i Hercegowiny FTVBiH, jak i również członkiem Towarzystwa Archeologicznego w Aleksandrii.
Jego miłość do Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny (z tych stron pochodzą jego przodkowie) sprawiła, że narodził się w nim pomysł stworzenia właśnie na wyspie Brač parku megalitycznego. Jest częstym gościem w tutejszych rejonach, a także mocno udziela się w promowanie Doliny Piramid w Visoko w innych krajach – Egipcie, Kanadzie, Norwegii, Wielkiej Brytanii czy chociażby Chinach.

Piramida Sunca w BiH

 

Początki budowli megalitycznych w świecie

Budowle megalityczne występowały na terenie całego świata a ich początki w Europie sięgają V tysiąclecia p.n.e. Megalit to duży nieobrobiony bądź częściowo obrobiony kamień, który tworzy samodzielną budowlę lub stanowiący jej element ale bez wykorzystania jakiejkolwiek zaprawy. Megality miały charakter kulturowy, grobowy lub związane były z tematyką astronomiczną.

Do najprostszych budowli meglitcznych zalicza się:
– dolmeny (prostokątne grobowce)
– menhiry (kamienne słupy)
– kromlechy (konstrukcje koliste)

Do bardziej złożonych budowli megalitycznych zalicza się:
– grobowce korytarzowe (z komorą grobowa wykonaną z wielkich płyt kamiennych do której prowadzi długi korytarz)
– grobowce galeriowe (z długimi i wąskimi komorami)
– grobowce skrzyniowe (niewielkie grobowce z cienkich płyt)
– grobowce kamienno – ziemne (z elementem masy ziemnej)

 

Park megalityczny na wyspie Brač

Teren parku znajduje się na odcinku drogi Bol – Murvica a prowadzi do niego oznakowana, kamienna ścieżka odbijająca od głównej ulicy. Wędrówka po górskim terenie zajmuje okoł 25 minut. Wejście na teren parku jest bezpłatne, nie ma też ograniczeń czasowych zwiedzania.
W parku megalitycznym wykorzystane zostały duże bloki kamienne z którym wyrzeźbione są poszczególne budowle. Centralną część paku stanowi Układ Słoneczny z konstelacją 12-u znaków zodiaku. W kręgu megalitycznym znajduje się też kamienny blok – menhir, który neutralizuje negatywną energię w odległości 100 metrów.

W skład budowli megalitycznych parku wchodzi:
– krąg megalityczny
– kamienna kula
– megalityczna ściana
– kamienna piramida
– dolmen, typ grobowca składającego się z dwóch głazów pionowo wkopanych w ziemię oraz jednego płaskiego bloku kamiennego ułożonego bezpośrednio na nich.
– menhir, częściowo ociosany głaz ustawiony pionowo pełniący funcje kulturowe. Wystepuje stojący pojedyńczo bądź w formie kamiennych kręgów (jak w przypadku tutejszego parku)
– dalmatyński stos

W parku znajdują się też cztery plakaty z motywem cywilizacji Atlantydy. Każdy plakat obrazuje scenę z upadku tamtejszej cywilizacji. Park jest idealnym miejscem dla osób chcących poznać zarys budowli megalitycznych. Przy każdej budowli znajduje się tabliczka z podstawowymi informacjami, opisami oraz zdjeciami poszczególnych elementów położonych w parku.

Park megalityczny

Park megalitycznyDroga do parku

Park megalityczny

Park megalityczny

Park megalitycznyCzęść konstelacji gwiazd 12-u znaków zodiaku

Park megalitycznyUkład słoneczny

Park megalitycznyMegalityczna ściana

Park megalitycznyMój znak zodiaku

Park megalityczny Dolmen

źródła tekstu: http://www.semirosmanagic.com/ , https://pl.wikipedia.org/wiki/Megalit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *